Κεντρική Α1 ΠΑΟΚ Τενερίφη – ΠΑΟΚ 80-54

Τενερίφη – ΠΑΟΚ 80-54

apaoktener Τέλος το Champions League για τον ΠΑΟΚ… Ο “Δικέφαλος” δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το +3 της νίκης στο “Παλατάκι“, έχασε από την Τενερίφη με 80-54 και έτσι αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης. Ο τραυματισμός του Κλάντον στο δεύτερο δεκάλεπτο “πλήγωσε” πολύ τους “ασπρόμαυρους” (μόλις 16 πόντους στο ημίχρονο η ομάδα του Μαρκόπουλου) οι οποίοι είχαν έντονα παράπονα από την διαιτησία και εκφράστηκαν στο ημίχρονο με τον Πρέλεβιτς να είναι έξαλλος (υπήρχε μεγάλη διαφορά στα φάουλ).

H Tενερίφη προηγήθηκε με 5-2, ο Κλάντον μείωσε σε 5-4 ενώ ο Αμερικανός ήταν ο υπεύθυνος και για το 7-6. Ο Πέινερς έδωσε το προβάδισμα (7-8) αλλά ακολούθησε 6-0 από την Τενερίφη (13-8, με τον Μαργαρίτη στην συνέχεια να διαμαρτύρεται για το ότι χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ). Οι Ισπανοί διατήρησαν αυτό το +5 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-10).

Στο 12′ χτύπησε ο Κλάντον και αποχώρησε από το παρκέ υποβασταζόμενος ενώ οι γηπεδούχοι πήραν αέρα επτά πόντων (17-10) στην συνέχεια, με τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται να σκοράρει. Η διαφορά έφτασε τους 9 πόντους και τον ΠΑΟΚ “ξεκόλλησε” ο Πέινερς (19-13). Ωστόσο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, ξέφυγαν με 25-13 και ο Μαρκόπουλος ζήτησε τάιμ άουτ. Στην συνέχεια γράφτηκε το 27-13, ο Τσόχλας πέτυχε τρίποντο (27-16) αλλά η Τενερίφη έκανε ένα σερί 5-0 (32-16). Οι Ισπανοί είχαν βρει ρυθμό (34-16 και 37-16) και στο ημίχρονο κέρδιζαν τον ΠΑΟΚ με 21 πόντους (37-16, με την πλευρά του “Δικεφάλου” στο τέλος του ημιχρόνου να κάνει έντονα παράπονα στους διαιτητές).

Οι διαμαρτυρίες “έφεραν” τεχνική ποινή σε βάρος του ΠΑΟΚ ο οποίος δεν μπορούσε να βρει τα πατήματά του. Η Τενερίφη απομακρυνόταν στο σκορ (45-16), δόθηκε τεχνική ποινή -και- στον Μαργαρίτη και η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (50-16). Ο Πέινερς έκανε το 50-18 και ο Γλυνιαδάκης το 50-20. Λίγο πριν τα μέσα της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 52-25 και σε 54-27 ενώ ο Πέινερς ήταν ο υπεύθυνος για το 54-30. Στο 27′ το σκορ ήταν 57-30, μετά 59-34 στο 28′ και στο 59-26 ζήτησε φάουλ ο Πέινερς αλλά δεν δόθηκε.

Ακολούθησε τρίποντο από πλευράς Ισπανών (62-36) και στο 62-41 ο Χρυσικόπουλος πέτυχε καλάθι αλλά δόθηκε επιθετικό φάουλ και ο Μαρκόπουλος ήταν εκνευρισμένος με αυτό το σφύριγμα. Ο ΠΑΟΚ στο 30′ ήταν πίσω με 62-41, με τον Ζουρνατσίδη να κοιτά τους διαιτητές… απορημένος.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ ήταν στο -21 (65-44) και ο Χρυσικόπουλος διαμόρφωσε το 65-46. Στο 67-46 χάθηκαν ευκαιρίες από πλευράς “Δικεφάλου” να πέσει η διαφορά και λίγο πριν το 35′ οι Ισπανοί είχαν αέρα 23 πόντων. Κάπου εκεί ουσιαστικά είχε γραφτεί και ο επίλογος του αγώνα αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να προλάβει να αντιδράσει. Στο 38′ ο “Δικέφαλος” βρισκόταν 23 πόντους πίσω (77-54), τελικά ηττήθηκε με 80-54 και έτσι η πορεία του στο Champions League ολοκληρώθηκε για την τρέχουσα σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 37-16, 62-41, 80-54.
ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Σαν Μιγκέλ 13 (3), Ρικότι 5, Νιάνγκ 4, Μπάσας, Χέινλι 2, Κίρκσει, Γκριγκόνις 20 (3), Βάσκεθ 2, Αμπρομάιτις 8 (1), Μπόγρης 10, Γουάιτ 9 (1), Ντόρνεκαμπ 7
ΠAOK (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 11 (1), Κόνιαρης 3 (1), Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 2, ΜακΦάντεν, Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 9, Καραμανώλης, Παπαδόπουλος, Πέινερς 14 (2), Κλάντον 8

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας
Περισσότερα σε ΠΑΟΚ

Ή ψηλώνει, ή διαφορετικά… κονταίνει ο Παναθηναϊκός

Η ήττα από την Μπαρτσελόνα δεν ενεργοποιεί κανένα καμπανάκι κινδύνου. Είναι εντός προγράμμ…