Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ρωσία – Ελλάδα 67-53

Ρωσία – Ελλάδα 67-53

ellada rwsia

ellada-rwsiaΔεν τα κατάφερε η Εθνική ομάδα γυναικών κόντρα στην Ρωσία, γνωρίζοντας την ήττα με 67-53 και τερμάτισε στην δεύτερη θέση του ομίλου. Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 27 πόντους, όμως στο τέλος οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά κατάφεραν να μετατρέψουν τον διασυρμό σε ήττα.

Πλέον, η Εθνική μας περιμένει το τέλος των υπόλοιπων αγώνων της ημέρας για να δει αν θα βρεθεί στην τελική φάση του Eurobasket της Τσεχίας.

Νευρικό το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά “μουδιασμένες”, με το σκορ της πρώτης περιόδου να το αποδεικνύει (13-8). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, με την διαφορά να ανεβαίνει στους 22 (32-10). Η Χατζηνικολάου και η Λύμουρα προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά, αλλά δεν άλλαξε κάτι και το 42-17, ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Η Ρωσία δεν κατέβαζε “στροφές” και παρέμενε κυρίαρχος του παιχνιδιού. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της τους 27 πόντους (53-26). Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την Ρωσία στο +23 (62-39).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτριες της Ρωσίας όπως ήταν φυσικό έριξαν τον ρυθμό τους και η Ελλάδα βρήκε ευκαιρία να μειώσει. Το -27 έγινε -14, με το τελικό σκορ να είναι το 67-53.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 42-17, 62-39, 67-53.
ΡΩΣΙΑ: Ζέντικ 8 (2), Μούσινα 2, Μπελιάκοβα 10 (2), Βαντέεβα 20 (8/13 διπ.), Λεβτσένκο 4, Βίντμερ 5, Κιρίλοβα 6 (2), Σάποβα, Μπέγκλοβα 8 (2), Τσερεπάνοβα, Μάιγκα 4, Ανοΐκινα.
ΕΛΛΑΔΑ: Νικολοπούλου 2, Δημητράκου 12, Χατζηνικολάου 6, Παπαμιχαήλ, Λύμουρα 7 (1), Σωτηρίου, Κοσμά 3 (1), Σπανού 11, Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 12 (6 κλεψ.).

Περισσότερα σε Εθνικές

Αντίδραση και ισοφάριση ψάχνει ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο ματς με τη Μακάμπι θέλει μόνο νίκη. Να διορθώσει ότι χάλασε στο 1ο π…