Κεντρική NBA Άντεξαν στην “καταιγίδα” οι Γουόριορς! (vids)

Άντεξαν στην “καταιγίδα” οι Γουόριορς! (vids)

kevin durant steph curry draymond green

kevin-durant-steph-curry-draymond-green

Παρά την “οργιαστική” εμφάνιση του “καυτού” διδύμου των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς διέθεταν περισσότερα εργαλεία και με καταπληκτική άμυνα στην 4η περίοδο, επικράτησαν με 121-109. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν εντός της διεκδίκησης του παιχνιδιού μέχρι τα μισά του τελευταίου δωδεκαλέπτου αλλά οι “πολεμιστές” κατόρθωσαν να ξεφύγουν, κάνοντας το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά και επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί.

Ο Πάου Γκασόλ θα είναι ξανά αυτός που θα “χαμογελάσει” απέναντι στον αδελφό του, Μαρκ στο ματς των Σπερς με τους Γκρίζλις; Ο Τζόρτζ θα πάρει… εκδίκηση από τον Τζέιμς στον αγώνα Καβαλίερς-Ιντιάνα; Η 2winbet.gr θα προσφέρει live betting στους πελάτες της για τα παιχνίδια του ΝΒΑ αλλά και τις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς!

Ο Κέβιν Ντουράντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με 32 πόντους και 12/20 σουτ, αποδεικνύοντας ότι είναι φτιαγμένος από στόφα μεγάλου σκόρερ. Δημιουργούσε με άνεση το δικό του σουτ μετά από ντρίμπλα, κυρίως από μέση απόσταση ενώ, η τεχνική του, ο διασκελισμός και το τεράστιο μέγεθός του αποτελούσαν “βάσανο” για την άμυνα του Πόρτλαντ, κάθε φορά που επέλεγε να διεισδύσει προς το καλάθι. Ο Στεφ Κάρι τον ακολούθησε, με 29 πόντους και 3/8 τρίποντα αλλά ο πραγματικός παίκτης-κλειδί, αυτός που “έσπρωξε” τους γηπεδούχους προς τον θρίαμβο ήταν ο Ντρέιμοντ Γκριν.

Η στατιστική του γραμμή τα λέει όλα: 19 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 τάπες, με 3/4 τρίποντα! Αμυντικά ήταν συγκλονιστικός, καθώς, προστάτευε το καλάθι με εκκωφαντικές τάπες, μάρκαρε αποτελεσματικά στην περιφέρεια, περιόριζε τους αντιπάλους στο πικ-εν-ρολ ενώ έκανε ακόμη και κλεψίματα πάνω στην μπάλα! Ειδικότερα, οι παίκτες των Μπλέιζερς είχαν μόλις 4/16 σουτ, με τον Γκριν ως κύριο αμυντικό ενώ υπέπεσαν και σε 3 λάθη. Οι πεντάδες των Γουόριορς με τον Γκριν στο “5” αποδείχθηκαν “άλυτος γρίφος” για το Πόρτλαντ ενώ, αν προσθέσει κανείς τις πάσες και την μαχητικότητά του στα ριμπάουντ, τότε έχει την ολοκληρωμένη εικόνα της παρουσίας του.

Όσον αφορά τους Μπλέιζερς, ο Σι Τζέι ΜαΚόλουμ πέτυχε ίσως την κορυφαία εμφάνιση της ζωής του, με 41 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 16/28 σουτ, δίνοντας ρεσιτάλ! Με εξαιρετική τεχνική μετά το σκριν, άρτια σουτ και με μια ποικιλία τελειωμάτων κοντά στο καλάθι, ο γκαρντ του Πόρτλαντ ήταν ακαταμάχητος, έχοντας ήδη 27 πόντους από το πρώτο ημίχρονο! Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ ήταν επίσης εξαίρετος, με 34 πόντους και 12/26 σουτ, σημειώνοντας καλάθια υψηλού βαθμού δυσκολίας, με ορισμένα από αυτά να “προέρχονται” από τα 8 μέτρα και πίσω! Θα ήταν αδύνατον, όμως, να “αποδράσουν” από την Oracle Arena δίχως την παρουσία ενός τρίτου, σταθερού σκόρερ.

Οι Λίλαρντ-ΜακΚόλουμ είχαν πετύχει τους 48 από τους 56 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο ημίχρονο (!), σκοράροντας κατά κύματα. Στην 3η περίοδο, οι δύο σταρ “σίγησαν” αλλά ανέλαβαν δράση οι “ρολίστες”, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνολικά 16 φορές εντός 12 λεπτών! Στο τέλος, όμως, δεν υπήρχαν άλλα αποθέματα ενέργειας, με την άμυνα του Γκόλντεν Στέιτ να δείχνει τον δρόμο προς τη νίκη.

Φασούλας: Με τον Γκάλη, τον Γιαννάκη, με τον «τίγρη»…

Ο Παναγιώτης Φασούλας «ενώνει» το (πραγματικό) μπάσκετ. Ο Βαγγέλης Λιόλιος επιχείρησε να κ…