Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ Μπάμπεργκ – ΠΑΟΚ 74-75

Μπάμπεργκ – ΠΑΟΚ 74-75

dilard paok

dilard paokΤο πρώτο παιχνίδι στο τουρνουά του Μπαϊρόιτ έδωσε το βράδυ του Σαββάτου (16/9) ο ΠΑΟΚ ο οποίος ήταν εξαιρετικός και κέρδισε την Μπάμπεργκ (κατέκτησε πέρυσι το νταμπλ στην Γερμανία) με 75-74 με τρίποντο του Ζάρα! Το ντεμπούτο του με την φανέλα των “ασπρόμαυρων” έκανε ο Μπράντον Τρις ενώ προέκυψαν προβλήματα με τους Κλάσεν και Κρουμπάλι κατά την διάρκεια του αγώνα.

Ο Καναδός γύρισε το πόδι του προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και μετά από αυτόν τον τραυματισμό δεν συνέχισε στο ματς. Σε ό,τι αφορά τον Κρουμπάλι στο πρώτο ημίχρονο οδηγήθηκε στον πάγκο με μικρό σκίσιμο στο σαγόνι αλλά στο δεύτερο μέρος έπαιξε φορώντας προστατευτικό επίδεσμο.

Στον τελικό του τουρνουά που θα γίνει την Κυριακή, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Μπαϊρόιτ ενώ να σημειωθεί πως στο φιλικό απέναντι στην Μπάμπεργκ πρώτος σκόρερ για τον “Δικέφαλο” ήταν ο Ντίλαρντ με 20 πόντους ενώ ξεχώρισαν ο Ζάρας με 14 πόντους, ο Κόνιαρης με 11 πόντους και ο Τζόουνς με 10 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-7 ενώ στο 6′ ο “Δικέφαλος” ήταν μπροστά με 8-11 μετά από δύο βολές του Τζόουνς. Ο Ντίλαρντ έκανε το 8-13, η Μπάμπεργκ μείωσε σε 14-15 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 17-18 υπέρ των “ασπρόμαυρων”.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε στο ματς ο Μπράντον Τρις, οι Γερμανοί βρέθηκαν στο +2 (20-18) και ο Ζάρας “χτυπώντας” από τα 6.75 διαμόρφωσε το 20-21. Με ένα ακόμη τρίποντο, αυτή την φορά από τον Τσόχλα, έγινε το 23-26. Ο Κόνιαρης ήταν ο υπεύθυνος για το 32-33 και στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω στο σκορ με 37-36.

Ο “Δικέφαλος” πήρε το προβάδισμα στις αρχές της τρίτης περιόδου (40-41 και 43-44) ενώ στο 25′ οι “ασπρόμαυροι” είχαν απόσταση τριών πόντων από την Μπάμπεργκ (43-46), με τον Κόνιαρη να έχει πετύχει 11 πόντους. Στο 30′ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 54-54. Στο 31′ ο Τσόχλας με τρίποντο “έγραψε” το 56-57, η Μπάμπεργκ “αντέδρασε” (60-57) και στο 34′ ο ΠΑΟΚ ήταν ξανά μπροστά (61-62 από τον Ντίλαρντ).

Στο 39′ το σκορ ήταν 69-69 (στο 37′ ο “Δικέφαλος” κέρδιζε με 69-67), στα 49” πριν το τέλος του αγώνα η Μπάμπεργκ νικούσε με 71-69 “με επιθετικό φάουλ στον ΠΑΟΚ και αγκωνιά στον Ντίλαρντ που δεν είδαν οι διαιτητές” σύμφωνα με σχόλιο της ασπρόμαυρης ΚΑΕ και τελικά ο “Δικέφαλος” επικράτησε με 74-75 μετά από τρίποντο του Ζάρα και καλή άμυνα στην συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 54-54, 74-75

Μπάμπεργκ: Μίλερ 12, ΜακΝτόουελ-Γουάιτ 5 (1), Ζήσης 4, Μίτροβιτς 8, Μούλερ, Φόουλερ 8 (1), Χάρις 10, Ράμπιτ 3, Χίκμαν 11 (1), Ραντόσεβιτς 1, Τέιλορ 12 (4)

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 20 (1), Κλάσεν 6, Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 4, Τσόχλας 8 (2), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 14 (3), Καρράς, Καραμανώλης, Τρις, Κόνιαρης 11 (3), Τζόουνς 10