Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Ούνικς Καζάν 83-82

Παναθηναϊκός – Ούνικς Καζάν 83-82

pao unics kalathis

pao-unics-kalathis

Βάλτο αγόρι μου….
Με buzzer beater τρίποντο του Μάικ Τζέιμς, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εντός έδρας της Ούνικς Καζάν με 83-82, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, κι ανέβηκε στο 14-9, παραμένοντας στο κόλπο της τετράδας.

Οι “πράσινοι” ήταν σε κακό βράδυ, βρέθηκαν μία ανάσα από μία τεράστια “γκέλα”, ωστόσο ο Μάικ Τζέιμς είχε διαφορετική άποψη. Ο Αμερικανός γκαρντ ντύθηκε… Διαμαντίδης και με τρίποντη “βόμβα” χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 15 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ με 21 πόντους.

Οι περισσότεροι φίλοι του Παναθηναϊκού θεωρούσαν πως το έργο της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ θα ήταν εύκολο απέναντι στη λαβωμένη Ούνικς Καζάν, η οποία βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης, όντας αδιάφορη βαθμολογικά.

Ο Ισπανός τεχνικός είχε κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου, μία μέρα πριν το παιχνίδι, ωστόσο οι παίκτες του φαίνεται πως δεν τον άκουσαν. Οι “πράσινοι” έπαιζαν άμυνα με τα μάτια στο πρώτο ημίχρονο, επιτρέποντας στους Ρώσους να σκοράρουν 46 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο, ενώ ήταν ιδιαίτερα άστοχοι (5/10 βολές, 14/26 δίποντα, 2/10 τρίποντα), αδυνατώντας να βρουν σουτ με καλές προϋποθέσεις. Ο Μάικ Τζέιμς αναλώθηκε σε πολλές προσωπικές ενέργειες που δεν του βγήκαν, ο Καλάθης ήταν εκτός ρυθμού κι έτσι οι “πράσινοι” είχαν και κακή δημιουργία (3 ασίστ).

Το -7 (39-46) του πρώτου ημιχρόνου ήταν απολύτως φυσιολογικό, με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.

Με τον Αλεσάντρο Τζεντίλε (10π.) να πατάει καλά στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15-11 στο 6′, ωστόσο όχι μόνο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, αλλά δέχθηκε και σερί 5-0, με τους Ρώσους να παίρνουν το προβάδισμα (15-16 στο 7′). Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 24-25, χάρη σε καλάθι του δαιμόνιου Λάνγκφορντ.

Ο Τζεντίλε σκόραρε (26-25) με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ωστόσο οι “πράσινοι” κόλλησαν… στην επίθεση, έμειναν άποντοι για τρία λεπτά, με τους Ρώσους να ξεφεύγουν με 26-32 στο 14′. Ο Γιάννης Μπουρούσης και ο Νίκος Παππάς προσπάθησαν να συμμαζέψουν την κατάσταση (37-40 στο 18′), αλλά η Ούνιξ ξέφυγε και πάλι (39-46) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους διαιτητές να φέρουν ευθύνη στη διαμόρφωση του +7 (τεχνική ποινή στον Παππά).

Η εικόνα του Παναθηναϊκού άλλαξε στο δεύτερο μέρος, τουλάχιστον στο πίσω μέρος του παρκέ. Οι “πράσινοι” ανέβασαν στροφές στην άμυνα, με τους Ρώσους να φτύνουν… αίμα για να πετύχουν ένα καλάθι στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Στην επίθεση, όμως, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε κάτω από τη βάση κι έτσι δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Πλησίασε στους τρεις πόντους (49-52) με τρίποντο του Γκάμπριελ, ωστόσο οι Ρώσοι αντέδρασαν ψύχραιμα, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (52-61) με καλάθι του Λάνγκφορντ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Λάνγκφορντ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (52-62) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους “πράσινους”, όμως, να αντιδρούν άμεσα. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας στόχο πίσω από τη γραμμή των 6,75, ο Παναθηναϊκός έτρεψε επιμέρους σκορ 13-3 κι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (65-65 στο 35′).

Ο Κολόμ απάντησε με δύο σερί τρίποντα (65-71), με τους “πράσινους” να πλησιάζουν στους τρεις πόντους (72-75 στο 38′) με τρίποντο του Σίνγκλετον, με τον Άντουσιτς, με τρίποντο, να ανεβάζει τη διαφορά και πάλι στους 6 πόντους (73-79). Ο Ρίβερς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (76-79) στο 39′, με τον Κολόμ να κάνει το 76-80 με 1/2 βολές. Ο Σίνγκλετον μείωσε στον πόντο (79-80) με νέο τρίποντο, με τους “πράσινους” να βγάζουν την επόμενη άμυνα και να παίρνουν εκ νέου την κατοχή, 28,8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Με 1/2 βολές, ο Σίνγκλετον έφερε το παιχνίδι στα ίσια (80-80), με τον Παναθηναϊκό να επιλέγει να κάνει φάουλ στον Ουίλιαμς, από το να παίξει καθαρή άμυνα. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε το 80-82 με 2/2 βολές, με τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει την τελευταία επίθεση και να ευστοχεί σε buzzer beater τρίποντο, χαρίζοντας τη νίκη (83-82) στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 39-46, 52-61, 83-82.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14, Νίκολς, Ρίβερς 13, Τζέιμς 8, Παππάς 4, Φελντέιν 4, Γκάμπριελ 10, Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 15, Καλάθης 5.
ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Αντίποφ 11, Κλαρκ 6, Λάνγκφορντ 21, Στολ, Παραχούσκι 6, Κολόμ 17, Μπάνιτς, Βορόνοφ, Πάνιν, Ουίλιαμς 13, Άντζουσιτς 8.