Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ερυθρός Αστέρας 102 – 80

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ερυθρός Αστέρας 102 – 80

csska moscow erithros eurolaeuge

csska moscow-erithros -eurolaeuge

Με “σεληνιασμένο” τον Νάντο Ντε Κολό, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα, συντρίβοντας με 102-80 τον Ερυθρού Αστέρα. Ύστερα από 22 αγώνες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρίσκεται στο 16-6, ενώ αυτή του Ντέγιαν Ράντοβιτς στο 12-10.

Το παιχνίδι θύμισε ΝΒΑ, με το σκορ να παίρνει μεγάλες διαστάσεις από νωρίς και τον Γάλλο γκαρντ να είναι απολαυστικός. Ο Ντε Κολό τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους και 6 ασίστ, ενώ οι Νικίτα Κουρμπάνοφ και Μίλος Τεόντοσιτς είχαν από 18 και 16 πόντους.

Από τους ηττημένους, πάλεψε ο Λούκας Μίτροβιτς με 16 πόντους και ο Τσάρλς Τζένκις είχε 12. Για τους Σέρβους δεν αγωνίστηκε ο Στέφαν Γιόβιτς.

Οι δύο ομάδες βρήκαν πολύ γρήγορα ρυθμό, με το σκορ να φτάνει σε υψηλά επίπεδα από την αρχή. Οι φιλοξενούμενοι με τους Μίτροβιτς και Ουόλτερς προηγήθηκαν 9-11 στο 5′, ωστόσο με τον Νάντο Ντε Κολό (11 πόντους στην πρώτη περίοδο) να συνδέεται με το καλάθι, η ΤΣΣΚΑ πήρε τα ηνία του παιχνιδιού.

Με τον Γάλλο να είναι παραγωγικός στην επίθεση, οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα, ενώ με τρίποντο του Βοροντσέβιτς και βολές του Τεόντοσιτς προηγήθηκαν 33-24, προτού ο Τζένκινς γράψει το 33-26 της περιόδου. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τελείωσε την πρώτη περίοδο με 7/8 τρίποντα, ενώ ο Ερυθρός με 9/9 δίποντα.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντοβιτς βρισκόταν κοντά (43-37) στο σκορ χάρη στους Ντόρμπιτς και Τζένκινς. Με τους Ντε Κολό και Κουρμπάνοφ οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν στο +11 (51-39), με το ημίχρονο να κλείνει 58-46 και τον Γάλλο γκαρντ να μετρά ήδη 18 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο +13 (62-49), ωστόσο με 7 συνεχόμενους πόντους από τον Μάρκο Σιμόνοβιτς, ο Ερυθρός μείωσε σε 62-56 στο 23′. Σε εκείνο το σημείο, η ρωσική ομάδα “πάτησε γκάζι” και με πρωταγωνιστές τους Ντε Κολό, Αντόνοφ και Κουρπάνοφ προηγήθηκε 77-61, με τον Τζένκινς να διαμορφώνει το 77-64 του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Τεόντοσιτς και Φρίτζον έδωσαν σκορ στους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 88-67 στο 35‘. Η διαφορά έφτασε και τους 22 (94-72), ενώ με καλάθι ο Χίγκινς έκανε το 100-73. Ο Σιμόνοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 102-80.

Τα δεκάλεπτα: 33-26, 58, 46, 77-64, 102-80.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 25 (2), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 16 (3), Όγκουστιν 2, Φριτζόν 7, Τζάκσον 4, Αντόνοφ 9 (3), Βοροντσέβιτς 6 (2), Χίγκινς 7 (1), Χριάπα 4, Κουρμπάνοφ 16 (2), Χάινς 4.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντέγιαν Ράντοβιτς): Ουόλτερς 7, Τόμσπον 4, Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 16 (1), Λάζιτς 7 (1), Ντόρμπιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 10 (2), Ρακίσεβιτς,Τζένκιβνς 12 (2), Γκούντριτς 2, Κούζμιτς 10, Μπιέλιτσα 6 (1).