Κεντρική Γυναίκες Ελλάδα – Σλοβενία 56-59

Ελλάδα – Σλοβενία 56-59

ethniki omada ellada slovenia stella kaltsidou

Αν και η Ελλάδα ήταν μπροστά σχεδόν σε όλον τον αγώνα, τελικά ηττήθηκε από τη Σλοβενία με 59-56 για τη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ των γυναικών. Η Εθνική Ομάδα θα τα παίξει όλα γι όλα κόντρα στη Γαλλία τη Δευτέρα (17/06, 21:30) για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Η Σλοβενία ξεκίνησε καλά στην επίθεση έχοντας 3/4 σουτ (0-6), σε αντίθεση με την Ελλάδα που αστόχησε στις δύο πρώτες της προσπάθειες. Το ρόδι για την Εθνική μας “έσπασε” η Στέλλα Καλτσίδου με ένα δύσκολο καλάθι (2-6), ενώ με τρίποντο η Σωτηρίου μείωσε στον 1 (5-6).

Οι τυπικά φιλοξενούμενες εκμεταλλευόμενες το γεγονός ότι η Ελλάδα δεν έχει ψηλές παίκτριες, “χτύπαγαν” μέσα στη ρακέτα και έπαιρναν εύκολους πόντους (5-12). Ο Κώστας Κεραμιδάς άλλαξε την άμυνα μας σε ζώνη και δικαιώθηκε. Η Σλοβενία “μπλόκαρε” και δεν μπορούσε να σκοράρει, ενώ η Εθνική βελτιώθηκε (και) στην επίθεση και με σερί 9-0 πέρασε μπροστά (14-12).

Το σερί συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την Εβίνα Μάλτση να περνάει όλη την άμυνα και να φτάνει στο λέι απ (16-12). Η Σλοβενία κατάφερε να σκοράρει ύστερα από πολύ ώρα, με την Έβανς να είναι εύστοχη σε δύο ελεύθερες βολές (16-14), ενώ η Γιακόβινα έφερε το ματς στα ίσια (16-16).

Η Εθνική Ομάδα έχασε τη συγκέντρωση της και έκανε αρκετά λάθη στην επίθεση. Η Σλοβενία το εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να περάσει μπροστά ύστερα από πολύ ώρα (18-20). Σ΄εκείνο το σημείο Μάλτση και Καλτσίδου πήραν τα “όπλα” τους, έδωσαν το προβάδισμα στην Ελλάδα (26-23), ενώ Σταμολάμπρου και Σπανού ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (30-23). Στη συνέχεια, η Εθνική “ξέφυγε” και με διψήφια διαφορά (33-23).

Η Στέλλα Καλτσίδου στο πρώτο ημίχρονο έκανε εξαιρετική δουλειά στην επίθεση. Εκτός από τους 13 πόντους που σημείωσε, χρέωσε το “βαρύ όπλο” της Σλοβενίας, τη Λίσετς, με τρία φάουλ και την έθεσε επί της ουσίας εκτός παιχνιδιού.

Η Σλοβενία μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνίστρια την Όμπλακ κατάφερε να μειώσει στον 1 πόντο (36-35). Μάλιστα, η Λέσιτς με τρίποντο ισοφάρισε την αναμέτρηση ύστερα από ώρα (43-43). Η Ελλάδα, όμως, κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να πάει στο τελευταίο δεκάλεπτο με το +3 (47-44)

Η Σταμάτη στην αρχή της τελευταίας περιόδου σημείωσε μία τρίποντη “βόμβα” και έδωσε “αέρα” 6 πόντων στην Ελλάδα (50-44). Η Σλοβενία δεν τα παράτησε και με ένα σερί 6-0 ισοφάρισε (50-50).

Η Στέλλα Καλτσίδου, όμως, που ήταν φοβερή από την αρχή του αγώνα, δεν άφηνε τη Σλοβενία να περάσει μπροστά στο σκορ. Η Ελληνίδα πέτυχε δύο συνεχόμενα καλάθια και έκανε το 54-51 για την Εθνική μας.

Η Σλοβενία μείωσε στους 2 (54-53) με την Εθνική να μην μπορεί να βρει με τίποτα στόχο από τα 6.75 μ. (3/21 τρίποντα), ενώ έκανε και πολλά λάθη στα τελευταία λεπτά. Οι Σλοβένες τα εκμεταλλεύτηκαν και με δύο δίποντα της Έρκιτς πέρασαν μπροστά (54-57), ενώ πήραν και προβάδισμα 5 πόντων (54-59).

Στα τελευταία 13” η Εθνική Ομάδα δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και όλα θα κριθούν για την Ελλάδα κόντρα στη Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 33-23, 47-44, 56-59

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου 3, Σταμάτη 5 (1), Λύμουρα, Σπυριδοπούλου, Μάλτση 10 (3/13 σουτ, 5 ριμπ., 6 ασ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 9, Καλτσίδου 23 (8/11 δίπ., 1/6 τρίπ., 4/6 βολ., 7 ριμπ.), Φασούλα.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Νταμίρ Γκργκιτς): Όμπλακ 11 (2 τρίπ., 9 ριμπ., 6 ασ.), Ζντόλσεκ, Έρτκιτς 11 (1), Πρέζελι 3, Αμπράμοβιτς, Μπάριτς 5 (0/5 τρίπ.), Γιανκόβινα 2, Πίρσιτς 7 (10 ριμπ.), Λίσετς 15 (1), Τρέμπετς, Έβανς 5.