Κεντρική Elite League Αίολος Αστακού – Ηρακλής 73-64

Αίολος Αστακού – Ηρακλής 73-64

aiolos astakou

Στο Ιβανώφειο θα λύσουν τις διαφορές τους ο Ηρακλής και ο Αίολος Αστακού. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν εντός έδρας της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή με 73-64, έφεραν τη σειρά στα ίσια (2-2) και θα διεκδικήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση στη Θεσσαλονίκη.

Το σύνολο του Μιχάλη Κουταλιανού απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο στον “Γηραιό” πως δεν είναι εύκολος αντίπαλος για καμία ομάδα στην κατηγορία και με ψυχωμένη εμφάνιση έστειλε τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι, όπου όλα μπορούν να συμβούν.

Ο Αίολος Αστακού είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, όπου και προηγήθηκε με 36-27, ωστόσο ο Ηρακλής πραγματοποίησε ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο και πήρε το προβάδισμα (46-53). Η τέταρτη περίοδος θύμισε το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν εκ νέου τα ηνία του αγώνα και με ηγέτη τον Κουμπούρα να φτάνουν στη νίκη.

Διαιτητές: Παναγιώτου-Βαρδάλος-Δαρλαμήτσος
Δεκάλεπτα: 20-16, 36-27, 46-53, 73-64.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 5 (1), Θεοδωράκος 6 (2), Κουμπούρας 24, Παπαδιονυσίου 9, Κατσαρές 3, Γκάτζιας, Κακλαμάνος 6 (1), Κιτσούλης 4, Κασαμπαλής, Χαρισμίδης 3, Λυμπάρης 9 (1), Γκιζόγιαννης 4.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 11, Γιαννακίδης 15 (4), Τότσιος 7, Ονάσογλου, Δέσπος 2, Χρυσόπουλος 12, Γκαγκαλούδης 13 (1), Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας, Χείλαρης 2, Καλαϊτζίδης 2.