Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπαρτσελόνα 69-79

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπαρτσελόνα 69-79

weems tomic

weems-tomic

Η Μπαρτσελόνα των πολλών προβλημάτων, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση από την δεύτερη περίοδο και μετά, νίκησε στο Ισραήλ την Μακάμπι Τελ Αβίβ, με 69-79. Ο Ταιρις Ράις , ο οποίος πλήγωσε την ομάδα που στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 21 πόντους, ενώ οι Πετέρι Κόπονεν με 14 και με Τζόι Ντόρσει με 11 ήταν και αυτοί από τους διακριθέντες.

Από την άλλη η ομάδα του Χάνταρ, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και μοιραία γνώρισε την τρίτη της ήττα της στην διοργάνωση.

Με το καλημέρα του ματς, η Μακάμπι προηγήθηκε με ένα γρήγορο 7-0 στο 2. Όμως η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με ένα δικό της σερί 6-0 μείωσε σε 7-6 στο 4 λεπτό. Όμως οι Γκάουντλακ και Άιβερσον έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους. (11-6). Η ομάδα του Ράμιν Χάνταρ, έφτασε και πάλι στο +4 (15-11), ‘όμως οι μπλαουγκράνα είχαν απάντηση και με ένα σερί 5-0 πέρασαν για μπροστά πρώτη φορά στο σκορ με (15-16) ένα λεπτό πριν το τέλος της περίοδο. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 18-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η ομάδα του λαού, μπήκε καλύτερα και βρέθηκε να προηγείται με 31-25 στο 14. Όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι απάντηση και με πρωταγωνιστές τους Ράις και Ντόρσει πέρασαν με 31-38 στο 19. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους καταλανούς στο +6 34-40.

Στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα με ένα σερί 5-0 από τους Περπέλογλου και Όλεσον έφερε την διαφορά στους 11 (34-45). Ένα 8-0 σερί από την Μακάμπι έφερε το ματς στο καλάθι και το παιχνίδι ξανάγινε ντέρμπι. Όμως και πάλι η ισπανική ομάδα έβγαλε αντίδραση και με τον Ράις ο οποίος είχε φτάσει τους 20 πόντους μετά απο 30 λεπτά αγώνα αλλά και τον Ντόρσει μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με διαφορά 11 πόντων (47-58).

Στην τελευταίο περίοδό, η Μακάμπι με την κλεψύδρα πλέον να αδειάζει παρουσιάστηκε πολύ άστοχη, με αποτέλεσμα οι μπλαουγκράνα, οι οποίοι είχαν το μομέντουμ με το μέρους τους να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 20 (49-69) έξι λεπτά πριν τον φινάλε.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε σημάδια χαλάρωσης με αποτέλεσμα η Μακάμπι να το εκμεταλλευτεί και να μειώσει 30 δεύτερα πριν την λήξη του ματς, 69-77. Όμως τίποτα δεν άλλαξε και έτσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πανηγύρισε την νίκη μέσα στο Ισραήλ με 69-79.

Από τους ηττημένους ο Γκάουντλακ είχε 19 πόντους και ο Σμίθ 18.

ΜακάμπιΤα  Τελ Αβίβ (Χαντάρ): Γκάουντλοκ 19 (2), Ραντ, Σίλι 3 (1), Σμιθ 18 (4), Μέκελ, Πνίνι, Οχαγιόν 6, Γουίμς 6, Άιβερσον 10, Τσίρμπες 7.

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκα): Ράις 21 (2), Ντόρσεϊ 11, Κλαβέρ 6 (2), Βεζένκοφ 9 (1), Πένο, Έρικσον, Όλεσον 6, Κόπονεν 14 (2), Περπέρογλου 9 (2), Τόμιτς 3

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 34-40 , 47-58, 69-79