Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο ΓΣΛ Φάρος – Ολυμπιακός 67-97

ΓΣΛ Φάρος – Ολυμπιακός 67-97

gsl faros olympiakos maragkos printezis

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, καθώς στα προημιτελικά της διοργάνωσης επικράτησε του ΓΣΛ Φάρου με 97-67. Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους “ερυθρόλευκους” για ένα ημίχρονο. Στο δεύτερο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτιώθηκαν στην άμυνα τους, δέχτηκαν μόλις 26 πόντους, και πήραν τη νίκη-πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε με 7-0. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 8-2 μείωσε στον 1 (8-9). Η άμυνα των “ερυθρολεύκων” στην πρώτη περίοδο ήταν πολύ κακή. Ο ΓΣΛ Φάρος το εκμεταλλεύτηκε και πέρασε μπροστά στο σκορ (25-22). Η ομάδα του Πειραιά “ξύπνησε” στο τελευταίο λεπτό και με δύο τρίποντα από τον Τιλί και τον Μάντζαρη ανέκτησε τα ηνία του σκορ (25-28).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι στη δεύτερη περίοδο και με συνεχόμενα καλάθια από τον Στρέλνιεκς προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (39-29). Ο Ολυμπιακός συνέχισε το επί μέρους σκορ του (6-16) και αύξησε τη διαφορά στους 14 (32-46). Ο ΓΣΛ Φάρος αντέδρασε και με σερί 9-0 μείωσε στους 5 (41-46), κάτι που ανάγκασε τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. H ομάδα του Πειραιά κατάφερε με δύο συνεχόμενα καλάθια των ΜακΝιλ και Παπαπέτρου να ανεβάσει ξανά τη διαφορά (41-50)

Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη πήρε ξανά διψήφια διαφορά (45-55), ενώ στη συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” σημείωσαν 8 συνεχόμενους πόντους και προηγήθηκαν με 63-47. O ΓΣΛ Φάρος πλησίασε ξανά (54-63), αλλά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκαν με 15 (54-69).

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και με σερί 8-1 έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 (77-56). Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τη νίκη και την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 41-50, 54-69, 67-97

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 2, Παπαμακάριος, Μαραγκός 2, Μουράτος 10, Ουέιρ 6, Διαμαντάκος 6, Σάφτενααρ 18, Κόνερ 5, Βαβάτσικος 5, Παπαντωνίου 6, Φορμπς 5

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τολιόπουλος, ΜακΛίν 4, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 7, Παπανικολάου 10 (7 ριμπ), Μάντζαρης 5, Αγραβάνης 9, Μιλουτίνοφ 9, Τόμπσον 15 (9 ριμπ), Στρέλνιεκς 16 (4/4 τρίποντα), Τιλί 9 (3/3 τρίποντα), Πρίντεζης 11

Περισσότερα σε Κύπελλο

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …