Κεντρική NBA “Τρομακτικοί” Μπακς, νίκησαν και τους πρωτοπόρους, Σέλτικς! (vids)

“Τρομακτικοί” Μπακς, νίκησαν και τους πρωτοπόρους, Σέλτικς! (vids)

giannis antetokounmpo jae crowder

giannis-antetokounmpo-jae-crowder

Η νοοτροπία νικητή έχει εγκαθιδρυθεί μέσα στον “οργανισμό” των Μιλγουόκι Μπακς και το γεγονός αυτό επιβεβαιώθηκε για ακόμη μια φορά χθες, στη Βοστόνη. Οι πρωτοπόροι της Ανατολής δεν κατάφεραν να περιορίσουν τα “ελάφια” του Γιάννη Αντετοκούνμπο, τα οποία έφυγαν με ένα υπερπολύτιμο διπλό από το TD Garden, επικρατώντας με 100-103 και ρίχνοντας από την κορυφή τους “κέλτες“! Κάπως έτσι, οι Μπακς βρίσκονται για πρώτη φορά φέτος 3 νίκες πάνω από το 50% (39-36), “κυνηγούν” ανελλιπώς την Ατλάντα για την 5η θέση στην Ανατολή και έκαναν την έκπληξη, παρά το γεγονός ότι είχαν μόλις 20% πιθανότητες να τα καταφέρουν χθες!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο “γέμισε” ξανά τη στατιστική του γραμμή με πολύ ομοιόμορφο τρόπο. Ο “Greek freak” σταμάτησε στους 22 πόντους (8/17 σουτ, 4/7 βολές) ενώ είχε ακόμη 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες, σε 33 λεπτά συμμετοχής. Η παρουσία του στην άμυνα ήταν εξαιρετική, τόσο χαμηλά, όσο και ψηλά ενώ επιθετικά δοκίμασε αρκετές φορές το χέρι του από μακρινή απόσταση, ειδικά στην 1η περίοδο. Σκόραρε κυρίως παίζοντας μακριά από την μπάλα, με δυναμικά cuts προς το καλάθι ενώ πέτυχε και κάποια καλάθια στο ποστ.

Μπορεί τα στατιστικά του Γιάννη να ήταν τα πιο εντυπωσιακά αλλά ο πραγματικός MVP του ματς ήταν ο Μάλκολμ Μπρόγκντον. Ο πλέι-μέικερ των “ελαφιών” είχε 16 πόντους και 9 ασίστ, με 7/12 σουτ, διαβάζοντας καταπληκτικά το παιχνίδι και πράττοντας πάντα τη σωστή ενέργεια. Εκεί, όμως, που έδωσε “ρέστα” ήταν στα τελευταία 2 λεπτά. Έχοντας καθήκοντα βασικού “κουμανταδόρου”, ο Μπρόγκντον πέτυχε 6 πόντους και μοίρασε 2 ασίστ στο διάστημα αυτό, με αποκορύφωμα το πολύ κρίσιμο (και δύσκολο) καλάθι του, με 3.9” για τη λήξη, το οποίο έστειλε τη διαφορά στους 3! Η ωριμότητα στο παιχνίδι του είναι αξιοθαύμαστη και πρόκειται για τον κορυφαίο, μέχρι στιγμής, παίκτη που έβγαλε το περσινό ντραφτ.

Οι Μπακς ξεκίνησαν πολύ ζεστοί, καθώς προηγήθηκαν με 4-14 στα πρώτα λεπτά, με τους Γιάννη και Μίντλετον να σκοράρουν όλους τους πόντους των “ελαφιών”. Γρήγορα, όμως, η κατάσταση ισορρόπησε. Οι Σέλτικς ξεκίνησαν να βάζουν σουτ και να πασάρουν καλύτερα την μπάλα, με την 1η περίοδο να λήγει ισόπαλη (24-24).

Η 2η περίοδος είναι συνήθως το καλύτερο χρονικό σημείο για τους Μπακς και αυτό επιβεβαιώθηκε και χθες. Χρησιμοποιώντας ξανά ευέλικτες πεντάδες, με ικανότητα στην εκτέλεση, ο Τζέισον Κιντ “άνοιξε” την αντίπαλη άμυνα, με το Μιλγουόκι να σκοράρει μέσω μακρινών σουτ και drives στη ρακέτα. Ένα σερί 0-10 στα πρώτα λεπτά έκανε το σκορ 24-34, με τη διαφορά να φθάνει ακόμη και τους 14 πόντους (33-47). Στο σημείο αυτό, “έδρασε” και πάλι ο Αϊζέια Τόμας, με τον σταρ των Σέλτικς να τελειώνει το πρώτο ημίχρονο με 20 πόντους (32 συνολικά). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 49-55.

Το 3ο δωδεκάλεπτο κύλησε σε απόλυτη ισορροπία, με τους Σέλτικς να παίρνουν επιτέλους το προβάδισμα, 3 λεπτά πριν από τη λήξη του. Ο Τζέι Κράουντερ και ο Έιβερι Μπράντλεϊ ήταν οι συμπαραστάτες του Τόμας στην επίθεση (12 πόντοι έκαστος) και οι Μπακς ξεκίνησαν την 4η περίοδο, όντας μόλις στο +3 (77-80). Στο τέλος, η ευστροφία και η εκτελεστική δεινότητα του Μπρόγκντον διατήρησαν τους Μπακς σε θέση οδηγού μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, παρά τα συνεχόμενα καλάθια του Τόμας, με την τελευταία, απέλπιδα προσπάθεια του Σμαρτ να μην έχει καμία τύχη. Έτσι, τα “ελάφια” πέτυχαν τη 13η νίκη τους στα τελευταία 16 ματς, “καλπάζοντας” προς τα πλέι-οφς!

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, οι Γουόριορς έφυγαν με το διπλό στις “αποσκευές” τους από το Τέξας, επικρατώντας των Σαν Αντόνιο Σπερς, στο απόλυτο ντέρμπι της Δύσης! Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 22 πόντους στα πρώτα λεπτά (29-7), οι “πολεμιστές” πήραν το “όπλο” τους και εξάλειψαν τη διαφορά, με τους “Splash Brothers” (Στεφ Κάρι, Κλέι Τόμπσον) σε εξαιρετική κατάσταση (52 πόντοι, 8/17 τρίποντα). Η άμυνα των Σπερς δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων ενώ ο Κουάι Λέοναρντ φάνταζε εγκλωβισμένος, με μόλις 7/20 σουτ. Πλέον, οι Γουόριορς έχουν κεφάλι 3.5 νικών από τους 2ους, Σπερς και πολύ δύσκολα θα χάσουν την πρωτιά στη Δυτική Περιφέρεια.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ “κατατρόπωσε” με ιστορικό τρόπο τους Μάτζικ, πετυχαίνοντας το 38ο τριπλ-νταμπλ του, με 57 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ, σκοράροντας μάλιστα και το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση! Το απίθανο δίδυμο ψηλών των Πέλικανς (Κάζινς-Ντέιβις) κατάφεραν να “σαρώσουν” επιτέλους στον ίδιο αγώνα, με τη Νέα Ορλεάνη να επικρατεί του Ντάλας ενώ οι Κλίπερς είχαν 4 παίκτες με +23 πόντους (!), καταφέρνοντας να αναχαιτίσουν τους Γουίζαρντς του “41άρη” Τζον Γουολ. Οι Χόρνετς έκαναν την έκπληξη στο Τορόντο, οι Χοκς διατηρούν με νύχια και με δόντια την 5η θέση της Ανατολής ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν πάλι θετικός (8 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) στη συντριβή των Κινγκς από τους Τζαζ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (29/3)

• Ατλάντα Χοκς – Φιλαδέλφια 76ερς 99-92 (Χάουαρντ 22 [20 ριμπάουντ], Χάρνταγουεϊ τζ. 19, Μπέιζμορ 19 / Χολμς 25, Σάριτς 15, ΜακΚόνελ 13)
  • Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Ορλάντο Μάτζικ 114-106 (OT) (Γουέστμπρουκ 57 [13 ριμπάουντ, 11 ασίστ], Καντέρ 17 [10 ριμπάουντ] / Φουρνιέρ 24, Ρος 23)
  • Μιλγουόκι Μπακς – Μπόστον Σέλτικς 103-100 (Αντετοκούνμπο 22, Μίντλετον 19, Μονρό 16. Μπρόγκντον 16 / Τόμας 32, Κράουντερ 13)
  • Σάρλοτ Χόρνετς – Τορόντο Ράπτορς 110-106 (Μπελινέλι 21, Γουόκερ 19, Γουίλιαμς 18 [12 ριμπάουντ] / ΝτεΡόζαν 28, Τζόζεφ 18, Βαλαντσιούνας 14 [15 ριμπάουντ])
  • Μαϊάμι Χιτ – Νιου Γιορκ Νικς 105-88 (Ντράγκιτς 20, Τζ.Τζόνσον 18, Ρίτσαρντσον 17 / Πορζίνγκις 20, Ερνανγκόμεζ 12)
  • Ιντιάνα Πέισερς – Μέμφις Γκρίζλις 97-110 (Τζορτζ 22, Μπρουκς 18, Γιανγκ 16 [13 ριμπάουντ] / Κόνλεϊ 36, Κάρτερ 21, Ράντολφ 17)
  • Ντάλας Μάβερικς – Νιου Όρλεανς Πέλικανς 118-121 (Νοβίτσκι 23, Μπαρνς 19, Κάρι 18, Φέρελ 15 / Ντέιβις 30 [13 ριμπάουντ], Κάζινς 29 [16 ριμπάουντ, 6 ασίστ], Χόλιντεϊ 18)
  • Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Σαν Αντόνιο Σπερς 110-98 (Κάρι 29 [11 ασίστ], Τόμπσον 23, Γουεστ 15 / Λέοναρντ 19, Γκασόλ 18, Όλντριτζ 17)
  • Γουάσινγκτον Γουίζαρντς – Λος Άντζελες Κλίπερς 124-133 (Γουολ 41 [7 ριμπάουντ, 8 ασίστ], Μπιλ 27, Μόρις 14 / Ρέντικ 31, Πολ 27 [13 ασίστ], Γκρίφιν 26 [10 ριμπάουντ], Τζόρνταν 23 [18 ριμπάουντ])
  • Γιούτα Τζαζ – Σακραμέντο Κινγκς 112-82 (Χέιγουορντ 20, Χουντ 18, Γκομπέρ 16 [15 ριμπάουντ] / ΜάκΛεμορ 22, Κόλισον 12)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…