Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Κολοσσός Ρόδου 74-67

Τρίκαλα – Κολοσσός Ρόδου 74-67

trikala

trikala

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα Τρίκαλα (4-9) ευτύχησαν να πανηγυρίσουν τη νίκη με 74-67 απέναντι στον Κολοσσό (7-6) για τη 13η αγωνιστική της Basket League και να πάρουν σημαντική ανάσα στη μάχη για τη παραμονή.

Το σερί 12-0 από το τέλος της τρίτης περιόδου στο ξεκίνημα της τέταρτης οδήγησε την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στη νίκη. Τρομερή εμφάνιση χωρίς αντίκτυπο για τον Ρέλεφορντ που τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους.

Σε ένα πολύ ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων, όπου καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και σκόραραν σε κακό ρυθμό. Τελικά τα Τρίκαλα κατάφεραν να περάσουν μπροστά με λέι απ του Λίποβι για το 10-9, στο 5′. Ο Τσαγκαράκης έδωσε ανάσα 3 πόντων (16-13) στην ομάδα του στο 8′. Ο Ουκρανός γκαρντ σκόραρε και πάλι στο τέλος της πρώτη περιόδου και έκανε το 19-15.

Το καλάθι και φάουλ του Γουάτσον με την έναρξη της δεύτερης περιόδου έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (21-21), στο 11′. Ο Ρέλεφορντ με 4 συνεχόμενους πόντους προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και έκανε το 30-28, στο 16′. Ο Χόνγκτον με κάρφωμα και μία βολή έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 6 (36-30), στο 18′. Ο Μπάρλοου με λέι απ διαμόρφωσε το 38-32 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο Λίποβι ήταν ο κορυφαίος των Τρικάλων στο πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους, ενώ για τον Κολοσσό τη διαφορά έκανε ο Ρέντικ με 10.

Οι Ροδίτες μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 7-0, πέρασαν μπροστά με 39-38 χάρη σε τζαμπ σουτ του Ρέλεφορντ στο 22′. Ο Μπάρλοου όμως με ένα δικό του σερί 5 πόντων έφερε και πάλι την ομάδα του μπροστά για το 43-39. Το τρίποντο του Ρέλεφορντ έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής καθώς έκανε το 48-46, στο 28′. Το τρίποντο του Ρέλεφορντ διαμόρφωσε το 52-50 που ήταν το σκορ για την τρίτη περίοδο.

Τα τρίποντα των Τσαγκαράκη και Μανωλόπουλου έφεραν τα Τρίκαλα στο +8 (58-50), στο 31′. Ο Ρέλεφορντ με λέι απ μείωσε στους 10 (62-52), στο 33′. Το τζαμπ σουτ του Μπιρούτα έκανε το 66-52, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα νίκης στα Τρίκαλα. Ο Ρέλεφορντ συνέχισε να προσπαθεί μόνος του και με λέι απ μείωσε στους 10 (66-56), στο 35′. Ο Μπάρλοου με τρίποντο έκανε το 71-60, με κάτι λιγότερο από 2′ να απομένουν. Το τελικό 74-67 διαμόρφωσε ο Σαλούστρος με λέι απ 6” πριν από το τέλος.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Λίποβι και Μπιρούτα με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι Ρέλεφορντ και Ρέντικ με 27 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα των Τρικάλων θα υποδεχθεί τον Άρη, σε μία δύσκολη αποστολή καθώς οι κίτρινοι προέρχονται από την ήττα στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, ενώ οι Ροδίτες θα ταξιδέψουν στη Κρήτη για την αναμέτρηση με το Ρέθυμνο.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-32, 52-50, 74-67.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Κάφεϊ 2, Λιπόβι 20 (2), Εζιούκου 2, Μπιρούτα 15, Τσαγκαράκης 9 (1), Πουλιανίτης, Μπάρλοου 13 (1), Καλλές, Χότον 7, Βαρυτιμιάδης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 14, Τσούκου 2, Γεωργαλλής 2, Σαλούστρος 7 (1), Ρέλεφορντ 27 (2), Αχόνεν 5 (1), Βασιλόπουλος 5 (1), Ουότσον 3, Χολ 2.