Κεντρική NBA “Κατάπιε” τους Θάντερ ο Γιάννης! (vid)

“Κατάπιε” τους Θάντερ ο Γιάννης! (vid)

giannis antetokounmpo

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ο απόλυτος άρχων πάνω στο παρκέ, οι Μιλγουόκι Μπακς επιβλήθηκαν με 98-94 των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, έπειτα από μάχη μέχρις εσχάτων με την “παρέα” του Ράσελ Γουέστμπρουκ. Ο “Greak freak” έφθασε στα συνηθισμένα, εξαιρετικά στάνταρ απόδοσής του (26 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), οδηγώντας εκ του ασφαλούς τα “ελάφια” στην τελική επικράτηση.

Η πρώτη περίοδος του αγώνα χαρακτηρίστηκε από μεγάλη χρήση του πικ-εν-ρολ για τους Θάντερ, το οποίο δούλεψε στην εντέλεια, διότι ο Στίβεν Άνταμς “έστησε” τη δική του “αυτοκρατορία”, με 12 πόντους και 6/6 σουτ στα πρώτα λεπτά, Από την άλλη, οι Μπακς γύριζαν συνεχώς τη μπάλα στην επίθεση, δίχως όμως να βρίσκουν αποτελεσματικά διαδρόμους προς το καλάθι, καθώς, η τρομερά αθλητική πεντάδα της Οκλαχόμα έκανε δύσκολη τη ζωή τους, ενώ ο Γιάννης “κολλούσε” συχνά στην περιφέρεια, μακριά από το χώρο δράσης του. Κάπως έτσι, το πρώτο δωδεκάλεπτο έληξε, με την Οκλαχόμα προηγούμενη με 8 (30-22).

Στη συνέχεια, οι Μπακς βρήκαν ευκολότερα τους απαιτούμενους χώρους, τόσο στο μισό γήπεδο, όσο και στο τρανζίσιον, με το Γιάννη, σε ρόλο κύριου εκφραστή. Η άμυνα όμως εξακολουθούσε να παρουσιάζει παθογένειες και με τον Γουέστμπρουκ να παίρνει το “όπλο” του (11 πόντοι στη 2η περίοδο), οι Θάντερ διατηρούσαν σταθερό προβάδισμα (56-50).

Η τρίτη περίοδος έμελλε να είναι το turning point του παιχνιδιού, ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά της. Ο Πάρκερ με το Μονρό, συνεπικουρούσαν το Γιάννη, με τους Μπακς να παίρνουν το πρώτο τους προβάδισμα στα μισά της. Στα 2 τελευταία λεπτά, ο Μπίλι Ντόνοβαν αποφάσισε να αποσύρει τον Γουέστμπρουκ, ώστε να πάρει ανάσες. Εν τη απουσία του, το Μιλγουόκι “έτρεξε” ένα σερί 10-0 και με ένα τρομερό fade away σουτ του Αντετοκούνμπο, προηγήθηκαν με +7 (79-72).

Οι ομάδες “περπατούσαν” χέρι-χέρι μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τη διαφορά να μην ξεπερνάει σε κανένα σημείο τους 5 πόντους. Ο Τζον Χένσον έβαλε μπροστά τα “ελάφια”, μετά από ασίστ του Γιάννη, με τον Γουέστμπρουκ (30 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), να αστοχεί 3 φορές στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα. Έτσι, οι Μπακς πανηγύρισαν τη 16η νίκη τους και ανέβηκαν στην 6η θέση της Ανατολής.

Στην υπόλοιπη επικαιρότητα, ξεχωρίζουν οι 52 πόντοι του φοβερού Τζίμι Μπάτλερ, με τον σταρ των Μπουλς να γίνεται ο 8ος (!) παίκτης που σημειώνει 50άρα φέτος. Ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε ακόμη ένα τριπλ-νταμπλ, παρά τα άθλια ποσοστά του (6/24 σουτ), ενώ η πολυπρόσωπη επίθεση των Γουόριορς, ήταν αρκετή ώστε να βγάλει “νοκ-άουτ” τους Νάγκετς. Τέλος, οι Καβαλίερς, με ανατροπή στα τελευταία λεπτά, έβαλαν “από κάτω” τους Πέλικανς, δίχως να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (2/1)

• Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Μιλγουόκι Μπακς 94-98 (Γουέστμπρουκ 30, Άνταμς 20 / Αντετοκούνμπο 26, Πάρκερ 18)
  • Νιου Όρλεανς Πέλικανς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 82-90 (Ντέιβις 20, Χιλντ 20 / Τζέιμς 26, Φράι 14)
  • Γιούτα Τζαζ – Μπρούκλιν Νετς 101-89 (Χέιγουορντ 30, Γκομπέρ 15 / Μπούκερ 17, Λόπεζ 14)
  • Ορλάντο Μάτζικ – Νιου Γιορκ Νικς 115-103 (Μικς 23, Γκόρντον 22 / Άντονι 19, Ρόουζ 18)
  • Σάρλοτ Χόρνετς – Σικάγο Μπουλς 111-118 (Γουόκερ 34, Μπατούμ 19 / Μπάτλερ 52, Μίροτιτς 12)
  • Γουάσινγκτον Γουίζαρντς – Χιούστον Ρόκετς 91-101 (Μπιλ 27, Γουολ 18 / Γκόρντον 31, Χάρντεν 23)
  • Φοίνιξ Σανς – Λος Άντζελες Κλίπερς 98-109 (Γουόρεν 24, Μπλέντσο 22 / Ρέντικ 22, Κρόφορντ 18)
  • Ντένβερ Νάγκετς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 119-127 (Γιόκιτς 21, Τσάντλερ 21 / Τόμπσον 25, Κάρι 22)

Παναθηναϊκός: Χωρίς Γκραντ, με Σερέλη στον πάγκο του

Με Σερέλη και χωρίς Γκαρντ κόντρα στο Περιστέρι. Με δύο σημαντικές απουσίες θα παραταχθεί …