Κεντρική NBA Η αξιοθαύμαστη σταθερότητα του Κώστα Κουφού (vid)

Η αξιοθαύμαστη σταθερότητα του Κώστα Κουφού (vid)

koufos1

Μπορεί να μην έχει τη λάμψη των αστέρων του μπάσκετ, μπορεί να μην είναι και το πιο ξεχωριστό ταλέντο. Όμως, ο Κώστας Κουφός ειδικεύεται σε έναν συγκεκριμένο ρόλο: αυτόν του back-up σέντερ. Και τον υπηρετεί σε πολύ αξιοπρεπή βαθμό, κάτι που απέδειξε και χθες, κόντρα στους Πίστονς. Τελειώνοντας τον αγώνα με 12 πόντους, 10 εκ των οποίων στην 4η περίοδο, 8 ριμπάουντ και 5/7 σουτ, σε 21 λεπτά συμμετοχής, ο Έλληνας σέντερ, έβαλε το δικό του, σπουδαίο “λιθαράκι”, ώστε οι Σακραμέντο Κινγκς να φθάσουν στην τελική επικράτηση.

Αγωνίστηκε σχεδόν σε όλο το τελευταίο δωδεκάλεπτο, στο οποίο οι “βασιλιάδες” ολοκλήρωσαν με επιμέρους σκορ 32-17 και ανέτρεψαν τη διαφορά των 17 πόντων, τελειώνοντας με επιτυχία σχεδόν όποια μπάλα ήρθε προς την κατεύθυνσή του. Έδωσε σπουδαία χείρα βοηθείας στον καταπληκτικό ΝτεΜάρκους Κάζινς (24 πόντοι, 13 ριμπάουντ), ενώ, κατάφερε να μας χαρίσει και ένα ανεκτίμητο highlight, μοιράζοντας μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα στον Άαρον Μπέινς, σε κρίσιμο σημείο του αγώνα.