Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Κολοσσός 84-71

Ρέθυμνο – Κολοσσός 84-71

rethimno

rethimno

Το 1-0 στα πλέι οφ απέναντι στον Κολοσσό έκανε το Ρέθυμνο (84-71), το οποίο αν και βρέθηκε στο -15 στο ημίχρονο, εν τέλει κατάφερε να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο κι εκεί να πανηγυρίσει τη νίκη με ένα επιμέρους 21-8

Οι Κρητικοί ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο μέρος, την ώρα που οι “θαλασσί” είχαν… ξεχάσει τον καλό τους εαυτό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, όταν οι Ρέλεφορντ και Σαλούστρος έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων (5-10) στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, την οποία αύξησαν στο +8 (7-15) οι Ουότσον και Χολ.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα με δίποντο του Χριστοδούλου κατάφερε να μειώσει σε 14-19, ωστόσο ο Σαλούστρος “εκτελώντας” πίσω από τα 6.75 σημείωσε το 14-22, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ένα γρήγορο σερί 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έφερε το Ρέθυμνο σε απόσταση “αναπνοής” από τον Κολοσσό (20-22), ο οποίος όμως με τον Τρέβορ Ρέλεφορντ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, εκτόξευσε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της έως εκείνο το σημείο του αγώνα (+11, 20-31).

Οι Κρητικοί προσπαθούσαν να βρουν τον τρόπο που θα… έβαζαν δύσκολα στους “θαλασσί”, αλλά οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη με τον Ρέλεφορντ να έχει πάρει “φωτιά” στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγαν στ’ αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα ασφαλείας (24-39).

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι παρ’ όλο που ήταν εξαιρετικοί στο επιθετικό κομμάτι δεν μπορούσαν να μειώσουν αισθητά τη διαφορά που παρέμενε σε διψήφιο αριθμό.

Κάπου εκεί και με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα με ένα “τρελό” ξέσπασμα και επιμέρους σκορ 14-0 έχοντας πολυφωνία στον επιθετικό τομέα κατάφεραν να “ξαναμπούν” στο παιχνίδι. Ο Κολοσσός 10 λεπτά πριν από το φινάλε ήταν μπροστά με 6 πόντους (45-51) αλλά το Ρέθυμνο είχε φέρει τούμπα το ματς. Οι δύο ομάδες εν συνεχεία έδιναν “μάχη” θέλοντας να “κλειδώσουν” από νωρίς τη νίκη, αλλά κάτι τέτοιο ήταν ιδιαίτερα δύσκολο πόσο μάλλον για το σύνολο της Ρόδου που είχε πετύχει μόλις 6 πόντους στα πρώτα 8.30 λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε το Ρέθυμνο παίρνοντας “κεφάλι” στο σκορ με 2/2 βολές του Φιτζπάτρικ (58-57), αλλά ο Ρέντικ “έγραψε” το 58-59, προτού απαντήσει ο Άρνολντ με τρίποντο-βόμβα (61-59). Χολ και Βασιλόπουλος κατάφεραν να διαμορφώσουν το +2 (61-63), αλλά ο Χάρης Γιαννόπουλος με λέι απ ισοφάρισε σε 63-63. Ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση με τον Χολ, και παρόλο που ο Βασιλόπουλος “άρπαξε” το επιθετικό ριμπάουντ δεν ευστόχησε ούτε αυτός στο buzzer beater.

Στην παράταση το Ρέθυμνο ήταν εκπληκτικό σε άμυνα κι επίθεση, εμφανίζοντας τις αδυναμίες του Κολοσσού και φτάνοντας στη νίκη με 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63 (84-71 παρ.)
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10, Άρνολντ 14 (2), Φιτζπάτρικ 20 (4), Λέμον 13 (1), Σάφτεναρ 3 (1), Τάλτον 4, Καμπερίδης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20 (6).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5 (1), Άχονεν 5, Βασιλόπουλος 9, Χολ 9 (1), Λιάπης, Τσούκου 2, Ρέλεφορντ 17 (1), Αγγελάκος, Παπαδάκης, Ουότσον 4, Γεωργαλλής.