Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ Λούντβιγκσμπουργκ – ΠΑΟΚ 103-70

Λούντβιγκσμπουργκ – ΠΑΟΚ 103-70

germania

Κάκιστος-απαράδεκτος ΠΑΟΚ… Ο “Δικέφαλος” συνέχισε τις άσχημες εμφανίσεις του μετά τις ήττες από Άρη και Προμηθέα και έχασε εκτός έδρας από την Λούντβιγκσμπουργκ με 103-70, στο πρώτο του φετινό παιχνίδι στο Champions League. Οι “ασπρόμαυροι” μετά το πρώτο δεκάλεπτο έδειχναν… χαμένοι και η “ζημιά” έγινε στην τρίτη περίοδο (78-52 στο 30′). Το μόνο που μπορούν να “κρατούν” στον ΠΑΟΚ είναι η μεγάλη στήριξη που είχε η ομάδα από τους οπαδούς στην Γερμανία, με τους τελευταίους να μην σταματούν να φωνάζουν συνθήματα ακόμη και στο σημείο που είχαν κριθεί όλα όσον αφορά την υπόθεση νίκη.

Η Λούντβιγκσμπουργκ προηγήθηκε με 4-0, ο Ντίλαρντ έκανε το 4-3 και ο Τζόουνς το 7-6. Ο Ντίλαρντ έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (7-8), το 7-10 έγινε από τον Τζόουνς ενώ οι Γερμανοί “αντέδρασαν” με δύο τρίποντα (13-10). Ο “Δικέφαλος”… φόρτσαρε (13-17 και 15-20), ο Ζάρας “έγραψε” το 16-22 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-24.

Με σερί 9-0 από πλευράς γηπεδούχων στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε το 29-24 (υπήρχε το πρόβλημα των τριών φάουλ του Κλάσεν ενώ είχε χρεωθεί με αντιαθλητικό ο Κατσίβελης), η Λούντβιγκσμπουργκ πήρε αέρα 9 πόντων (34-25) και ο Μαργαρίτης ήταν ο υπεύθυνος για το 34-27. Στο 38-27 ο ΠΑΟΚ είχε 9 λάθη, ο Τρις ευστόχησε για τρεις (38-30) αλλά η διαφορά μετά “πήγε” στους 13 πόντους (46-33). Στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έχανε με 48-40.

Λίγο μετά το 22′ οι Γερμανοί ήταν μπροστά με 55-41 (ο Κλάσεν είχε τέσσερα φάουλ) και στο 25′ η Λούντβιγκσμπουργκ ξέφυγε με 60-41. Ο Τρις “ξεκόλλησε” τον ΠΑΟΚ (60-43) και στο 62-43 χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ ο Τζόουνς που διαμαρτυρήθηκε στην συνέχεια για την συγκεκριμένη απόφαση (64-43). Ξανά ευστόχησε ο Τρις από τα 6.75 (64-46) ενώ η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στους 28 πόντους (74-46) για τους γηπεδούχους, με τον ΠΑΟΚ να είναι τελείως… έξω από τα νερά του. Το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο (ήταν… καταστροφικό για τον “Δικέφαλο”) ήταν 78-52 (30′).

Η Λούντβιγκσμπουργκ έφτασε το +31 (83-52), ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 0-5 (83-57) και στο 83-60 χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Τζόουνς καθώς δόθηκε φάουλ εις βάρος του (87-60 στο 34′). Ουσιαστικά όλα είχαν τελειώσει στο ματς (ο Τζόουνς είχε αποβληθεί) και η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Τελικά ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 103-70.

Δεκάλεπτα: 20-24, 48-40, 78-52, 103-70

Λούντβιγκσμπουργκ: Γουόλκαπ: 18 (1), Εβανς 15 (2), Τζόνσον 15 (1), ΜακΡέι 3, Σέαρς 3, Γκέσκε 3 (1), ΜακΝέιλι 7 (1), Κοχ, Σέριτς 5 (1), Βαλεσκόβσκι 4, Κουκ 18 (2), Θίεμαν 12

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 12 (1), Κλάσεν 1, Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 7, Καρράς 4,Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 5, Ζάρας 11 (1), Καραμανώλης 1, Κατσίβελης 6 (1), Τζόουνς 10 (1), Τρις 10 (2)

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας
Περισσότερα σε ΠΑΟΚ

Με ΛεΝτέι η προπόνηση της Παρτιζάν

Η συμμετοχή του Ζακ ΛεΝτέι στο ματς με τον Ολυμπιακό κρίνεται από τον Ομπράντοβιτς. Ο Ζακ …