Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Νταρουσάφακα 80-83

Ζαλγκίρις Κάουνας – Νταρουσάφακα 80-83

wilbekin darousfaka

wilbekin-darousfaka

Σπουδαίο διπλό για την Νταρουσάφακα, η οποία άλωσε το Κάουνας, επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 83-80. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, είχε σε μεγάλη μέρα όλα τα επιθετικά της όπλα, με τους Μόερμαν και Γουίλμπεκιν να έχουν από 16 πόντους και τον Ουαναμέικερ να έχει 14. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Βέστερμαν και Γιανκούνας με 21 πόντους έκαστος.

Στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, όπως αποδεικνύει και το 9-9 στο 5 . Ο Λέο Βέστερμαν ήταν ιδιαίτερα ζεστός, καθώς είχε προλάβει να σημειώσει ήδη 7 πόντους. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, φτάνοντας την διαφορά στους 10 (25-15) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις φάνηκε να μην μπαίνει στο παρκέ, με την Νταρουσάφακα να τρέχει ένα επιμέρους 12-2 και να μειώνει σε 27-22 στο 13. Η επιστροφή της τουρκικής ομάδας στην αναμέτρηση, φαίνεται πως ξύπνησε τους παίκτες του Σάρας, οι οποίοι με ένα δικό τους σερί 6-0 έφεραν την διαφορά στους 11 (33-22) 1,19 πριν την λήξη της περιόδου. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ζαλγκιρίς να προηγείται 35-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μόερμαν με 5 διαδοχικούς πόντους, αλλά και ο Άντερσον, έφεραν την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στο -5 (39-34) στο 23′. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να χτίσει νέα διαφορά, όμως η Νταρουσάφακα όχι μόνο δεν την άφησε, αλλά μείωσε και στο πόντο 48-47 στο 27′. Το μομέντουμ ήταν με τους Τούρκους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 56-61 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Όλα θα κρινόντουσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να έχει ως στόχο την υπεράσπιση της έδρας της και την Νταρουσάφακα να φτάσει στο διπλό. Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 32 με 60-67, αλλά η Ζαλγκίρις με ένα 7-2 έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (67-69) στο 35′.

Ωστόσο, η Νταρουσάφκα αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και 3 τρία λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού ήταν μπροστά με 72-79. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι οδηγήθηκε σε μια σειρά από βολές και πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Σκότι Γουίλμπεκιν, οποίος ήταν ψύχραιμος χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 36-26, 56-61, 80-83.

Ζαλγκίρις Κάουνας ( Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος, Λεκαβίτσιους 6, Βέστερμαν 21, Σειμπούτις 2, Μότουμ 10 , Γιανκούνας 21, Γιαβτόκας, Μιλάκνις 6, Λίμα 4, Καβαλιάουσκας 3, Χαρτεστέιν, Ουλανόβας, 7

Νταρουσάφακα (Ντέιβιντ Μπλατ): Γουίλμπεκιν 16, Τουρεν. Μπατούκ 9, Ουαναμέικερ, 14, Κλίμπουρν 6, Μόερμαν 16, Αλντεμίρ, Σαβάς, Άντερσον 8, Σλότερ 8, Μπέρτανς 6, Χαραγκόντι