Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Νταρουσάφακα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 86 – 84

Νταρουσάφακα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 86 – 84

darousafaka-macabi-tel-aviv

Παρότι βρέθηκε να χάνει 17 πόντους στο ημίχρονο, η Νταρουσάφακα με κορυφαίο για ένα ακόμη παιχνίδι τον Ουίλμπεκιν επέστρεψε στο ματς, παίρνοντας νίκη (86-84) θρίλερ κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ύστερα από 16 αγώνες στην Ευρωλίγκα, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάτ βρίσκεται στο 8-7, ενώ “η ομάδα του λαού” υποχώρησε στο 5-8.

Μετά τη Φενέρμπαχτσε, ο πρώην γκαρντ της ΑΕΚ “καθάρισε” και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, διατηρώντας την ομάδα του στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επείδηξει δύναμης στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Ουίλμπεκιν έδωσε το σύνθημα για αντεπίθεση, ενώ ο ίδιος ήταν αυτός που κλείδωσε και τη νίκη στο φινάλε.

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Κλάιμπουρν με 20 και 12 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους  23 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Άντριου Γκάουντλοκ, ενώ 17 πρόσθεσε ο Βίκτορ Ραντ.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο, όπου η γηπεδούχοι είχαν ένα μικρο προβάδισμα (13-8), η Μακάμπι άρχιζε να κτίζει διαφορά. Με τους Οχαγιόν και Ραντ να τελειώνουν τις φάσεις, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 3-11 και προηγήθηκαν 13-19 στο 8′.

Με τρίποντο του Γκάουντλακ στην εκπνοή γράφηκε το 13-22 της πρώτης περιόδου. Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στη Μακάμπι. Η “ομάδα του λαού” έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι τους 19 (29-48) στο 37″ πριν ο Κλάιμπουρν κάνει το 31-48 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ουίλμπεκιν και Ουαναμέικερ έδωσαν το σύνθημα για αντεπίθεση, ενώ με τον Χαρανγκόντι να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση, η Νταρουσάφακα μείωσε σε 53-59 στο 28′.

Με καλάθι του Άντερσον, η τουρκική ομάδα μείωσε σε 58-59, προτού ο Ραντ κάνει το 58-61 του δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, με καμιά από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει διαφορά άνω των 3 πόντων.

O Oυαναμέικερ έκανε το 79-75 στο 38′, ωστόσο ο Σμιθ έφερε το παιχνίδι στον πόντο (79-78) 33″ πριν το φινάλε. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στην γραμμή των βολών, με Ουίλμπεκιν να μην αστοχεί και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 31-48, 58-61, 86-84

Νταρουσάφακα (Ντέιβιντ Μπλατ):Ουίλμπεκιν 23(5), Γιαγκμούρ 3 (1), Μπατούκ, Ερντέν 3, Ουαναμέικερ 15(1), Κλάιμπουρν 20(1) , Μόεραμαν, Αλντεμίρ, Άντερσον 11(1), Μπέρτανς, Χαρανγκόντι 11 (1)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Λιόυμπιν Λίορ): Γκάουντλακ 23 (5), Ραντ 17 (2), Σίλει, Σμιθ 12(2), Πνίνι 3, Οχαγιόν 4, Ουίμς 9, Λάντεσμπεργκ 6, Άιβερσον 10