Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης- Γαλατασάραι 90-81

Ρεάλ Μαδρίτης- Γαλατασάραι 90-81

real galata

real-galata

Η Ρεάλ Μαδρίτης αν και τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Γαλατασάραι, πήρε τελικά την νίκη με 90-81. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν εξαιρετική, αλλά η βασίλισσα βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην τέταρτη νίκη της στην Ευρωλίγκα. Χωρίς νίκη παραμένει στην διοργάνωση η τουρκική ομάδα.

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές Ισπανίας ο Σέρχιο Γιούλ με 23 πόντους, ενώ ο Ρούντι Φερνάντεζ είχε 13. Από του ηττημένους 17 πόντους είχε ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ, ενώ 14 ο Άλεξ Τάιους.

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-4 στο 4. Όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 7-0 πέρασαν με 11-12. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, με την “τσιμ μπομ ” να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα τριών πόντων (19-22.).  Σε ολόκληρη την δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε προβάδισμα δύο ή τεσσάρων πόντων και τελικά πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 2 πόντων (45-47).

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να στέκονται εξαιρετικά στο παρκέ και τους γηπεδούχους, να προσπαθούν χτίσουν διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ Μαδρίτης να προηγείται με 66-64.

Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό παρέμεινε αμετάβλητο και τις δύο ομάδες να είναι σε απόσταση αναπνοής  στο σκορ έως το 37ο λεπτό, όπου το παιχνίδι ήταν 79-77 υπέρ των μερένχες. Σε εκείνο το σημείο η ισπανική ομάδα έτρεξε ένα σερί 11-4 και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 45-37, 66-64 90-81

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Ράντολφ 7, Φερνάντεζ 13, Νοτσίονι, Ντόντσιτς 11, Ματσίουλις 5, Ρέγιες 2, Αγίον 10,  Κάρολ 3, Χάντερ 7, Γιούλ 23, Τόμπκινς 6, Τέιλορ 3

Γαλατασαράι (Εργκίν Αταμάν): Σμίθ 6, Πρέλτζιτς 10 , Μίτσοβ 17, Τάιους 14, Τόμπσον 6, Σλίμπ 9, Αράρ, Πλάις, Ντέι, Γκιουλέρ 8, Ντίμπλερ 5, Ντέντμον 6