Κεντρική Elite League Περιστέρι – Λαύριο 89-86

Περιστέρι – Λαύριο 89-86

peristeri

peristeri

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε για το Περιστερί το τουρνουά, που διοργανώνει στη μνήμη του Θανάση ΧριστοφόρουΗ ομάδα του Νίκου Καραγιάννη επικράτησε στην παράταση του Λαυρίου με 89-86, δείχνοντας… τα δόντια της κόντρα σε μία ομάδα της Basket League, η οποία έχει ενισχυθεί σημαντικά, μάλιστα, το φετινό καλοκαίρι.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ, χωρίς κάποια να καταφέρει να αποκτήσει μεγαλύτερο προβάδισμα από 5-6 πόντους, προσφέροντας ένα ενδιαφέρον παιχνίδι σε όσους βρέθηκαν στο κλειστό του Περιστερίου.

Έτσι, ο νικητής κρίθηκε στην παράταση, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 79-79.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το συγκρότημα του Νίκου Καραγιάννη κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 89-84, 1’38” πριν το φινάλε, το οποίο αποδείχτηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στο Περιστέρι, μιας και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο στο τρίποντο που επιχείρησαν δια χειρός Βεργίνη για την ισοφάριση.
Τα δεκάλεπτα: 18-23, 42-42, 61-57, 79-79, 89-86.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Κλαρκ 5(1), Μαγκουνής 10, Πολυτάρχου 8(2), Αγγέλου 11(3), Μάντζαρης 9(2), Σκορδίλης 12, Σιγκούνας 14(2), Σίμτσακ 2, Δημητριάδης 15(1), Δομβρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 3.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Νίξον 12(1), Βεργίνης 7(1), Παπαδημητρίου 1, Λαμπ 8(2), Μουρ 5, Γιαννακόπουλος 1, Ουίγκινς 14(2), Χαφ 9(3), Κουζέλογλου 12(2), Περράκης 4, Κακλαμανάκης 6, Τζόνσον 7.
Το τουρνουά “Θανάσης Χριστοφόρου” συνεχίζεται το Σάββατο (9/9) με τον αγώνα Κύμη-Λαύριο (16.45), ενώ ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου θα αντιμετωπίσει αμέσως μετά (19.15) σε φιλικό τον Πρωτέα Βούλας.