Κεντρική NBA “Εκτέλεσε” τους Σπερς ο Μπούκερ! (vid)

“Εκτέλεσε” τους Σπερς ο Μπούκερ! (vid)

devin booker suns

devin-booker-suns

Φαίνεται πως η πόλη του Μεξικό ταιριάζει απόλυτα στον Ντέβιν Μπούκερ. Ο νεαρός σούτινγκ γκαρντ των Σανς, μετά τους 39 πόντους εναντίον των Μάβερικς, επανέλαβε την επίδοση αυτή και εναντίον των Σαν Αντόνιο Σπερς, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους “ήλιους” σε μεγάλη νίκη, με 108-105.

Ο 20χρονος άσος, έδωσε ρεσιτάλ στον εκτελεστικό τομέα, σκοράροντας σχεδόν με όλους τους πιθανούς τρόπους: βγαίνοντας δυναμικά από τα σκριν και σουτάροντας, διεισδύοντας προς το καλάθι μετά το πικ-εν-ρολ, κερδίζοντας πληθώρα φάουλ, παρά το σχετικά αδύναμο σκαρί του, αλλά και στον αιφνιδιασμό. Συνολικά, είχε 39 πόντους, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας που έθεσε 2 μέρες πριν, με 10/17 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 12/12 βολές, σε 37 λεπτά συμμετοχής!

Η παρουσία του στο 2ο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα κομβική, με 26 πόντους στο διάστημα αυτό, 14 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο! Προφανώς, πρόκειται για τη νέα μεγάλη ελπίδα του Φοίνιξ, ώστε η ομάδα της Αριζόνα να ορθοποδήσει, 7 χρόνια μετά την τελευταία είσοδο της ομάδας στα πλέι-οφς.

Στα του παιχνιδιού, το Σαν Αντόνιο στηρίχθηκε στις “πλάτες” του καταπληκτικού, Κουάι Λέοναρντ, ο οποίος, με 38 πόντους και 12/20 σουτ, απέδειξε ότι έχει εξελιχθεί σε ένα από τα πιο ασταμάτητα επιθετικά όπλα, πέρα από τις απίθανες αμυντικές του ικανότητες. Το ημίχρονο έληξε με 51-58 υπέρ των “σπιρουνιών”, τα οποία διατηρούσαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Στο ίδιο μοτίβο διαμορφώθηκε και η 3η περίοδος. Ο Λέοναρντ δεν σταματούσε με τίποτα και ο Μάνου Τζινόμπιλι έδωσε λύσεις με το περιφερειακό του σουτ και τα κερδισμένα φάουλ του (8/8 βολές, 16 πόντοι). Η απόσταση των δύο ομάδων έφθασε στη μέγιστη τιμή της, 1 λεπτό για τη λήξη του 3ου δωδεκαλέπτου (72-83), όμως οι Σανς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Με ένα τρομερό σερί 22-3 (!), το Φοίνιξ βρέθηκε μπροστά με 8 (94-86), στα μισά της 4ης περιόδου, με τους ρούκι, Τάιλερ Ούλις και Ντράγκαν Μπέντερ, να δίνουν σημαντικές βοήθειες. Φυσικά, οι Σπερς δεν θα το άφηναν έτσι, περνώντας εκ νέου μπροστά με 102-103, 1:08” για τη λήξη. Ήταν όμως, η βραδιά του Μπούκερ. Με δύο ελεύθερες βολές και ένα κάρφωμα, έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στο Φοίνιξ. Το τρίποντο του Γκριν βρήκε “σίδερο” και ο Τάκερ σφράγισε τη νίκη από τη γραμμή των βολών.

Στην υπόλοιπη επικαιρότητα, το δίδυμο Τζίμι Μπάτλερ και Ντουέιν Γουέιντ, οδήγησε το Σικάγο στη νίκη επί των Πέλικανς, ενώ οι Γουίζαρντς πέτυχαν την 11η σερί εντός έδρας νίκη τους, αυτή τη φορά επί των Σίξερς. Το τοπικό ντέρμπι του Χόλιγουντ είχε ξεκάθαρο πρωταγωνιστή, με τους Κλίπερς να κάνουν “περίπατο”, ενώ οι Τζαζ επικράτησαν δύσκολα των Μάτζικ, με τον τραυματισμό του Ρόντνεϊ Χουντ να έχει “τρομάξει” τους “μορμόνους”.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (14/1)

• Λος Άντζελες Λέικερς – Λος Άντζελες Κλίπερς 97-113 (Κλάρκσον 21, Ίνγκραμ 14 / Τζόρνταν 24 [21 ριμπάουντ], Πολ 20 [13 ασίστ])
  • Νιου Όρλεανς Πέλικανς – Σικάγο Μπουλς 99-107 (Ντέιβις 36 [14 ριμπάουντ], Μουρ 16 / Μπάτλερ 28, Γουέιντ 22)
  • Σαν Αντόνιο Σπερς – Φοίνιξ Σανς 105-108 (Λέοναρντ 38, Τζινόμπιλι 16 / Μπούκερ 39, Μπλέντσο 17 [10 ασίστ])
  • Φιλαδέλφια 76ερς – Γουάσινγκτον Γουίζαρντς 93-109 (Όκαφορ 26, Ιλυασόβα 18 / Γουολ 26, Μπιλ 20)
  • Ορλάντο Μάτζικ – Γιούτα Τζαζ 107-114 (Πέιτον 28, Γκόρντον 21 / Χέιγουορντ 23, Γκομπέρ 19 [19 ριμπάουντ])

Με ηγέτη Μπατούμ στα playoffs οι Σίξερς

Ανησυχία για Μπάτλερ στους Χιτ τραυματίστηκε στο ματς με τους Σίξερς. Οι Φιλαδέλφεια Σίξερ…