Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Ούνικς Καζάν 89-75

Ρεάλ Μαδρίτης – Ούνικς Καζάν 89-75

real ouniks

real-ouniks

Με κεκτημένη ταχύτητα από την νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε και την Ούνικς Καζάν με 89-75 ανεβαίνοντας στο 7-2.

Για περίπου τριάντα λεπτά οι ρώσοι έβαλαν δύσκολα στην βασίλισσα, όμως στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και δεν ξανακοίταξαν ποτέ πίσω.

Κορυφαίος για την ισπανική ομάδα ο Φελίπε Ρέγιες με 16 πόντους, ενώ ο Σέρχιο Γιούλ, ο οποίος παρόλο που δεν σούταρε με καλά ποσοστά, τελείωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για το συγκρότημα του Εβγκένι Πασούτιν, το οποίο βρίσκεται στο 2-7 19 πόντους είχε ο Αρτιόμ Παρακχούσκι, ενώ 13 είχε ο Κίθ Λάνγκφορντ. Ο Κώστας Καιμακόγλου τελείωσε το παιχνίδι με 5 πόντους (1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές) με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο (11-10), η Ρεάλ Μαδρίτης, με τους Αγιόν Ρούντι και Ματσιούλις έτρεξε ένα σερί 9-0, παίρνοντας κεφάλι με 19-10. Η βασίλισσα, συνέχισε να είναι παραγωγική στην επίθεση, φτάνοντας στο +11(25-14), ενώ με τρείς βολές του Λάνγφορντ γράφηκε το 25-17 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στο ζωγραφιστό και με τους Παρακχούσκι, Μπάνιτς μείωσαν σε 32-27, ενώ με τρίποντο του Κολόμ η διαφορά έπεσα στους 3 (36-33) στο 18′.Με βολές του Καιμακόγλου η Ούνικς μείωσε στο καλάθι 38-37, με τον Γιούλ να γράφει το 40-37 του ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους μερένχες να έχουν ελαφρύ προβάδισμα και την ομάδα του Καζάν να ακολουθεί από κοντά. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε 62-55

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ρέαλ Μαδρίτης δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Ούνικς Καζάν να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, προηγήθηκε με 65-55 και από τότε πάτησε γκάζι φτάνοντας στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 40-37, 62-55, 89-75.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντόντσιτς, Ματσιούλις 9 (1), Ρέγες 16 (1), Αγιόν 6, Κάρολ 11 (2), Χάντερ 10, Γιουλ 14 (2).
OΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Τζόνσον 5 (1), Αντίποβ 6 (2), Λάνγκφορντ 13, Παρακχούνσκι 19, Κόλομ 10, Μπάνιτς 12, Πανίν, Καϊμακόγλου 5, Ουίλιαμς 5.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…