Κεντρική NBA “Υποκλίθηκαν” στον “βασιλιά” οι Μπακς (vids)

“Υποκλίθηκαν” στον “βασιλιά” οι Μπακς (vids)

lebron james giannis antetokounmpo buck cavaliers

lebron-james-giannis-antetokounmpo-buck-cavaliers

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να περιορίζεται σε χαμηλά επίπεδα, κυρίως στον τομέα του scoring, οι Μιλγουόκι Μπακς δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν τη μεγάλη έκπληξη, καθώς οι Κλίβελαντ Καβαλίερς επικράτησαν με 102-95. Ο Λεμπρόν Τζέιμς επέβαλλε τη δική του θέληση και με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ ηγήθηκε της προσπάθειας των πρωταθλητών, μαζί με τον Κάιρι Έρβινγκ (25 πόντοι, 9 ασίστ).

Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με μόλις 4/13 σουτ, αποτυγχάνοντας να πάρει ξανά στις “πλάτες” του το Μιλγουόκι. Η κούραση από τους back-to-back αγώνες ίσως έπαιξε τον ρόλο της, με τον Γιάννη να σκοράρει τα λιγοστά καλάθια του μέσα στο “ζωγραφιστό“. Είχε ακόμη 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 εντυπωσιακή τάπα στον Κάιρι Έρβινγκ, σε 42 λεπτά συμμετοχής. Ήταν μια από τις πολύ σπάνιες περιπτώσεις, στις οποίες ο “Greek freak” δεν κάνει αισθητή την παρουσία του απέναντι στους Καβαλίερς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Έρβινγκ να προξενεί πάμπολλες “αρρυθμίες” στην άμυνα των Μπακς. Χάρη στα σουτ υψηλής ποιότητας που επιχειρούσε αλλά και στον απίθανο χειρισμό της μπάλας τελείωσε το 1ο δωδεκάλεπτο με 9 πόντους. Οι Καβς προηγήθηκαν με 17-6 αλλά οι Μπακς επέστρεψαν άμεσα, με τον Γκρεγκ Μονρό ως στυλοβάτη και η 1η περίοδος έληξε με σκορ 27-25.

Το 2ο δωδεκάλεπτο ξεκίνησε με το… καθιερωμένο σερί του Μάικλ Μπίσλι (7 σερί πόντοι), η ατυχία όμως του χτύπησε την πόρτα, καθώς τραυματίστηκε στο γόνατο του αριστερού του ποδιού και δεν επέστρεψε ξανά στο παιχνίδι. Η ωριμότητα στο παιχνίδι του Μάλκολμ Μπρόγκντον (20 πόντοι συνολικά, 1ος πρώτος σκόρερ των Μπακς) βοήθησε το Μιλγουόκι, ώστε να διατηρήσει ένα μίνι-προβάδισμα αλλά οι Καβς ανέλαβαν δράση. Βελτιώνοντας την κυκλοφορία της μπάλας και με καλύτερα ποσοστά ευστοχίας πήγαν στο ημίχρονο, προηγούμενοι με 52-50.

Στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου, οι Μπακς πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα (56-63). Η αμυντικογενής και “μακριά” πεντάδα τους (Γιάννης-Μέικερ-Σνελ-Ντελαβεντόβα-Μπρόγκντον) περιόρισε προσωρινά το Κλίβελαντ αλλά οι ατομικές πρωτοβουλίες των Τζέιμς-Έρβινγκ και η βοήθεια από τον πάγκο (13 πόντοι ο Κόρβερ, 14 ο Ντέρικ Γουίλιαμς) αρκούσε, ώστε οι πρωταθλητές να μπουν εκ νέου μπροστά στο σκορ και να μην χάσουν ξανά το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Η 3η περίοδος έληξε με σκορ 77-73.

Οι Μπακς έχουν αποδείξει ότι δεν διαθέτουν το know-how, ώστε να σταθούν ανταγωνιστικοί καθ’όλη τη διάρκεια της κρίσιμης, τελευταίας περιόδου και η συνθήκη αυτή επαναλήφθηκε και χθες. Με το σκορ στο 86-85, 5 λεπτά για το τέλος, το “καυτό” δίδυμο των Λεμπρόν και Έρβινγκ πήρε ξανά το “όπλο” του και πυροδοτώντας ένα σερί 11-0 “καθάρισαν” την παρτίδα.

Στην υπόλοιπη επικαιρότητα, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν εξακολουθεί να “σαρώνει” εν τη απουσία του Κάιλ Λάουρι και με 37 πόντους (και το νικητήριο καλάθι) χάρισε τη νίκη στους Ράπτορς μέσα στη Νέα Υόρκη. Οι Γουόριορς πέρασαν με σχετική άνεση από τη Φιλαδέλφια, παρά τα “τούβλα” του Κάρι (0/11 τρίποντα) ενώ οι Πέισερς πήραν τεράστιο διπλό στην έδρα των “καυτών”, Χιούστον Ρόκετς. Τέλος, οι Χοκς επανέκαμψαν, “αλώνοντας” τη Βοστόνη ενώ οι Κινγκς ηττήθηκαν παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Κώστα Κουφού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (27/2)

• Τορόντο Ράπτορς – Νιου Γιορκ Νικς 92-91 (ΝτεΡόζαν 37, Ιμπάκα 15 / Άντονι 24, Ρόουζ 16, Λι 16)
  • Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Φιλαδέλφια 76ερς 119-108 (Ντουράντ 27, Τόμπσον 21 / Σάριτς 21, Χέντερσον 16)
  • Μιλγουόκι Μπακς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 95-102 (Μπρόγκντον 20, Μονρό 13 / Έρβινγκ 25, Τζέιμς 24 [10 ριμπάουντ, 6 ασίστ])
  • Ατλάντα Χοκς – Μπόστον Σέλτικς 114-98 (Σρούντερ 21, Χάουαρντ 17 [12 ριμπάουντ] / Τόμας 19 (4/21 σουτ), Σμαρτ 16)
  • Μαϊάμι Χιτ – Ντάλας Μάβερικς 89-96 (Ντράγκιτς 24, Γουάιτσαϊντ 19 [19 ριμπάουντ] / Κάρι 29, Μπαρνς 24)
  • Ιντιάνα Πέισερς – Χιούστον Ρόκετς 117-108 (Τιγκ 25, Στάκι 17 / Γουίλιαμς 28, Χάρντεν 25 [12 ασίστ])
  • Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Σακραμέντο Κινγκς 102-88 (Τάουνς 29 [17 ριμπάουντ], Γουίγκινς 27 / Κουφός 14 [11 ριμπάουντ], Κόλι-Στάιν 14)