Κεντρική NBA “Splash Brothers” εν δράσει, “κατατρόπωσαν” τους Θάντερ (vids)

“Splash Brothers” εν δράσει, “κατατρόπωσαν” τους Θάντερ (vids)

klay thompson steph curry golden state

klay-thompson-steph-curry-golden-state

Δεν υπήρξε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Ένα καταπληκτικό 2ο δωδεκάλεπτο και η ανελέητη ευστοχία της πιο αχτύπητης shooting δυάδας όλων των εποχών ήταν υπεραρκετά συστατικά, ώστε οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς να περάσουν ξανά σαν “σίφουνας” από την Οκλαχόμα, επικρατώντας των Θάντερ με 95-111. Οι “πολεμιστές” “σκούπισαν” με χαρακτηριστική άνεση τη σειρά των μεταξύ τους παιχνιδιών για φέτος, με το συνολικό goal average στα ματς αυτά να ανέρχεται στο +79 υπέρ τους! Μπορεί ο Κέβιν Ντουράντ να απουσίαζε και η “έχθρα” των δύο ομάδων να μην είχε την ίδια αίγλη αλλά η ένταση δεν έλειψε κατά μήκος του αγώνα.

Η περιφερειακή άμυνα των Θάντερ (με κύριο υπαίτιο τον Ράσελ Γουέστμπρουκ) έκανε το “χατίρι” στον Κάρι, αφήνοντάς τον συχνά μόνο του στο τρίποντο. Ο σούπερ-σταρ των Γουόριορς κινούνταν συνεχώς χωρίς την μπάλα, με την Οκλαχόμα να χάνει μονίμως το μαρκάρισμά του, με την πλειοψηφία των προσπαθειών του να είναι πλήρως ελεύθερες! Ο Κάρι εκμεταλλεύτηκε φυσικά τη συνθήκη αυτή, με 23 πόντους και 7/13 τρίποντα, σε μόλις 29 λεπτά συμμετοχής, μοιράζοντας και 6 ασίστ. Ο “human torch” εκμεταλλεύτηκε τις αλλαγές στα μαρκαρίσματα και την αδυναμία των αντιπάλων να μαρκάρουν αποτελεσματικά πίσω από το σκριν, περνώντας ένα αποδοτικό και ξεκούραστο βράδυ.

Αυτός, όμως, που ηγήθηκε της επίθεσης των Γουόριορς ήταν ο έτερος splash brother, Κλέι Τόμπσον. Με 34 πόντους και 7/15 τρίποντα σε 31 λεπτά συμμετοχής εκμεταλλεύτηκε τις ίδιες συνθήκες με τον Κάρι, βρίσκοντας ελεύθερα σουτ. Η άμυνα των Θάντερ ήταν απούσα στην αδύνατη πλευρά, όντας πάντα ένα βήμα πιο αργή, με τον Τόμπσον να μην “συγχωρεί” τέτοιου είδους “ατασθαλίες”. Συνολικά οι δύο παίκτες είχαν 57 πόντους με 14/27 τρίποντα, ανακτώντας και πάλι τον συνηθισμένο ρυθμό τους, ο οποίος είχε εξασθενήσει στα τελευταία παιχνίδια.

Ο αγώνας ξεκίνησε με το κοινό να είναι ιδιαίτερα θερμό και τους Θάντερ να έχουν ένα μίνι-προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Εκείνο το χρονικό σημείο έμελλε να είναι και το μόνο, όπου οι γηπεδούχοι θα είχαν προβάδισμα στην αναμέτρηση. Η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 22-25, με τον “διακόπτη” να γυρίζει στη συνέχεια.

Η άμυνα των Γουόριορς ήταν καταπληκτική, προστατεύοντας ιδανικά το καλάθι και πιέζοντας εξαιρετικά την μπάλα στην περιφέρεια. Ο Ντρέιμοντ Γκριν ήταν φυσικά ο ενορχηστρωτής του ανασταλτικού τομέα, με τις άμυνες του Γκόλντεν Στέιτ να οδηγούν αμέσως σε πρωτεύοντες και δευτερεύοντες αιφνιδιασμούς. Σε συνδυασμό με την ευστοχία των Γουόριορς και την κακή βραδιά του Γουέστμπρουκ (15 πόντοι, 4/16 σουτ), δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι το ημίχρονο έληξε με σκορ 39-59.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο ακριβώς μοτίβο. Ελεύθερα σουτ, τρανζίσιον και κακές άμυνες των Θάντερ συνέθεσαν το σκηνικό, με τον Τζαβέλ ΜακΓκί να προσφέρει έναν ακόμη “πονοκέφαλο” στους γηπεδούχους, χάρη στα τελειώματά του πάνω από τη στεφάνη. Η 3η περίοδος τελείωσε στο +26 (66-92) υπέρ των φιλοξενούμενων, με την 4η περίοδο να αποκτά τυπικό χαρακτήρα. Ίσως το πιο αξιοσημείωτο στατιστικό από την αναμέτρηση ήταν το plus/minus του Γουέστμπρουκ, το οποίο κυμάνθηκε στο -25 (που σημαίνει ότι οι Θάντερ ήταν κατά 25 πόντους χειρότερη με αυτόν στο παρκέ).

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, οι Σέλτικς έκαναν σπουδαίο βήμα για την κατάληψη της 2ης θέσης στην Ανατολή, νικώντας ξεκάθαρα τους Γουίζαρντς ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν “ξελάσπωσε” τους Ρόκετς, με ένα φοβερό coast-to-coast στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Πέισερς ανεβαίνουν δειλά-δειλά στην κατάταξη, επικρατώντας των Τζαζ, παρά το ρεκόρ καριέρας του Χέιγουορντ ενώ οι Νικς έχουν πάψει να θυμίζουν ομάδα μπάσκετ, καθώς παραδόθηκαν στις ορέξεις των Κλίπερς. Τέλος, οι Χόρνετς εξακολουθούν να πιστεύουν ότι θα προκριθούν στα πλέι-οφς ενώ η “μάχη” του tanking ανέδειξε νικητές τους Μάτζικ έναντι των Σίξερς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (20/3)

• Ατλάντα Χοκς – Σάρλοτ Χόρνετς 90-105 (Σρούντερ 20, Χάουαρντ 13 [10 ριμπάουντ] / Γουόκερ 16, Μπατούμ 16, Καμίνσκι 14)
  • Φιλαδέλφια 76ερς – Ορλάντο Μάτζικ 109-112 (OT) (Χολμς 24 [14 ριμπάουντ], Κόβινγκτον 24 [13 ριμπάουντ], Στάουσκας 20, ΜακΚόνελ 16 [11 ασίστ] / Βούσεβιτς 26 [13 ριμπάουντ], Φουρνιέρ 19, Γκόρντον 17)
  • Γιούτα Τζαζ – Ιντιάνα Πέισερς 100-107 (Χέιγουορντ 38, Γκομπέρ 16 [14 ριμπάουντ, 8 τάπες], Χιλ 16 / Τιγκ 21, Τζορτζ 19, Τέρνερ 16)
  • Γουάσινγκτον Γουίζαρντς – Μπόστον Σέλτικς 102-110 (Μπιλ 19, Γουολ 16, Μόρις 14 / Τόμας 25, Μπράντλεϊ 20, Χόρφορντ 16)
  • Ντένβερ Νάγκετς – Χιούστον Ρόκετς 124-125 (Χάρις 28, Μπάρτον 24, Γιόκις 22 [13 ριμπάουντ, 8 ασίστ] / Χάρντεν 39 [11 ασίστ], Γκόρντον 18, Αρίζα 14)
  • Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 111-95 (Τόμπσον 34, Κάρι 23 / Ολαντίπο 17, Γουέστμπρουκ 15, Καντέρ 15 [10 ριμπάουντ])
  • Νιου Γιορκ Νικς – Λος Άντζελες Κλίπερς 105-114 (Ρόουζ 18, Πορζίνγκις 18 [11 ριμπάουντ] / Γκρίφιν 30, Ρίβερς 17, Πολ 13 [13 ασίστ])