Κεντρική NBA “Άστραψαν” και “βρόντηξαν” Γιάννης και Μπακς! (vids)

“Άστραψαν” και “βρόντηξαν” Γιάννης και Μπακς! (vids)

giannis

giannis antetokounmpo

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να “πιάνει” υψηλά στάνταρ παραγωγικότητας, οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν σαν “σίφουνας” από την Αριζόνα, επικρατώντας των Φοίνιξ Σανς με 112-137! Τα “ελάφια” σούταραν με 63,4% στα σουτ εντός πεδιάς (!), στην κορυφαία επιθετική “παράστασή” τους για φέτος, με την “καυτή” 1η περίοδο (25-45) να αποτελεί τον “οδηγό” για την τελική επικράτηση.

Oι υψηλότερες αποδόσεις της αγοράς και LIVE STREAMING από την 2winbet.gr προς τους πελάτες της, οι οποίοι την Κυριακή θα έχουν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν ζωντανά τις προσπάθειες του Ράσελ Γουέστμπρουκ στο ματς Θάντερ-Μπλέιζερς!

Ο “Greek freak” ήταν “σαγηνευτικός”, με 30 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 τάπες, σε 33 λεπτά συμμετοχής. Η απουσία ενός αποτελεσματικού μπλοκέρ (rim protector) στο ρόστερ του Φοίνιξ επέτρεψε στον Γιάννη να σκοράρει με συνεχόμενα drives προς το καλάθι μετά το πικ-εν-ρολ. Ο ταχύτατος ρυθμός του παιχνιδιού τού έδινε την ευκαιρία να αιφνιδιάζει την αδύναμη άμυνα των Σανς ενώ σκόραρε και στον αιφνιδιασμό, κάτι που πετυχαίνει σχεδόν σε κάθε αγώνα. Ακόμη, σκόραρε 3 φορές από μέση απόσταση, έχοντας εντάξει πλήρως το κομμάτι αυτό στο παιχνίδι του. Συνολικά είχε 12/20 σουτ και 6/9 βολές, όντας ιδιαίτερα αποδοτικός.

Το 25-45 της 1ης περιόδου αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του αγώνα. Οι Μπακς έκαναν “συντρίμμια” την άμυνα των Σανς (η οποία είναι η 3η χειρότερη του πρωταθλήματος, με 109,3 πόντους ανά 100 κατοχές παθητικό), με τον Γιάννη να έχει 18 πόντους στο διάστημα αυτό! Στην 2η περίοδο, οι Σανς απέδειξαν πως έχουν “σφυγμό”, με τον Ντέβιν Μπούκερ να “οργιάζει”. Ο σούτινγκ γκαρντ του Φοίνιξ έβαλε 27 πόντους στα τελευταία 7.14′ του πρώτου ημιχρόνου, με 8/9 σουτ (5/5 τρίποντα)! Σχεδόν μόνος του, έβαλε τους Σανς ξανά στο παιχνίδι, δείχνοντας ότι έχει τα φόντα να εξελιχθεί στο κορυφαίο 2άρι του πλανήτη. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 65-74, με τις άμυνες να παίζουν ρόλο δευτεραγωνιστή στην αναμέτρηση.

Το πρόβλημα για τον Μπούκερ ήταν ότι είχε 0/8 σουτ σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα να μην βοηθήσει περαιτέρω το Φοίνιξ και στο 2ο ημίχρονο. Ο ρυθμός έπεσε ελαφρώς στο 3ο δωδεκάλεπτο, με τους Μπακς να σταθεροποιούν ένα διψήφιο προβάδισμα , το οποίο διατήρησαν μέχρι τέλους. Στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου ο Γιάννης σκόραρε 8 πόντους, τα “ελάφια” έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Μια νίκη, την οποία χρειάζονταν απεγνωσμένα, μετά τα τελευταία, αρνητικά αποτελέσματα.

Με 29 ασίστ και 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, δεν θα μπορούσε να πάει κάτι στραβά. Στον αντίποδα, πέρα από τον Μπούκερ, ο Μαρκίς Κρις ήταν εξαιρετικός, με 27 πόντους όμως οι Σανς στερήθηκαν μιας καλής εμφάνισης από τον ηγέτη τους, τον Έρικ Μπλέντσο (3/11 σουτ).

Στην υπόλοιπη επικαιρότητα, οι Σακραμέντο Κινγκς “έσπασαν” το σερί νικών των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, με τον ΝτεΜάρκους Κάζινς να πραγματοποιεί καταπληκτική εμφάνιση. Οι Μαϊάμι Χιτ έφθασαν τις 10 συνεχόμενες επιτυχίες, στο πιο αναπάντεχο σερί που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια ενώ οι Γουίζαρντς συνεχίζουν ασταμάτητα την θαυμαστή πορεία τους, παραμένοντας αήττητοι εντός έδρας για 17η συναπτή φορά, έχοντας ήδη “αναρριχηθεί” στην 3η θέση της Ανατολής! Ο Λεμπρόν Τζέιμς πρωταγωνίστησε ξανά στο, αγαπημένο του, Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν ενώ οι Τίμπεργουλβς ηττήθηκαν από τους Γκρίζλις, στον απόηχο του σοβαρού τραυματισμού του Ζακ ΛαΒίν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (4/2)

• Νιου Όρλεανς Πέλικανς – Γουάσινγκτον Γουίζαρντς 91-105 (Ντέιβις 25 [10 ριμπάουντ], Έβανς 15 / Γουολ 24 [13 ασίστ], Μόρις 18)
  • Ορλάντο Μάτζικ – Ατλάντα Χοκς 86-113 (Γκόρντον 16, Πέιτον 12 / Χάρνταγουεϊ 21, Μίλσαπ 21)
  • Ντιτρόιτ Πίστονς – Ιντιάνα Πέισερς 84-105 (Μόρις 19, Λούερ 14 / Τζορτζ 21, Άλεν 18)
  • Φιλαδέλφια 76ερς – Μαϊάμι Χιτ 102-125 (Ιλυασόβα 21, Χολμς 12 / Γουάιτσαϊντ 30 [20 ριμπάουντ], Γουέιτερς 21)
  • Κλίβελαντ Καβαλίερς – Νιου Γιορκ Νικς 111-104 (Τζέιμς 32 [10 ασίστ], Λοβ 23 [16 ριμπάουντ] / Τζένινγκς 23, Άντονι 17)
  • Σάρλοτ Χόρνετς – Γιούτα Τζαζ 98-105 (Γουόκερ 18, Γουίλιαμς 16 / Χέιγουορντ 33, Χιλ 25)
  • Μιλγουόκι Μπακς – Φοίνιξ Σανς 137-112 (Αντετοκούνμπο 30 [12 ριμπάουντ, 6 ασίστ], Τελέτοβιτς 19)
  • Ντένβερ Νάγκετς – Σαν Αντόνιο Σπερς 97-121 (Μάρεϊ 20, Γιόκιτς 11 / Λέοναρντ 19, Πάρκερ 18)
  • Μέμφις Γκρίζλις – Μινεσότα Τίμπεργουλβς 107-99 (Γκριν 29, Κόνλεϊ 20 / Τάουνς 27 [16 ριμπάουντ], Γουίγκινς 23)
  • Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Σακραμέντο Κινγκς 106-109 (Κάρι 35, Τόμπσον 26 / Κάζινς 32 [12 ριμπάουντ, 9 ασίστ], Κόλισον 18)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…