Κεντρική Διεθνή Ερυθρός Αστέρας – ΜΖΤ Σκοπίων 112-73

Ερυθρός Αστέρας – ΜΖΤ Σκοπίων 112-73

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε ένα εύκολο βράδυ και με κορυφαίους τους Νίκολα Ραντίτσεβιτς (17π.) και  Τζέιμς Φελντέιν (15π.) “διέλυσε” την ΜΖΤ Σκοπίων με 112-73, για την 6η αγωνιστική της ABA Liga.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί μόλις για ένα δεκάλεπτο, με το σκορ να κλείνει στο 28-23, ενώ μετά παραδόθηκαν στις άγριες ορέξεις των “ερυθρόλευκων”. Στο πρώτο ημίχρονο η διαφορά βρισκόταν ακόμη σε φυσιολογικά επίπεδα (58-46), όμως στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα, σκόραραν 33 πόντους, δέχθηκαν μόλις 8 και έτσι η “ψαλίδα” άνοιξε (91-54). Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι Σέρβοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων και έφτασαν εύκολα στο τελικό 112-73.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Νίκολα Ραντίτσεβιτς  και  Τζέιμς Φελντέιν με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ σημαντική βοήθεια έδωσαν οι Μάθιου Λεσόρ και Ντράγκαν Άπιτς με 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 58-46, 91-54, 112-73.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Λάκοβιτς:”Οι διαιτητές δεν μας άφησαν να κάνουμε το παιχνίδι μας”

Βολές κατά των διαιτητών έριξε ο Γιάκα Λάκοβιτς σε δηλώσεις του μετά την ήττα της Ουλμ από…