Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Απόλλων Πατρών 79-70

Άρης – Απόλλων Πατρών 79-70

kavvadas

kavvadasΜετά το ματς απέναντι στην Κύμη, ο Άρης τα κατάφερε και απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών. Οι “κίτρινοι” (οι παίκτες χειροκροτήθηκαν μετά το τέλος του αγώνα από τον κόσμο της ομάδας) επικράτησαν των Πατρινών στο Παλέ με 79-70 και με πιθανή ήττα του ΠΑΟΚ απέναντι στον Ολυμπιακό την Κυριακή, θα βρεθούν… μόνοι τους στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Άρης προηγήθηκε με 5-2, ο Απόλλων ισοφάρισε (5-5) και ο Καββαδάς έκανε το 7-5 αλλά και το 9-5 αργότερα. Το 12-5 έγινε από τον Φλιώνη ενώ οι γηπεδούχοι πήραν αέρα 9 πόντων (14-5). Ο Τζάκσον ήταν ο υπεύθυνος για το 16-5 και ο Κάμινγκς για το 18-5 (7′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 20-10 και σε 23-14 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 25-14.

Ο Ζάρας “χτύπησε” από τα 6.75 (28-16) ενώ μετέπειτα η ομάδα του Σκουρτόπουλου βρέθηκε στο -7 (28-23) στο 12′. Μάλιστα μετά γράφτηκε το 28-26 και ο Πρίφτης ζήτησε τάιμ άουτ. Ο Καββάδας “ξεκόλλησε” τους “κίτρινους” (30-26) και ο Έλληνας σέντερ στην συνέχεια κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (33-26).

Ο Κάμινγκς διαμόρφωσε το 36-26 και το 38-26 ενώ το 42-27 (λίγο μετά το 17′) το έκανε ο Τζάκσον (οκτώ πόντους) με πολύ ωραίο κάρφωμα. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (44-27) και στο ημίχρονο Άρης κέρδιζε με 48-28 με τρίποντο του Φλιώνη (10 πόντους και πρώτος σκόρερ) στην εκπνοή.

Ο Απόλλων βρέθηκε στο -16 (48-32) και στο -14 (50-36) και ο Ντραγκίσεβιτς “έγραψε” το 52-36. Το 52-39 έγινε από τον Μπαρτ και ακολούθησε 4-0 σερί από πλευράς “κιτρίνων” (56-39). Στο 56-44 ο Πρίφτης ζήτησε τάιμ άουτ αφού έβλεπε τους φιλοξενούμενους να έχουν πατήσει γκάζι και ο Καββαδάς διαμόρφωσε το 58-44. Το 61-46 έγινε από τον Γιάνκοβιτς, το 63-48 από τον Κάμινγκς και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 65-50.

Μετά το 65-54, ο Ζάρας ήταν ο υπεύθυνος για το 67-54 και στο 34′ το σύνολο του Πρίφτη ήταν μπροστά με 68-56. Μετά από ωραία συνεργασία του Μούρτου με τον Τζάκσον, ο Αμερικανός διαμόρφωσε το 70-56 ενώ αργότερα έκανε φοβερό κάρφωμα (72-56) και… ξεσήκωσε το Παλέ. Κάπου εκεί είχε γραφτεί ο επίλογος του αγώνα καθώς απέμεναν λιγότερα από τέσσερα λεπτά και τελικά ο Άρης επικράτησε με 79-70.

Δεκάλεπτα: 25-14, 48-28, 65-50, 79-70.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Φλιώνης 10 (3), Κάμινγκς 15 (1), Μούρτος 8, Καββαδάς 12, Ντραγκίσεβιτς 2, Ξανθόπουλος 2, Τσαιρέλης 4, Ζάρας 8 (2), Χρηστίδης, Γιάνκοβιτς 3 (1), Τζάκσον 15.
ΑΠΟΛΛΩΝ (Σκουρτόπουλος): Στόκτον 2, Μπαρτ 21 (3), Κουζέλογλου 9, Καλινόσκι 11 (1), Ρέινς, Χίκι 11 (1), Βεργίνης 1, Διαμαντάκος 2, Σλαφτσάκης, Μπάβτσιτς 13 (2)