Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Γαλατασαράι 87-75

Ζαλγκίρις Κάουνας – Γαλατασαράι 87-75

Edgaras Ulanovas Alex Taius

edgaras-ulanovas-alex-taius

Την δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα, πανηγύρισε η Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία επικράτησε στην Λιθουανία της Γαλατασαράι με 87-75. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, έφτασε στο 2-5, ενώ αυτή του Εργκίν Αταμάν βρίσκεται στο 1-6.

Μετά από ένα πρώτο ισορροποιημένο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, η Ζαλγκίρις έγινε το αφεντικό του παιχνιδιού φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος του παρκέ ο Μπρόκ Μότουμ με 24 πόντους, ενώ ο 16 πρόσθεσε ο Λέο Βέστερμαν.

Από τους Τούρκους 15 πόντους είχε ο αρχηγός Σινάν Γκιούλερ, ενώ ο Μπλέικ Σλίμπ σημείωσε 12.

Μετά από ένα νωθρό πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 20-20. Η δεύτερη περίοδος άνηκε στην λιθουανική ομάδα. Με ένα επιμέρους 29-17 η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 49-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η “τσιμ μπόμ” δεν έβγαλε αντίδραση και οι παίκτες του Σάρας με ένα σερί 10-4 από τους Μότουμ και Βέστερμαν έφτασαν την διαφορά στους 18 (59-41) στο 22. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση και στην συνέχεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 20 πόντους (67-47) στο 27, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους πρωταθλητές Λιθουανίας να προηγούνται με 69-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με ένα εντυπωσιακό 16-6 μείωσαν στους 8 (75-67) στο 25′. Η επιστροφή της τουρκικής ομάδας στην αναμέτρηση θορύβησε την Ζαλγκίρις, η οποία βελτιώνοντας την άμυνα και την επίθεση της έφτασε στο 84-71 54″ πριν την λήξη του παιχνιδιού, κλειδώνοντας την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20 , 49-37, 69-51. 87-75

Ζαλγκίρις Κάουανας (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 9, Λεκαβίτσιους 9, Βέστερμαν 16 , Σειμπούτιτς 6, Μότουμ 24 Γιανκόυνας 9, Γιαβτόκας , Μιλάνκτις 9, Λίμα 6, Καβαλίασκους 2, Χέρτεστειν, Ουλανόβας 6,

Γαλατασαράι ( Εργκίν Αταμάν): Πρέλτζιτς 11, Μίτσοβ 5, Τάιους 5, Κορκμάζ, Τόμπσον 2, Σλίμπ 12, Πλάις 4, Ντέι 3, Γκιουλέρ 15, Ντίμπλερ 7, Ντέντμον 11, Κοκσάλ,