Κεντρική NBA Σίξερς: ο κακός “δαίμονας” των Μπακς (vids)

Σίξερς: ο κακός “δαίμονας” των Μπακς (vids)

giannis antetokounmpo

Η δαιμονιώδης φόρμα των Φιλαδέλφια 76ερς συνεχίζεται. Οι Μιλγουόκι Μπακς ήταν, για 2η φορά σε 10 μέρες, το “θύμα” τους, καθώς ηττήθηκαν με 109-114, με τους Σίξερς να σημειώνουν την 10η νίκη τους σε 13 παιχνίδια! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μια πλήρη στατιστική γραμμή, όμως δεν βρέθηκε στο επιθυμητό επίπεδο, όσον αφορά την επίθεση.

Live Streaming αλλά και οι υψηλότερες αποδόσεις της αγοράς από την 2winbet.gr προς τους πελάτες της στο ματς Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός! Τι θα ποντάρετε στον συγκεκριμένο αγώνα; Μην ξεχνάτε πως μέσω της 2winbet.gr μπορείτε να δείτε ζωντανά και παιχνίδια του ΝΒΑ!

Ο “Greek freak” σταμάτησε στους 17 πόντους, με 7/12 δίποντα και 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, σε 39 λεπτά συμμετοχής. Σκόραρε 8 πόντους στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να βρει σταθερό ρυθμό κατά τη διάρκεια του αγώνα ενώ, το σουτ δεν ήταν αποτελεσματικό, όπως συνήθιζε στα τελευταία παιχνίδια (0/7 τρίποντα).

Η 1η περίοδος χαρακτηρίστηκε από πλήρη δυσλειτουργία των αμυντικών λειτουργιών των δύο ομάδων. Αμφότερες έβρισκαν εύκολα διαδρόμους, σκοράροντας συνεχώς στο “ζωγραφιστό” με διεισδύσεις ή με κοψίματα στην “πλάτη” των αντιπάλων (backdoor). Ο Γκρεγκ Μονρό ήταν καταπληκτικός, με 11 πόντους στα πρώτα λεπτά, καθώς εκμεταλλεύτηκε πλήρως την απουσία του Τζοέλ Εμπίιντ. Κάποιες άμυνες του Κόβινγκτον έσωσαν τα προσχήματα για τους Σίξερς, με το δωδεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 39-33.

Τίποτα δεν προϊδέαζε για αυτό που θα συμβεί στην δεύτερη περίοδο. Οι Μπακς προηγήθηκαν με 51-41 στα πρώτα λεπτά και όλα έμοιαζαν να βαίνουν καλώς. Οι Σίξερς όμως είχαν άλλη άποψη. Με 5 εύστοχα τρίποντα σε διάστημα 5 λεπτών και με μπροστάρηδες τους Ιλιασόβα και Σάριτς (15 και 13 πόντοι αντίστοιχα) έτρεξαν ένα σερί 4-29 (!), βραχυκυκλώνοντας πλήρως τα “ελάφια”, σκοράροντας με κάθε πιθανό τρόπο. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 58-72 και οι Μπακς έπρεπε να ανέβουν “βουνό” πλέον.

Οι Μπακς έδειξαν να έχουν “σφυγμό”, κρατώντας τους Σίξερς στους 17 πόντους, στο 3ο δωδεκάλεπτο. Ο Γκρεγκ Μονρό συνέχιζε να είναι ο κεντρικός πυρήνας των “ελαφιών”, με 20 πόντους έως το φινάλε της 3ης περιόδου (και 28 συνολικά), Ο Γιάννης σκόραρε ελάχιστα, έχοντας περισσότερο ρόλο δημιουργού και ενορχηστρωτή της επίθεσης, ενώ ο Τζαμπάρι Πάρκερ ήταν σταθερό σημείο αναφοράς, με 20 πόντους συνολικά. Οι ομάδες ξεκίνησαν την 4η περίοδο με σκορ 82-88 και το φινάλε αναμενόταν συγκλονιστικό.

Η κατάσταση αντιστράφηκε πλήρως, με το Μιλγουόκι να παίρνει “κεφάλι” στο σκορ, με 5.56′ για τη λήξη. Βρήκαν αρκετούς πόντους σε συνθήκες spot-up, ενώ ο Αντετοκούνμπο, έβαλε το “λιθαράκι” του, με 5 κρίσιμους πόντους. 1.17′ για τη λήξη, το Μιλγουόκι ήταν μπροστά με 3 (109-106). Στο τέλος όμως, το τοπίο “σκοτείνιασε”. Οι Μπακς δεν σκόραραν ξανά, οι βολές των Κόβινγκτον και Νοέλ έβαλαν μπροστά τους Σίξερς και το τζαμπ σουτ του δεύτερου, δημιούργησε το +3 (109-112), με 15” για τη λήξη. Ο Γιάννης αστόχησε στο κρίσιμο σουτ και ο Ιλιασόβα “καθάρισε” την υπόθεση-νίκη από τη γραμμή των βολών.

Στην υπόλοιπη επικαιρότητα, ο Ντεμάρκους Κάζινς αποτέλεσε άλυτο “γρίφο” για τους Καβς, με τους Κινγκς να παίρνουν το διπλό στο Κλίβελαντ, στο οποίο έχει επικρατήσει μια μικρή αναστάτωση τελευταία (ρεκόρ 2-6 στα τελευταία 8 ματς). Ο Αϊζέια Τόμας συνεχίζει να σαρώνει, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους Σέλτικς, ενώ οι Γουόριορς πέρασαν από τη Σάρλοτ, με απίθανο σερί στα τελευταία λεπτά. Τέλος, ο Μαρκ Γκασόλ έκανε την εμφάνιση της ζωής του (42 πόντοι) και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ, πέτυχε το 60ό τριπλ-νταμπλ της καριέρας του!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (25/1)

• Σακραμέντο Κινγκς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 116-112 (Κάζινς 28 [11 ριμπάουντ, 9 ασίστ], Κόλισον 23 / Τζέιμς 24 [13 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Λοβ 21 [16 ριμπάουντ])
  • Χιούστον Ρόκετς – Μπόστον Σέλτικς 109-120 (Χάρντεν [12 ασίστ], Άντερσον 19 / Τόμας 38, Χόρφορντ 20)
  • Μαϊάμι Χιτ – Μπρούκλιν Νετς 109-106 (Γουέιτερς 24, Έλινγκτον 22 / Λόπεζ 33, Μπογκντάνοβιτς 17)
  • Ατλάντα Χοκς – Σικάγο Μπουλς 119-114 (Σρούντερ 24, Μίλσαπ 21 / Μπάτλερ 40, Γουέιντ 33)
  • Φιλαδέλφια 76ερς – Μιλγουόκι Μπακς 114-109 (Χέντερσον 20, Ιλιασόβα 17 / Μονρό 28, Πάρκερ 20)
  • Τορόντο Ράπτορς – Μέμφις Γκρίζλις 99-101 (Λάουρι 29, Πάουελ 21 / Γκασόλ 42, Ράντολφ 16)
  • Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Νιου Όρλεανς Πέλικανς 114-105 (Γουέστμπρουκ 27 [12 ριμπάουντ, 10 ασίστ], Άνταμς 20 / Μουρ 18, Έβανς 14)
  • Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Σάρλοτ Χόρνετς 113-103 (Ντουράντ 33, Κάρι 28 / Γουόκερ 26, Μπατούμ 15)
  • Νιου Γιορκ Νικς – Ντάλας Μάβερικς 95-103 (Άντονι 30, Λι 23 / Μπαρνς 23, Κάρι 20)
  • Λος Άντζελες Λέικερς – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 98-105 (Γουίλιαμς 31, Κλάρκσον 22 / Λίλαρντ 24, ΜακΚόλουμ 24)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…