Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 88-82

Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 88-82

pao real kalathis

pao-real-kalathis

Υπέταξε τη “Βασίλισσα”…
Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ύστερα από δύο σερί ήττες, επικράτησε εντός έδρας της Ρεάλ Μαδρίτης με 88-82, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι “πράσινοι” υπερασπίστηκαν αποτελεσματικά για ακόμα μία φορά την “καυτή” τους έδρα κι ανέβηκαν στο 15-11, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την εξασφάλιση της παρουσίας τους στα πλέι οφ, ενώ παρέμειναν ζωντανή και στη μάχη για την 5η θέση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Κρις Σίνγκλετον, ο οποίος μέτρησε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Τα μέγιστα βοήθησαν και οι Τζέιμς (14π.), Φελντέιν (14π.) και Ρίβερς (13π.), ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά και του Τζέιμς Γκιστ (11π.), ο οποίος τα πήγε περίφημα στο δεύτερο παιχνίδι του, μετά την επιστροφή του στη δράση από τον σοβαρό τραυματισμό του. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Άντονι Ράντολφ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε στο βασικό σχήμα για δεύτερο σερί παιχνίδι τον Τζέιμς Γκιστ, με τον Αμερικανό φόργουορντ να είναι το σημείο αναφοράς του Παναθηναϊκού στην επίθεση στα πρώτα επτά λεπτά που αγωνίστηκε. Οι “πράσινοι” απέκτησαν πικ εν ρολ παιχνίδι, με τον Καλάθη να συνεργάζεται αρμονικά με τον Γκιστ, ο οποίος τελείωσε άψογα δύο φάσεις.

Το “τριφύλλι” προηγήθηκε με 10-5 στο 4′, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να περνάει μπροστά στο σκορ (13-14) στο 7′, στηριζόμενη στο ταλέντο του Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος ήταν ασταμάτητος στο ένας εναντίον ενός. Οι “πράσινοι” έτρεξαν στη συνέχεια σερί 5-0 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα (18-14), το οποίο το διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-19), παρά τις προσπάθειες του εξαιρετικού Άντονι Ράντολφ.

Με νέο σερί 5-0 (τρίποντο Τζέιμς, κάρφωμα Γκάμπριελ), ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με 7 πόντους (26-19) στο 11′, με τη Ρεάλ να απαντάει με σερί 7-0 και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (26-26) στο 13′. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με 5 πόντους (33-28 στο 26′), ωστόσο και πάλι η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε άμεσα και με νέο σερί 7-0, πέρασε και πάλι μπροστά στο  στο σκορ (33-35 στο 17′), αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Ρίβερς μπήκε “καυτός” στο παρκέ και με 6 σερί πόντους (τρίποντο και τρεις βολές) έβαλε και πάλι τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (39-35). Οι “πράσινοι” αυτή τη φορά κατάφεραν να κρατήσουν, έστω και με δυσκολία, το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (43-41). Ο Παππάς είχε, μάλιστα, την ευκαιρία να στείλει τον Παναθηναϊκό στο +5 στα αποδυτήρια, αλλά αστόχησε σε ελεύθερο σουτ τριών πόντων στην εκπνοή του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 6 πόντους (47-41) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Κέι Σι Ρίβερς να συνεχίζει να φορτώνει με πόντους το καλάθι της πρώην ομάδας του. Με σερί 5-0, η Ρεάλ μείωσε στον πόντο (47-46) στο 23′, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει εκ νέου προβάδισμα 5 πόντων (53-48 στο 25′), έχοντας για πρωταγωνιστή σ’ εκείνο το σημείο τον Τζέιμς Φελντέιν. Με δύο σερί τρίποντα των Ντόντσιτς και Ράντολφ, η Ρεάλ πήρε το προβάδισμα (53-54 στο 37′). Ο Φελντέιν έγραψε το 55-54, για να ακολουθήσει ένα σερί 4-0 από τους φιλοξενούμενους (55-58). Ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο, Τζέιμς Φελντέιν, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (58-58) με buzzer beater τρίποντο στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι και στο τέταρτο δεκάλεπτο (66-66 στο 35′), αδυνατώντας να ξεφύγουν στο σκορ. Με καλάθι του Παππά στον αιφνιδιασμό (ξεσήκωσε το γήπεδο), ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 70-68, με τον Σίνγκλετον να ευστοχεί σ’ ένα μεγάλο τρίποντο (υπό την πίεση του χρόνου) και να γράφει το 73-68 στο 37′. Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Τζέιμς και Σίνγκλετον, οι “πράσινοι” προσπαθούσαν να κρατήσουν το προβάδισμα (77-74 στο 39′), με πρώτο να “εκτελεί” τους Μαδριλένους πίσω από τη γραμμή των 6,75 και να στέλνει τον Παναθηναϊκό στο +6 (80-74) ένα λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα.

Με 2/2 βολές του Γιουλ, η Ρεάλ πλησίασε στους 4 πόντους (80-76), με τον Σίνγκλετον να καρφώνει εντυπωσιακά και να επαναφέρει τη διαφορά στους 6 πόντους (82-76) 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Αγιόν μείωσε σε 82-78, με τον Μπουρούση να γράφει το 84-78 με 2/2 βολές. Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπόρεσε να σκοράρει στην επόμενη φάση, με τον Σίνγκλετον να υπογράφει με 2/2 βολές (86-78) τη νίκη του Παναθηναϊκού.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 21 (2 τρίπ., 9 ριμπ.), Νίκολς 2, Ρίβερς 13 (2), Τζέιμς 14 (2), Φώτσης, Παππάς 4, Φελντέιν 14 (2), Γκιστ 11, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 5, Καλάθης 5 (2/7 σουτ).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Ράντοφλ 13 (2 τρίπ., 9 ριμπ.), Ρούντι 8 (2), Ντόντσιτς 10 (1), Ματσιούλις, Ρέγες 2, Αγιόν 12, Κάρολ 6 (2), Χάντερ 10 (8 ριμπ.), Γιουλ 10 (1 τρίπ., 8 ασ.), Τόμπκινς 4, Τέιλορ 7 (1).

Ο Ναζ Ριντ καλύτερος 6ος παίκτης της χρονιάς.

Με 352 βαθμούς ο Ναζ Ριντ κατέκτησε το βραβείο του 6ου παίκτη της χρονιάς. Μια σημαντική δ…