Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάμπεργκ – Ζαλγκίρις Κάουνας 86-91

Μπάμπεργκ – Ζαλγκίρις Κάουνας 86-91

brose brokets zalgkiris euroleague

brose brokets- zalgkiris-euroleague

Με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να κάνει το “παχνίδι της ζωής” του, η Ζαλγκίρις Κάουνας απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Μπάμπεργκ, επικρατώντας με 86-91. Ύστερα από 23 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρίσκεται στο 10-13 και διατηρεί τις ελπίδες της για είσοδο στα πλέι οφ.

Από την άλλη, οι πρωταθλητές Γερμανίας υποχώρησαν στο 8-15. O Λούκας Λεκαβίτσιους τελείωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους, ενώ από κοντά ο Παούλιους Γιανκούνας με 24.

Για τη γερμανική ομάδα πρώτος σκόρερ ήταν οι Ντανιέλ Τάις και Νικολό Μέλι με 17 πόντους έκαστος, με τον Ντάριους Μίλερ να προσθέτει 15. Ο Νίκος Ζήσης μέτρησε 5 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 28:07″.

Δυναμικό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι χάρη στον Γιάνκουνας προηγήθηκαν με 5-15 στο 5′. Η γερμανική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει και με κύριο εκφραστή τον Ντάνιελ Τάις μείωσε σε 16-18 στο 8′.

Με τον Λούκα Λεκαβίτσιους να συνδέεται με το καλάθι, η Ζαλγκίρις Κάουνας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (22-28). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αλεξέι Νίκολιτς να δίνει σκορ βρίσκονταν κοντά στο σκορ, ενώ με βολές ο Μέλι μείωσε σε 32-34 στο 14′.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους Βέστερμαν και Πάνγκος να κρατούν μπροστά στο σκορ τη Ζαλγκίρις και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 45-49.

Στο πρώτο πεντάλεπτου της τρίτης περιόδου, οι πρωταθλητές Λιθουανίας κρατούσαν με “νύχια και με δόντια” το προβάδισμα. Η Μπάμπεργκ όμως, με καλάθι του Νίκου Ζήση πέρασε μπροστά (56-55), ενώ με τον Νίκολιτς βρέθηκε στο +6 (66-60) στο 28′.

Οι Λεκαβίτσιους και Γιανκούνας δεν άφησαν τους Γερμανούς να ξεφύγουν, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι στο +1 (6867). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις χάρη στον Λεβακαβίτσιους πέρασε μπροστά στο σκορ, ενώ με καλάθι του Γιανκούνας βρέθηκε στο +7 (74-81) 2′ πριν από το φινάλε.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η Μπάμπεργκ δεν είχε απάντηση και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με τις εύστοχες βολές του Ουλανόβας πήρε μια πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 45-49, 68-67, 86-91

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Αντρέα Τρινκέρι): Κοζέρ 4, Μέλι 17(1), Ζήσης 5(1), Νίκολιτς 9, Τάις 17(1), Λο 2, Βερεμένκο 4, Μίλερ 15(3), ΜακΝίλ 3(1), Κράτζερ, Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 10

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 8(2), Λεκαβίτσιους 29(5), Βαλίνσκας, Βέστερμαν 3, Σειμπούτις 2, Μότουμ 6(1), Γιανκούνας 24(2), Μιλάκνις 2, Λίμα 8, Καβαλίαουσκας 6, Ουλανόβας 11

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

National League 2 (2ος όμιλος): Τα αποτελέσματα των Play Off

Στον τελικό ανόδου πέρασε το Πικέρμι. Αναλυτικά τα αποτελέσματα. Το εισιτήριο για τον τελι…