Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Νταρουσάφακα 81-73

Ολυμπιακός – Νταρουσάφακα 81-73

olympiacos darusafaka waters

olympiacos-darusafaka-waters

Το αποφασιστικότερο βήμα για την εξασφάλιση της τρίτης θέσης έκανε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, παρότι είχε τάσεις αυτοχειρίας στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε εντός έδρας της Νταρουσάφακα με 81-73, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, κι ανέβηκε στο 18-7, ξεφεύγοντας με δύο νίκες από την τέταρτη Φενέρμπαχτσε.

Παράλληλα, έκανε κι ένα μικρό δώρο στον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρίσκεται κοντά στην εξασφάλιση της παρουσίας του στα πλέι οφ. Με δύο νίκες στις εναπομείνασες πέντε αγωνιστικές, οι “ερυθρόλευκοι” κλειδώνουν και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας, ενώ με τη νίκη επί της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ, πανηγύρισαν και μαθηματικά την πρόκριση τους στα πλέι οφ.

Οι Τούρκοι, οι οποίοι πήγαν να κάνουν μία τρομερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα, υποχώρησαν στο 12-13, μένοντας στην ένατη θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κεμ Μπιρτς, ο οποίος μέτρησε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Σπανούλη να προσθέτει 8 πόντους και 8 ασίστ. Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Ουοναμέικερ με 23 πόντους και ο Κλαϊμπέρν με 20 πόντους.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν ξέφρενος στο πρώτο δεκάλεπτο, γεγονός που ευνόησε την Νταρουσάφακα, η οποία έβρισκε εύκολα τον διάδρομο προς το καλάθι του Ολυμπιακού με πρωταγωνιστή τον Ουοναμέικερ. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 8-11 στο 4′, ωστόσο στη συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν. Ανέβασαν στροφές στην άμυνα και με τον Γκριν να εκτελεί από παντού τους φιλοξενούμενους, πήραν το προβάδισμα (17-14 στο 7′), ενώ ξέφυγαν με 7 πόντους (25-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, χάρη σε τέσσερις σερί πόντους του Λοτζέσκι.

Με το σκορ στο 27-20, ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 7-0 και ξέφυγε με 14 πόντους (34-20) στο 14′, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 17 πόντους (48-31 στο 19′). Ο Ζίζιτς διαμόρφωσε το 48-33 του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο οι “ερυθρόλευκοι” κυριάρχησαν απόλυτα.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άνοιξε το ροτέισον στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο ο Ολυμπιακός, όχι μόνο δεν έχασε το ρυθμό του, αλλά έπιασε ακόμα καλύτερη επίδοση, με τον Ουότερς που ήρθε από τον πάγκο να κάνει εξαιρετική δουλειά.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν ακόμα και με 21 πόντους (60-39 στο 24′), ωστόσο χαλάρωσαν υπερβολικά. Με το σκορ στο 63-43, οι Τούρκοι έτρεξαν σερί 9-0 και μείωσαν στους 11 πόντους (63-52 στο 28′). Ο Μπιρτς κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό σ’ εκείνο το χρονικό διάστημα, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 69-58.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν άκουσαν το καμπανάκι του κινδύνου, συνέχισαν να μην παίζουν καλή άμυνα, ενώ ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στην επίθεση. Με το σκορ στο 71-58, οι Τούρκοι έτρεξαν νέο σερί 9-0, μειώνοντας στους 4 πόντους (71-67 στο 24′) και βάζοντας εκ νέου φωτιά στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν μπόρεσαν ποτέ να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 4 πόντους. Ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης βγήκαν μπροστά, πέτυχαν κρίσιμους πόντους και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 69-58, 81-73.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11 (1), Μπιρτς 13 (8 ριμπ.), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 8 (1 τρίπ., 8 ασ.), Ουότερς 7 (1), Μιλουτίνοβ 8, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 12 (1).
ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 6, Μπατούκ, Ουάναμεϊκερ 23, Κλάιμπερν 20 (1), Ουλουμπάι, Μοερμάν 5 (1), Αλντεμίρ, Σαβάς 2, Άντερσον 12, Ζίζιτς 5, Χαρανγκόντι.