Κεντρική NBA Επέστρεψε στην Οκλαχόμα και “σάρωσε” ο Ντουράντ! (vids)

Επέστρεψε στην Οκλαχόμα και “σάρωσε” ο Ντουράντ! (vids)

kevin durant golden state warriors

kevin-durant-golden-state-warriors

Τα συναισθήματα ήταν έντονα. Η ατμόσφαιρα του γηπέδου θύμιζε 7ο παιχνίδι τελικών, με την ένταση των ντεσιμπέλ να ξεφεύγει από τα συνηθισμένα. Το κοινό της Οκλαχόμα τον αποδοκίμαζε με όλη τη δύναμη της φωνής του. Παρ’όλα αυτά, ο Κέβιν Ντουράντ δεν καταλάβαινε τίποτα. Με 34 πόντους (12/21 σουτ) και 9 ριμπάουντ σε 32 λεπτά συμμετοχής οδήγησε τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στο εμφατικό διπλό επί των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 114-130, στην επιστροφή του “KD” εκεί όπου δοξάστηκε επί 9 σεζόν!

Κάθε φορά που γινόταν κάτοχος της μπάλας, οι φανς φρόντιζαν να τον “λούσουν” με αποδοκιμασίες και η αλήθεια είναι πως ο Ντουράντ επηρεάστηκε στην αρχή. Ξεκίνησε τον αγώνα με μόλις 2/8 σουτ, σε έναν αγώνα που χαρακτηρίστηκε από απίστευτα γρήγορο ρυθμό στην 1η περίοδο. Συνολικά υπήρξαν 28 κατοχές για κάθε ομάδα στο 1ο δωδεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-30 υπέρ των Γουόριορς.

Από την 2η περίοδο και έπειτα, οι “πολεμιστές” δεν ξανακοίταξαν πίσω. Με πληθώρα πόντων στο ανοικτό γήπεδο και τρομερή ευστοχία (58% στο ημίχρονο), η διαφορά ανέβαινε όλο και περισσότερο με την πάροδο του χρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 50-73 και έτσι σηματοδοτήθηκε η 8η φορά που οι Γουόριορς σημείωσαν τουλάχιστον 70 πόντους στο πρώτο ημίχρονο φέτος. Ο Στεφ Κάρι είχε ήδη φθάσει τους 17 πόντους, ο Ντουράντ τους 15 και ο ΜακΓκί τους 12 (6/6 σουτ), με τα πράγματα να έχουν ήδη πάρει τον δρόμο τους.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε ήδη φθάσει τους 21 πόντους μέχρι την ανάπαυλα αλλά ήταν αποφασισμένος να “σπάσει” ξανά τα κοντέρ, κόντρα στον πρώην φίλο και συμπαίκτη του, Ντουράντ. Ο “Westbeast” σκόραρε άλλους 20 (!) στην 3η περίοδο, σουτάροντας και “μπουκάροντας” συνεχώς προς το καλάθι. Συνολικά ολοκλήρωσε τον αγώνα με 47 πόντους (14/26 σουτ, 16/18 βολές), 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 11(!) λάθη, παίζοντας στα “κόκκινα”, εναντίον της ομάδας που λατρεύει να “μισεί”. Δεν υπήρχαν όμως τα απαιτούμενα “όπλα” ώστε η ομάδα του να σταθεί δίπλα στην “πυρηνική μηχανή” του Γκόλντεν Στέιτ.

Οι Θάντερ φρόντισαν να το “παλέψουν” στον μέγιστο δυνατό βαθμό, μειώνοντας έως και στους 12 πόντους (96-108) στις αρχές της 4ης περιόδου. Δεν πήγαινε παραπάνω όμως. Ορισμένα καλάθια-“μαχαιριές” του Κλέι Τόμπσον (26 πόντοι) έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδα του Όκλαντ, η οποία έκανε το 3-0 απέναντι στους Θάντερ φέτος, δίνοντας άλλη μία πειστική “παράσταση”.

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν απίθανος ξανά, με 40 πόντους σε 32 λεπτά συμμετοχής κόντρα στο Φοίνιξ! Το αήττητο σερί των Χιτ έφθασε στο τέλος του, με τους Σίξερς να κάνουν την έκπληξη ενώ οι Καβαλίερς επιβλήθηκαν με άνεση των Νάγκετς. Τέλος, οι Σέλτικς σημείωσαν την 9η νίκη τους στα τελευταία 10 παιχνίδια, νικώντας μέσα στη Γιούτα ενώ οι Μάβερικς συνέτριψαν τους Μάτζικ, συνεχίζοντας το “κυνήγι” για την πολυπόθητη 8η θέση στη Δυτική περιφέρεια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (11/2)

• Λος Άντζελες Κλίπερς – Σάρλοτ Χόρνετς 107-102 (Κρόφορντ 22, Γκρίφιν 20 [12 ριμπάουντ, 8 ασίστ] / Μπατούμ 25, Καμίνσκι 20)
  • Μιλγουόκι Μπακς – Ιντιάνα Πέισερς 116-100 (Αντετοκούνμπο 20 [8 ριμπάουντ, 10 ασίστ], Τελέτοβιτς 19 / Μάιλς 23, Έλις 18)
  • Μαϊάμι Χιτ – Φιλαδέλφια 76ερς 109-117 (Ντράγκιτς 30, Τζ.Τζόνσον 26 / Νοέλ 19, Σάριτς 19)
  • Ντένβερ Νάγκετς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 109-125 (Γιόκιτς 27 [13 ριμπάουντ], Χάρις 16 / Τζέιμς 27 [12 ασίστ], Έρβινγκ 27)
  • Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 130-114 (Ντουράντ 34, Κάρι 26, Τόμπσον 26 / Γουέστμπρουκ 47 [11 ριμπάουντ, 8 ασίστ], Ολαντίπο 20)
  • Φοίνιξ Σανς – Χιούστον Ρόκετς 102-133 (Μπούκερ 18, Γουόρεν 14 / Χάρντεν 40, Μπέβερλι 19)
  • Ορλάντο Μάτζικ – Ντάλας Μάβερικς 80-112 (Μπιγιόμπο 15, Φουρνιέρ 14 / Μπαρνς 20, Νοβίτσκι 14)
  • Μπόστον Σέλτικς – Γιούτα Τζαζ 112-104 (Τόμας 29, Ολίνικ 19 / Χέιγουορντ 31, Χιλ 22)

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…