Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα  Κωνσταντινούπολη 2017 Ρεάλ Μαδρίτης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 70-94

Ρεάλ Μαδρίτης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 70-94

andrey vorontsevich tsska mosxas real madritis

Κωνσταντινούπολη αποστολή

lena karaliΤην τρίτη θέση στη φετινή Ευρωλίγκα κατέκτησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης στον μικρό τελικό με 94-70. Οι δύο ομάδες ήταν φανερά απογοητευμένες από τον αποκλεισμό τους χθες. Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στον μεγάλο τελικό κόντρα στον Ολυμπιακό και τη Φενέρμπαχτσε (21:00).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και απέκτησε από την πρώτη περίοδο διψήφια διαφορά (10-23). Στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης βελτιώθηκε στην επίθεση, αλλά η άμυνα της δεν λειτούργησε, με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει σταθερά στους 13 πόντους (32-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κράταγε σταθερά το προβάδισμα και δεν άφηνε τη Ρεάλ Μαδρίτης να πλησιάσει (56-69). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με του Ρώσους να παίρνουν τη νίκη με 94-70 και την τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 32-45, 56-69, 70-94
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 4, Ντρέιπερ 5 (1), Ρούντι 4 (1), Νοτσιόνι 4, Ντόνσιτς 6, Ματσιούλις 11, Ρέγιες 5, Αγιόν 11, Κάρολ 3 (1), Γιούλ 7 (1), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 8 (2).
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 13 (1), Τεόντοσιτς 7 (1), Όγκουστιν 4, Φριντζόν 12 (2), Τζάκσον 13 (3), Αντόνοφ 3 (1), Φρίλαντ 1, Βοροντσέβιτς 10 (2), Χίγκινς 3 (1), Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 14.