Κεντρική NBA “Μάγεψαν” τους Γουόριορς οι Γουίζαρντς! (vids)

“Μάγεψαν” τους Γουόριορς οι Γουίζαρντς! (vids)

john wall bradley beal wizards

john-wall-bradley-beal-wizards

Οι Γουάσινγκτον Γουίζαρντς απέδειξαν και πάλι ότι διαθέτουν μια από τις πιο σκληροτράχηλες έδρες στο NBA, υποχρεώνοντας τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στη 10η ήττα τους τη φετινή σεζόν, με 112-108.

Champions League σήμερα και 11 ματς του ΝΒΑ τα ξημερώματα… Ολα θα προσφερθούν στους πελάτες της 2winbet.gr με τις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς και με live betting ενώ υπάρχει και LIVE STREAMING για όλο το ΝΒΑ!

Οι “μάγοι” εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τον τραυματισμό του Κέβιν Ντουράντ στα πρώτα λεπτά και με κυριότερα “όπλα” τους Μπράντλεϊ Μπιλ (25 πόντοι), Μαρκίφ Μόρις (22 πόντοι) και τον αλτρουισμό του Τζον Γουολ (19 ασίστ) κατάφεραν να επιβληθούν στα “σημεία” των “πολεμιστών“.

Η κακή μέρα φάνηκε από το… πρωί για το Γκόλντεν Στέιτ, καθώς ο Ζάζα Πατσούλια “προσγειώθηκε” πάνω στο αριστερό γόνατο του Ντουράντ στο πρώτο λεπτό του αγώνα, με τον “KD” να αποχωρεί αμέσως για τα αποδυτήρια. Όπως είναι προφανές δεν επέστρεψε ξανά στην αναμέτρηση, με τους Γουόριορς να αναμένουν για τα αποτελέσματα των εξετάσεων μέσα στην ημέρα.

Στην 1η περίοδο, οι Γουίζαρντς “δίδαξαν” ολοκληρωτικό μπάσκετ, με εξαιρετικό ρυθμό και καταπληκτική κίνηση μακριά από την μπάλα. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ “ζωγράφιζε” με σουτ πίσω από τα σκριν, ο Γουολ δημιουργούσε συνεχώς ενώ οι Γουόριορς φαίνονταν πλήρως αποδιοργανωμένοι αμυντικά. Το πρώτο δωδεκάλεπτο έληξε με σκορ 40-26, με τη διαφορά να φθάνει ακόμη και στους 19!

Η άμυνα των Γουόριορς “έσφιξε” ελαφρώς στη 2η περίοδο, κυρίως χάρη στους “παγκίτες” της ομάδας αλλά έλειπε το επιθετικό “ξέσπασμα” που θα ανέτρεπε την κατάσταση. Με κύριο δημιουργό τον Ντρέιμοντ Γκριν, είτε από το ποστ, είτε από την κορυφή (8 ασίστ στο ημίχρονο, 14 συνολικά), οι “πολεμιστές” προσπαθούσαν να πλησιάσουν, δίχως άμεσα αποτελέσματα. Στον αντίποδα, ο Γουολ συνέχιζε να τροφοδοτεί τους πάντες και το ημίχρονο βρήκε τους Γουίζαρντς μπροστά με 12 (61-49).

Οι Γουόριορς δεν θα μπορούσαν να περιοριστούν σε ρόλο “κομπάρσου” μέχρι το τέλος. Το πολυπόθητο ξέσπασμα ήρθε στην 3η περίοδο, με επιμέρους σερί 24-36. Ο Στεφ Κάρι “ξύπνησε” από τον “λήθαργο”, με 15 πόντους στο διάστημα αυτό (25 συνολικά), με εκτελέσεις από μακριά αλλά και με περίτεχνα τελειώματα κοντά στο καλάθι. Η δημιουργία του Γκριν από το ποστ συνεχιζόταν, η επίθεση έγινε πιο πολυπρόσωπη (Λίβινγκστον 14, Πατσούλια 12 συνολικά στο ματς) και οι δύο ομάδες μπήκαν στην “αρένα” της 4ης περιόδου σε απόλυτη ισορροπία (85-85).

Οι δύο ομάδες αντάλλαζαν συνεχώς “γροθιές”, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται διαρκώς. 1 λεπτό για τη λήξη, ο Μόρις έβαλε μπροστά στο σκορ τη Γουάσινγκτον, έπειτα από τη λόμπα του Γουολ (ένα σύστημα που το “έτρεξαν” αρκετές φορές στον αγώνα αυτό). Ο Κάρι βρήκε τον διάδρομο ώστε να ισοφαρίσει αλλά οι εύστοχες βολές των Μόρις και Πόρτερ, σε συνδυασμό με το άστοχο σουτ του Κάρι ενδιάμεσα, έκριναν τη “μοίρα” αυτού του συναρπαστικού αγώνα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, τα “όργια” του Ράσελ Γουέστμπρουκ δεν έχουν σταματημό, με τον “Ρας” να σταματάει στους 43 πόντους, τα 11 ριμπάουντ και τις 10 ασίστ, σκοράροντας και το κρισιμότερο καλάθι απέναντι στους Τζαζ! Ο “πλανήτης” των τριπλ-νταμπλ είναι γνώριμος και στον Νίκολα Γιόκιτς, με τον “Joker” να σημειώνει το τρίτο του για φέτος, στο διπλό των Νάγκετς μέσα στο Σικάγο. Τέλος, ο Μάρκους Μόρις σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 37 πόντους, οι Γκρίζλις “σάρωσαν” με άνεση τους Σανς ενώ ο Κέμπα Γουόκερ έδειξε τον δρόμο της νίκης στη Σάρλοτ μέσα στο Λος Άντζελες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (28/2)

• Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Γουάσινγκτον Γουίζαρντς 108-112 (Κάρι 25, Γκριν 14 [8 ριμπάουντ, 14 ασίστ] / Μπιλ 25, Μόρις 22, Γουολ 12 [19 ασίστ])
  • Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Ντιτρόιτ Πίστονς 113-120 (OT) (Λίλαρντ 34, ΜακΚόλουμ 25 / Μόρις 37, Ντράμοντ 19 [15 ριμπάουντ])
  • Ντένβερ Νάγκετς – Σικάγο Μπουλς 125-107 (Γκαλινάρι 22, Τσάντλερ 20, Γιόκιτς 19 [16 ριμπάουντ, 10 ασίστ] / Γουέιντ 19, Ρόντο 19)
  • Φοίνιξ Σανς – Μέμφις Γκρίζλις 112-130 (Μπλέντσο 20, Γουόρεν 17 / Κόνλεϊ 29, Γκασόλ 28, Ράντολφ 23)
  • Γιούτα Τζαζ – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 106-109 (Χέιγουορντ 19, Χουντ 18 / Γουέστμπρουκ 43 [11 ριμπάουντ, 10 ασίστ], ΜακΝτέρμοτ 16)
  • Σάρλοτ Χόρνετς – Λος Άντζελες Λέικερς 109-104 (Γουόκερ 30, Καμίνσκι 24 [12 ριμπάουντ] / Ραντλ 23 [18 ριμπάουντ], Ράσελ 23)