Κεντρική NBA Οι 3 μάγοι με τα “δώρα” (vid)

Οι 3 μάγοι με τα “δώρα” (vid)

james-irving-love-cavaliers

Με την “αγία τριάδα” τους (Λεμπρόν, Έρβινγκ, Λοβ) σε μεγάλα κέφια, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς επιβλήθηκαν διά πυρός και σιδήρου των Μπόστον Σέλτικς με 124-118, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν ακόμη και με 20 πόντους, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι “κέλτες” του Μπραντ Στίβενς έδωσαν το σύνθημα για την αντεπίθεση, δίχως όμως να επιτύχουν την απόλυτη ανατροπή.

Η άμυνα της Βοστώνης δεχόταν συνεχώς ισχυρά χτυπήματα από την πρώτη περίοδο, με τον Κέβιν Λοβ να “στήνει’ το δικό του σόου έξω από τα 7,25 (15 πόντοι στα πρώτα 12 λεπτά), ενώ οι Λεμπρόν Τζέιμς και Κάιρι Έρβινγκ, έβρισκαν κάθε πιθανή γωνία πάσας (23 ασίστ συνολικά), αλλά και διαδρόμους προς το καλάθι, με αποτέλεσμα η επίθεση των Καβς να σταθεροποιείται σε υψηλότατα επίπεδα.

Προσφορά 1 Sony PS4 και 2 Tablets Android! Μπείτε στον λογαριασμό σας στην 2winbet.gr και δείτε λεπτομέρειες για να λάβετε μέρος στον διαγωνισμό ο οποίος θα διαρκέσει έως 31/12 τα μεσάνυχτα. Πατήστε εδώ

Οι Σέλτικς είχαν βρει το δικό τους δρόμο επιθετικά, με το περιφερειακό δίδυμο των Αϊζέια Τόμας και Έιβερι Μπράντλεϊ να βρίσκει συνεχώς το δρόμο προς το καλάθι (54 πόντοι), όμως, οι συνεχείς ασυνεννονησίες στην άμυνα, τους έθεταν εκτός διεκδίκησης της νίκης. Όχι για πολύ όμως…

Η επίθεση των Καβς είχε αρχίσει να γίνεται μονοδιάστατη, με το προβάδισμα των 20 πόντων να τους δίνει μια σχετική άνεση. Τα λάθη ξεκίνησαν να πληθαίνουν, οι Σέλτικς βρήκαν εύκολους πόντους χάρη σε αυτά και το ματς έγινε “ροντέο”. Τα δύο τελευταία λεπτά απέκτησαν χαρακτήρα “θρίλερ”, αλλά ο Λεμπρόν Τζέιμς (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ) και ο Κάιρι Έρβινγκ (32 πόντοι, 12 ασίστ), με συνεχή λέι-απ και βολές, οδήγησαν εκ του ασφαλούς τους πρωταθλητές στη “Γη της Επαγγελίας”.

Ολα τα ματς της Euroleague (αλλά και αυτά του ΝΒΑ) δείτα τα σε live streaming στην 2winbet.gr στην οποία υπάρχουν αμέτρητες στοιχηματικές επιλογές και οι υψηλότερες αποδόσεις!

Στα υπόλοιπα ματς, η αποβολή του Ράσελ Γουέστμπρουκ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, “άνοιξε” διάπλατα το δρόμο, ώστε οι Μέμφις Γκρίζλις να συντρίψουν τους Θάντερ (αν και διατηρούσαν σταθερό προβάδισμα από πριν), ενώ η επιστροφή του Τζορτζ Χιλ αποτέλεσε ένα ιδιαίτερα χαρμόσυνο μήνυμα για τους Τζαζ, στη νίκη τους επί των Σίξερς. Τέλος, το Φοίνιξ εκμεταλλεύτηκε την κούραση των Ράπτορς, η οποία προήλθε από τα back-to-back παιχνίδια, ρίχνοντάς τους “νοκ-αουτ” στην έρημο της Αριζόνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (29/12)

• Μαϊάμι Χιτ – Σάρλοτ Χόρνετς 82-91 (Ρίτσαρντσον 20, Τζόνσον 18 / Γουόκερ 22, Μπατούμ 18)
  • Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Μέμφις Γκρίζλις 80-114 (Γουέστμπρουκ 21, Καντέρ 19 / Γκασόλ 25, Ντάνιελς 22)
  • Μπόστον Σέλτικς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 118-124 (Τόμας 31, Μπράντλεϊ 23 / Έρβινγκ 32, Λοβ 30)
  • Φιλαδέλφια 76ερς – Γιούτα Τζαζ 83-100 (Ιλυασόβα 16, Νοέλ 14 / Χιλ 21, Χουντ 20)
  • Τορόντο Ράπτορς – Φοίνιξ Σανς 91-99 (Λάουρι 24, Ντερόζαν 24 / Μπλέντσο 22, Μπούκερ 19)
  • Ντάλας Μάβερικς – Λος Άντζελες Λέικερς 101-89 (Μάθιους 20, Μπαρνς 17 / Ραντλ 18, Γιανγκ 17)

Περιστέρι – Ολυμπιακός 68-72 (pic)

Ο Ολυμπιακός έδωσε ακόμη ένα φιλικό παιχνίδι αυτήν τη φορά με το Περιστέρι. Οι “ερυθ…