Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ισλανδία – Μαυροβούνιο 60-50

Ισλανδία – Μαυροβούνιο 60-50

islandia mavrovounio

Η Ισλανδία αν και ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση με το Μαυροβούνιο και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή πήρε τη νίκη με 60-50, για την 3η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ U20 και έστειλε τους ηττημένους στον δρόμο της Ελλάδας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν με 21-7 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στη δεύτερη περίοδο έχασαν τον ρυθμό τους και σκόραραν μόλις 6 πόντους και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 27-29.

Στην επανάληψη ο Χλίνασον έκανε ότι ήθελε τους αντιπάλους του και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη που την οδηγεί στην κορυφή του ομίλου.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον σέντερ των Ισλανδών που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Διαιτητές: Πηλοΐδης (Ελλάδα), Μαρτολίνι (Ιταλία), Έρικσον (Σουηδία).
Δεκάλεπτα: 21-7, 27-29, 44-45, 50-60
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ντούμπλιεβιτς): Τσόροβιτς, Μπάκιτς 5, Στάροβλαχ 8, Βοΐνοβιτς 6, Τσέπιτς, Βούκτσεβιτς, Γκρκόβιτς 2, Καλουτζέροβιτς, Γιόκιτς 2, Τσέκιτς 12, Πόποβιτς 15 (13 ριμπ.).
ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Στέφανσον): Χ. Χέρμανσον 5, Α. Χέρμανσον 1, Γκούντμουντσον 3, Βίγκνισον, Πάλσον 6, Θορμπιάναρσον 12, Στέφανσον 5, Γκίλφασον 9, Κρίστιανσον, Χλίνασον 19.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…