Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Κολοσσός Ρόδου – Παναθηναϊκός 54-84

Κολοσσός Ρόδου – Παναθηναϊκός 54-84

mat lojeski panathinaikos kolossos rodou

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι “πράσινοι” νίκησαν εύκολα τον Κολοσσό Ρόδου με 84-54 και πήραν το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση. Πολύ καλή εμφάνιση για το τριφύλλι πραγματοποίησαν οι Λοτζέσκι, Βουγιούκας και Καλάθης.

Ο νέος αρχηγός του Παναθηναϊκού, Ίαν Βουγιούκας, ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με 8 πόντους στα πρώτα λεπτά, έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του (3-8).  Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν καλά στην άμυνα, ενώ ο Κολοσσός Ρόδου ήταν αρκετά άστοχος (1/4 εντός παιδείας). Το “τριφύλλι” το εκμεταλλεύτηκε και πήρε “αέρα” 7 πόντων (9-16), ενώ με τρίποντο του Καλάθη ξέφυγε με διψήφια διαφορά (11-21). Ο Παναθηναϊκός δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και κράτησε σταθερά τη διαφορά μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (16-28),

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός Ρόδου δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και ο Παναθηναϊκός κράταγε εύκολα τη διαφορά, που έχτισε στην πρώτη περίοδο (20-33). Οι “πράσινοι” στη συνέχεια πάτησαν γκάζι και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 22 (27-49).

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν καλύτερα και με σερί 5-0 μείωσε στους 17 (32-49), αλλά Όγκαστ και Λοτζέσκι ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 22 (32-54). Ο Παναθηναϊκός ήταν ασταμάτητος στη συνέχεια και κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 30 πόντους (34-64).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Ο Παναθηναίκός κράταγε σταθερά τη διαφορά σε υψηλά νούμερα και έφτασε εύκολα στη νίκη πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 27-49, 40-69, 54-84.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 7 (1), Σχίζας 4, Χάρις 5 (1), Τζόουνς 13 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Πρόστραν 3 (1), Σταμάτης 5, Γεωργαλλής 2, Μπρέι 5 (1), Μπιλλής 1, Αγγελάκος 3 (1), Ράιτ 2, Παπαδάκης 4 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 4 (0/7 τρίπ.), Ρίβερς 11 (3), Γκάμπριελ, Όγκαστ 6 (9 ριμπ.), Λοτζέσκι 14 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Καλάθης 13 (3 τρίπ., 6 ασ.), Παππάς 9 (1), Ντένμον 10 (2), Μήτογλου 3 (1), Γκιστ, Βουγιούκας 14 (5/6 δίπ., 4/4 βολ.).