Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – ΠΑΟΚ 69-65

Άρης – ΠΑΟΚ 69-65

aposderbyΤο προβάδισμα για την πρόκριση ο Άρης… Οι “κίτρινοι” στην παράταση (61-61 η κανονική διάρκεια του αγώνα, με τον “Δικέφαλο” να κάνει ένα σερί 7-0 στο τελευταίο λεπτό και να οδηγεί το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο) επικράτησαν του ΠΑΟΚ στο -γεμάτο- Παλέ με 69-65 και έτσι έκαναν το πρώτο βήμα για να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Την Τετάρτη θα γίνει το δεύτερο ντέρμπι των “αιωνίων”, αυτή την φορά στο “Παλατάκι” και ο “Δικέφαλος” θέλει πάση θυσία τη νίκη για να οδηγήσει την σειρά και σε τρίτο ματς (αυτό αν χρειαστεί, θα γίνει στο Παλέ).

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-4 ενώ ο Κόνιαρης διαμόρφωσε το 2-6 και ο Σόμπι το 2-8. Ο Καββαδάς κάρφωσε (4-8), ο Πέινερς πέτυχε τρίποντο (4-11) και ο Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ. Ο Ξανθόπουλος κέρδισε αντιαθλητικό από τον Κόνιαρη (7-11), λίγο μετά το 5′ ο Μαργαρίτης έκανε το δεύτερο φάουλ του (έτσι αντικαταστάθηκε) και ο Σόμπι “‘εγραψε” το 9-15. Ο Άρης μείωσε σε 13-16, ο Τσαϊρέλης έκανε το 15-16 και ο Κλάντον “ξεκόλλησε” τον “Δικέφαλο” (15-18). Το 16-20 έγινε από τον ΜακΦάντεν και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (ήταν πρόβλημα για τον Άρη τα δύο φάουλ του Κάμινγκς στα πρώτα 2′).

Μετά το 16-21 (μπήκε στο ματς ο Σκοτ), ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 19-21 και στο 13′ ο Κλάντον διαμόρφωσε το 19-23. Ο Γιάνκοβιτς ήταν ο υπεύθυνος για το 21-23, ο Χρυσικόπουλος έκανε το 22-26 και ο Πέινερς το 24-28. Ο Ξανθόπουλος πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Άρη λίγο πριν το 17′ (27-28) και ο Ντραγκίσεβιτς ισοφάρισε (30-30). Ο Τσόχλας “χτύπησε” από τα 6.75 (30-33), το 32-35 “γράφτηκε” από τον Γιάνκοβιτς, ο Σόμπι (12 πόντους) πέτυχε δίποντο (33-37) και ο ΠΑΟΚ ήταν στο +4 (33-37) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 35-41, ο Ξανθόπουλος ευστόχησε για τρεις (38-41) και ο Καββαδάς έφερε τον Άρη στο -1 (40-41). Μετά το 40-43 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (43-43), ακολούθησε καλάθι του Κόνιαρη (43-45) αλλά ο Κάμινγκς “απάντησε” (45-45). Ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά μπροστά (45-47) με δίποντο του Άσκα ενώ έπειτα από φάουλ που κέρδισε τελευταίος ο Πρίφτης ήταν σε έξαλλη κατάσταση και χρεώθηκε με τεχνική ποινή ύστερα από διαμαρτυρίες. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +5 (45-50), ο Μιλιένοβιτς χρεώθηκε με αντιαθλητικό (47-50) και στο 30′ ο “Δικέφαλος” κέρδιζε με τρεις πόντους (47-50).

Στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να πετύχουν καλάθι και ο Ζάρας έκανε το 49-50. Ο Κάμινγκς έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (51-50 λίγο μετά το 34′) και στο 35′ ο ΜακΦάντεν ήταν ο πρώτος που σκόραρε (51-52) για τον “Δικέφαλο” στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια ακούστηκαν υβριστικά συνθήματα για τους διαιτητές ενώ ο Ξανθόπουλος διαμόρφωσε το 53-52.

Ο Γιάνκοβιτς στο 37′ έκανε το 55-52, μετά ο τελευταίος με βολές “έγραψε” το 57-52. Ο Μαργαρίτης αστόχησε σε τρίποντο και ο Τσαϊρέλης λίγο πριν από το 39′ κέρδισε φάουλ από τον Μαργαρίτη (58-52). Ο Σόμπι στο 39′ μείωσε σε 58-54 ενώ στα 59” πριν την λήξη του αγώνα ο Κάμινγκς ευστόχησε σε μία βολή (59-54). Ο Τσαϊρέλης μετέπειτα κάρφωσε (61-54), στα 27” ο Τσόχλας πέτυχε τρίποντο και φάουλ (61-58) και ακολούθησε λάθος από πλευράς Αρη. Στα 11” ο ΜακΦάντεν ισοφάρισε (61-61), ο Γιάνκοβιτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το ματς “πήγε” στην παράταση!

Άρης και ΠΑΟΚ ήταν άστοχοι στα πρώτα 2′ του έξτρα πενταλέπτου, ο Ξανθόπουλος ευστόχησε σε δύο βολές (63-61) και ο Σόμπι πέτυχε καλάθι και φάουλ (63-64). Ο Κάμινγκς ήταν ο υπεύθυνος για το 64-64 (μία εύστοχη βολή), ο Τσαϊρέλης κέρδισε ριμπάουντ και μετά φάουλ αλλά αστόχησε σε δύο βολές και πήρε ριμπάουντ ο Σίμπτσακ για να κάνει μετά ο Κάμινγκς το 66-64 (λίγο πριν το 44′). Στα 27” πριν από το τέλος της παράτασης ο ΜακΦάντεν κέρδισε φάουλ σε τρίποντο (έκανε το 66-65 αφού αστόχησε σε δύο βολές) και στα 21” ο Ζάρας έκανε το 67-65. Στα 7” αστόχησε ο Σόμπι σε τρίποντο, ο Άσκα πήρε ριμπάουντ αλλά ο ΠΑΟΚ δεν το εκμεταλλεύτκε και ο Ξανθόπουλος “έγραψε” το 69-65 και ταυτόχρονα τον επίλογο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-37, 47-50, 61-61 (κ.α.), 69-65
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 16 (2), Κάμινγκς 10, Γιάνκοβιτς 12 (1), Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 5 (1), Σκοτ, Φλιώνης, Τσαιρέλης 8, Ζάρας 6, Σίμτσακ 2, Τζάκσον, Μούρτος 4
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπι 20, Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 2, Πέινερς 7 (1), Κλάντον 7, Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 7 (2), ΜακΦάντεν 8 (1), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Ασκα 8

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας

Ρεάλ Μαδρίτης – Ερυθρός Αστέρας 77-79: Μεγάλο “διπλό” με σούπερ άμυνα και Γουόλντεν!

Πολύ μεγάλο «διπλό» πήρε ο Ερυθρός Αστέρας στην Μαδρίτη επικρατώντας με 79-77 της Ρεάλ, στ…