Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μπάμπεργκ 81-72

Παναθηναϊκός – Μπάμπεργκ 81-72

feldein pao baberg

feldein-pao-baberg

Τη δεύτερη σερί νίκη του στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος υπερασπίστηκε για ακόμα μία φορά αποτελεσματικά την έδρα του, επικρατώντας της Μπάμπεργκ με 81-72, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής. Οι “πράσινοι” εκμεταλλεύτηκαν τις ήττες του Ερυθρού Αστέρα και της Μπάσκονια και βρέθηκαν μόνοι στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 13-9, κάνοντας ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση τους στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σίνγκλετον (17π.), Μπουρούσης (16π.), Φελντέιν (16π.) και Μάικ Τζέιμς (15π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάις με 18 πόντους. Από την πλευρά του, ο Νίκος Ζήσης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 πόντους (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 1 ασίστ, 4 ριμπάουντ κι 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Tο κακό ξεκίνημα στα παιχνίδια του τελευταίου μήνα τείνει να γίνει κανόνας για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μπήκε νευρικά και χωρίς συγκέντρωση στην αναμέτρηση με την Μπάμπεργκ, δίνοντας το δικαίωμα στους Γερμανούς να ξεφύγουν με 3-11 στο στο 4′. Ο Τσάβι Πασκουάλ κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ σε μια προσπάθεια να αφυπνίσει τους παίκτες του, με τους “πράσινους” να μπαίνουν μεταμορφωμένοι στο παρκέ.

Με το σκορ στο 10-16, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 9-0 (19-16), με τους Φελντέιν (2/2 τρίποντα) και Σίνγκλετον (1/1 τρίποντο) να παίρνουν… φωτιά και να δίνουν το προβάδισμα στο  “τριφύλλι”. Ο Γιάννης Μπουρούσης μπήκε στην εξίσωση του αγώνα, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 8 πόντους (26-18), με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους “πράσινους” μπροστά στο σκορ με 27-19.

Με γκολ φάουλ του Παππά, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (30-19), με τους Γερμανούς, όμως, να αντιδρούν και με σερί 8-0 να μειώνουν σε 30-27 στο 14′. Ο Ρίβερς “έγραψε” το 32-27, με την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι να τρέχει νέο σερί 8-0 και να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα (32-35 στο 18′), με τον Πάτρικ Χέκμαν να κάνει ζημιά από το πουθενά στο “τριφύλλι”. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, πάντως, με τους “πράσινους” να είναι μπροστά στο σκορ (42-41) με την ελάχιστη δυνατή διαφορά. Οι Τζέιμς και Φελντέιν ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ τριών πόντων, βάζοντας τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού στο πρώτο μέρος.

Το τρίτο δεκάλεπτο έφερε την υπογραφή του Γιάννη Μπουρούση. Ο Καρδιτσιώτης σέντερ έβαλε στα καλάθια τους Γερμανούς ψηλούς, κάνοντας πάρτι στο ζωγραφιστό. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε 20 πόντους στην τρίτη περίοδο, με τους 11 να ανήκουν στον πολύπειρο ψηλό, ο οποίος φρόντισε να φθείρει τη γερμανική φροντ λάιν, προτού αποχωρήσει αποχωρήσει από το παρκέ με τέσσερα φάουλ, λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Οι “πράσινοι” έκλεισαν την τρίτη περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 62-54.

Η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (65-54 με τρίποντο του Σίνγκλετον) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με την Μπάμπεργκ να απαντάει με σερί 7-0 και να μειώνει στους τέσσερις πόντους (65-61) στο 33′. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Με σερί 5-0, ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (70-61 στο 35′), ενώ προηγήθηκε και πάλι με διψήφια διαφορά (77-66 στο 38′), “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 17 (4), Νίκολς, Ρίβερς 4, Τζέιμς 15 (2), Παππάς 8, Φελντέιν 16 (4), Γκάμπριελ 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 16 (1), Καλάθης.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Κοζέρ 5 (1), Μέλι 2, Ζήσης 10 (2), Τάις 18 (3), Λο 2, Στρέλνιεκς 5 (1), Βερεμεένκο 2, Μίλερ 11 (2), ΜακΝιλ, Χέκμαν 6 (2), Ραντόσεβιτς 11.

Η «κόκκινη» παρακάμερα από τη Stark Arena (vid)

Η παρακάμερα του Ολυμπιακού κατέγραψε όσα έγιναν στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελι…