Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Γκουντ Έιντζελς 85-78

Ολυμπιακός – Γκουντ Έιντζελς 85-78

maltsi

maltsiΣε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού επικράτησε με 85-78 της Γκουντ Έιντζελς, πανηγυρίζοντας την δεύτερη της νίκη στο Eurocup Women.

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν νευρικά στην αναμέτρηση, με μόλις 7 πόντους να έχουν επιτευχθεί στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα (5-2 υπέρ της Γκουντ Έιντζελς). Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και σε όλη την πρώτη περίοδο, η προσπερνούσε την άλλη, με την διαφορά να μένει στους 2 πόντους. Η πρώτη περίοδο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 22-18.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογίαννη πάτησαν “γκάζι” στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασαν αμέσως την διαφορά. Με την Κάιζερ σε εξαιρετική κατάσταση οι “ερυθρόλευκες” ανέβασαν την διαφορά στο + 7 στην αρχή (33-26) και στην συνέχεια στο +12 (38-26). Το ημίχρονο έκλεισε με ένα +15 για τον Ολυμπιακό (45-30).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός χαλάρωσε κάτι που επέτρεψε στην Γκουντ Έιντζελς να κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Η ομάδα του Πειραιά ωστόσο είχε το “πάνω χέρι” και δεν άφησε την διαφορά να πέσει κάτω από τους 7 πόντους. Οι φιλοξενούμενες πήραν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 11-6, αλλά ο Ολυμπιακός κρατούσε το προβάδισμα (61-54).

Ό,τι έκτισαν οι “ερυθρόλευκες” σε 30 αγωνιστικά λεπτά το γκρέμισαν την τελευταία περίοδο. Η διαφορά των 8 πόντων εξανεμίστηκε, με την Γκουντ Έιντζελς να περνά μπροστά στο σκορ 71-69, λίγο πριν το τέλος της κανονικής περιόδου.

Με το σκορ στο 73-72 υπέρ των φιλοξενούμενων, η Λικέντρα Τζόνσον ευστόχησε σε μια από τις δύο βολές ένα λεπτό πριν από το τέλος της αναμέτρησης και έφερε το ματς στα ίσια (73-73). Στον τελευταία λεπτό καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης οι παίκτριες της Ελένης Καπογίαννης είχαν τον καθαρό μυαλό και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-30, 62-54, 73-73 (Κ.Π.), 85-78 (Παράταση).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Σταμάτη, Χατζηνικολάου 16, Μάλτση 20 (3), Παπαμηχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 10, Γιοβάνοβιτς, Μπαρτόνοβα, Κοσμά 2, Καλτσίδου 16, Δημητράκου, Κάιζερ 25.
ΓΚΟΥΝΤ ΕΙΝΤΖΕΛΣ (Γιάνκοβιτς): Όμπλακ 16 (3), Άλεν 17 (3), Ζίρκοβα 3 (1), Γιανοσκίκοβα 2, Μπαλίντοβα 2, Στελίκοβα 10 (1), Γιουρτσένκοβα 7, Κουπτσίκοβα 2, Μπο 19, Μπαμπούροβα.