Κεντρική NBA Πρωτοφανής εμφάνιση του Γουέστμπρουκ, μα… όχι αρκετή (vids)

Πρωτοφανής εμφάνιση του Γουέστμπρουκ, μα… όχι αρκετή (vids)

russell westbrook damian lillard

russell-westbrook-damian-lillard

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ “σάρωσε” με τρόπο που δεν έχει επαναλάβει ποτέ ξανά, κάνοντας ρεκόρ καριέρας με 58 πόντους! Η πλειοψηφία των φιλάθλων θα προσδοκούσε μια εύκολη νίκη των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ μετά από μια τέτοια “παράσταση”. Και όμως, ο πλουραλισμός και η πολυδιάστατη επίθεση του Πόρτλαντ ήταν αρκετά ώστε οι Μπλέιζερς να “αποδράσουν” με 121-126, καθώς αντιστάθηκαν αποτελεσματικά στην “καταιγίδα” καλαθιών του “Ρας“.

Από την 1η περίοδο, ο Γουέστμπρουκ έδειξε τις διαθέσεις του, με 12 πόντους και 3 ασίστ. Το πικ-εν-ρολ με τον Άνταμς δούλευε στην εντέλεια, τα μακρινά σουτ έμπαιναν με συνέπεια και ο Ενές Καντέρ μπήκε φουριόζος, με 9 πόντους στα πρώτα λεπτά. Το 1ο δωδεκάλεπτο έληξε με σκορ 40-29.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με σερί 0-11 υπέρ του Πόρτλαντ και η κατάσταση ισορρόπησε άμεσα. Ο κόουτς των Μπλέιζερς, Τέρι Στοτς παρέταξε μια πολύ ευέλικτη πεντάδα στο παρκέ (Λίλαρντ-ΜακΚόλουμ-Κραμπ-Αμίνου-Λέοναρντ), η οποία “άνοιγε” αποτελεσματικά το γήπεδο και δημιουργούσε χώρους για εκτελέσεις από μέση και μακρινή απόσταση. Ο Γουέστμπρουκ δεν έπαψε στιγμή να σκοράρει (28 πόντοι στο ημίχρονο) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 67-61.

Το 3ο δωδεκάλεπτο χωρίστηκε σε δύο ενότητες: τα πρώτα 6 λεπτά, στα οποία ο “Westbeast” σκόραρε 15 πόντους, φθάνοντας τους 43 και στα υπόλοιπα 6, όπου δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Όπως γίνεται κατανοητό, το ισχνό προβάδισμα της Οκλαχόμα “εξανεμίστηκε” στο διάστημα “ανομβρίας” του Γουέστμπρουκ και η 3η περίοδος έκλεισε στο +7 υπέρ του Πόρτλαντ (92-99). Ο Κραμπ (23 πόντοι με 5/7 τρίποντα), μαζί με τον ΜακΚόλουμ (21 πόντοι) και τον Λίλαρντ (22 πόντοι, 8 ασίστ) οδηγούσαν τους Μπλέιζερς, κυρίως με εκτελέσεις από μακριά, είτε έπειτα από ντρίμπλα, είτε βγαίνοντας υποδειγματικά από τα σκριν.

Παρά το γεγονός ότι οι Μπλέιζερς προηγήθηκαν ακόμη και με 12 πόντους στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, ο Γουέστμπρουκ δεν τα παράτησε. Εφορμώντας με τρομερή δύναμη προς το καλάθι “πυροδότησε” την ανατροπή, με το ματς να είναι ισόπαλο, 1 λεπτό για τη λήξη! Εκεί, όμως, “έλαμψε” το άστρο του Γιουσούφ Νέρκιτς. Ο Βόσνιος σέντερ, με 2 υποδειγματικά τελειώματα από το ποστ έβαλε μπροστά με 116-120 την ομάδα του, φθάνοντας τους 17 πόντους συνολικά. Ο Γουέστμπρουκ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με 11” για τη λήξη αλλά δεν τα κατάφερε και κάπως έτσι πήγε “στράφι” η ιστορική επίδοσή του.

Στο Ντάλας, ο Ντιρκ Νοβίτσκι “έγραψε” ιστορία, φθάνοντας τους 30.000 πόντους καριέρας, γνωρίζοντας την αποθέωση από το κοινό των Μάβερικς! Με 25 δικούς του πόντους, οι “Τεξανοί” επικράτησαν άνετα των Λέικερς με 122-111, έχοντας 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τέλος, σε ένα παιχνίδι υψηλών “οκτανίων” και πολλών αυξομειώσεων στο σκορ, οι Γουάσινγκτον Γουίζαρντς πήραν το διπλό στην έδρα των Φοίνιξ Σανς, με 127-131! Οι “μάγοι” σούταραν συνολικά 52 ελεύθερες βολές, ευστοχώντας στις 42, με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να σταματά στους 29 πόντους. Ο Τζον Γουλ έφθασε τα 20 παιχνίδια φέτος με +20 πόντους και +10 ασίστ (25 πόντοι, 14 ασίστ) ενώ ο Μπράντλεϊ Μπιλ έφθασε τους 27, συνεχίζοντας την καταπληκτική σεζόν του.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (7/3)

• Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 126-121 (Κραμπ 23, Λίλαρντ 22, ΜακΚόλουμ 21, Νέρκιτς 17 / Γουέστμπρουκ 58, Ολαντίπο 16)
  • Λος Άντζελες Λέικερς – Ντάλας Μάβερικς 111-122 (Κλάρκσον 22, Ράσελ 22, Ραντλ 13 [18 ριμπάουντ, 10 ασίστ] / Νοβίτσκι 25, Κάρι 18, Φέρελ 16)
  • Γουάσινγκτον Γουίζαρντς – Φοίνιξ Σανς 131-127 (Μπογκντάνοβιτς 29, Μπιλ 27, Γουολ 25 [14 ασίστ] / Μπλέντσο 30, Μπούκερ 25, Γουόρεν 15, Γουίλιαμς 15 [10 ριμπάουντ])

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…