Κεντρική Elite League Φάρος Κερατσινίου – Ηρακλής 86-75

Φάρος Κερατσινίου – Ηρακλής 86-75

faros keratsiniou 1

Στην Α1 θα αγωνίζεται τη νέα αγωνιστική περίοδο ο Φάρος Κερατσινίου, καθώς νίκησε τον Ηρακλή με 86-75, έκανε το 3-1 στη σειρά και εξασφάλισε το “εισιτήριο” για την Basket League.

Το παιχνίδι από την αρχή ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να “βομβαρδίζουν” τα καλάθια από τα 6.75 μ.. Στην πρώτη περίοδο οι επιθέσεις ήταν ασταμάτητες, με τον Φάρο να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο μπροστά με 32-30.

Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός. Η ομάδα του Κερατσινίου κατάφερε να πάρει προβάδισμα 7 πόντων (45-38), αλλά γρήγορα ο Γηραιός έφερε το παιχνίδι στα ίσια (45-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φάρος Κερατσινίου ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί με 58-51. Ο Μπατής με ακόμη ένα τρίποντο για τους γηπεδούχους αύξησε τη διαφορά στους 9 (63-54). Ο Ηρακλής δεν τα παράτησε όμως και κατάφερε να μειώσει στους 3 (67-64).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εκπληκτικά στην τελευταία περίοδο και με σερί 10-0 πήραν διψήφια διαφορά (77-64). Οι φιλοξενούμενοι όμως και πάλι επέστρεψαν. Ο Ρουτκάουσκας σημείωσε 10 συνεχόμενους πόντους και έριξε τη διαφορά στους 3 (77-74).

Ο Φάρος Κερατσινίου με δύο συνεχόμενα τρίποντα στα τελευταία 1.10′ πήρε διαφορά 11 πόντων (86-75) και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη και πήρε την άνοδο στην Α1.

Διαιτητές: Μπήτης-Παναγιώτου-Παντελίδης.
Δεκάλεπτα: 32-30, 50-49, 67-64, 86-75.
ΦΑΡΟΣ (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 17, Βασιλόπουλος 9 (1), Κουντουράς, Καράμπουλας 5 (1), Μπατής 3 (1), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 11 (2), Κακαρούδης 10 (3), Λιάδης, Δημάκος 26 (5), Κατούφας 5 (1), Παπαδόπουλος.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 13 (1), Γιαννακίδης, Ονάσογλου 4, Δέσπος, Χρυσόπουλος 6 (2), Γκαγκαλούδης 16 (3), Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 22, Χείλαρης 7 (2), Καλαϊτζίδης 7 (1).