Κεντρική NBA NCAA Πολύ καλός ο Ντόρσεϊ, “έγραψε” ιστορία το Όρεγκον! (vid)

Πολύ καλός ο Ντόρσεϊ, “έγραψε” ιστορία το Όρεγκον! (vid)

dorsey oregon ducks ncaa

dorsey-oregon ducks-ncaa

Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να συνεισφέρει με πολύ ουσιαστικό τρόπο, οι Όρεγκον Ντακς επιβλήθηκαν εύκολα των Καλιφόρνια Γκόλντεν Μπέαρς με 86-63, με το ρεκόρ τους στην περιφέρεια της Pac-12 να ανεβαίνει στο 6-0! Ο Έλληνας γκαρντ, αγωνίστηκε για 32 λεπτά (περισσότερο από όλους τους συμπαίκτες του), τελειώνοντας τον αγώνα με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4/10 σουτ και 7/9 βολές! Κορυφαίος της ομάδας του ήταν ο Τζόρνταν Μπελ, με 26 πόντους, με το Όρεγκον να πετυχαίνει την 15η σερί νίκη του, ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοση στην ιστορία του κολεγίου, η οποία κρατά από τον Ιανουάριο του 1913!

Το παιχνίδι άφησε και μια πικρή γεύση στις τάξεις των Ντακς, με τον σταρ της ομάδας, Ντίλον Μπρουκς, να τραυματίζεται στο πρώτο ημίχρονο και να μην επιστρέφει στο υπόλοιπο του αγώνα. Μια ενδεχόμενη απουσία του, σημαίνει ότι οι ευθύνες και ο ρόλος του Ντόρσεϊ, θα αυξηθούν σε αρκετά μεγάλο βαθμό στα επόμενα ματς.