Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Γαλατασαράι – Μπαρτσελόνα 78-64

Γαλατασαράι – Μπαρτσελόνα 78-64

euroleague 4

euroleague

Την τρίτη της νίκη στην Ευρωλιγκά πέτυχε η Γαλατασαράι, η οποία επικράτησε της Μπαρτσελόνα 78-64 γα την 9η αγωνιστή. Στο 3-6 ανέβηκε η “τσιμ μπο쨔,ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρίσκεται στο 4-5.

Με 25 ασίστ τελειώσαν την αναμέτρηση οι νικητές, οι οποίοι είχαν ως κορυφαίους, τους Γκιουλέρ και Σίλμπ με 18 πόντους έκαστος, με τον αρχηγό να μοιράζει 7 ασίστ και τον Αμερικάνο (με τσέχικο διαβατήριο) 6 και 7 ριμπάουντ. Από κοντά και οι Μίτσοβ και Τάιους με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Τίμπορ Πλαις μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους, οι οποίοι αγωνίστηκαν με τους Ντόελμαν και Κλαβέρ, μοναδικός παίκτης διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Τάιρις Ράις με 22, ενώ οι Στράτος Περπέλογλου  και Αλέξανδρος Βεζένκοφ είχαν από 9 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Η πρώτη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ από τον Σιλμπ, ενώ οι φιλοξενούμενοι από τον Περπέλογλου. Η “τσιμ μπομ” προηγήθηκε με 17-13 στα τέλη της περιόδου, αλλά το buzzer beater του Ραις έγραψε το 17-16.

Το σκηνικό παρέμεινε αμετάβλητο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Γαλατασαράι και Μπαρτσελόνα πήγαιναν χέρι-χέρι με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Ο Σιλμπ συνέχισε να φορτώνει το καλάθι τον μπλαουγρκάνα με πόντους, με τον Βλάντιμιρ Μιτσοβ να συμβάλει και αυτός στην παραγωγηκότητα. Από την άλλη η Μπάρτσα πότε με Ντορσει κοντά στο καλάθι και πότε από τους Χολμς και Κόπονεν έβρισκε σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-35 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, έτρεξαν ένα 10-2 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 12 (49-37) στο 23.’ Το τάιμ μάουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα φάνηκε να ξυπνά τους μπλουαγκράνα, οι οποίοι με τον Ράις να ηγείται στο σκοράρισμα μείωσαν σε 49-43. Όμως χάρη στον Άλεξ Τάιους, η Γαλατά ανέβασε την διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό πόντων (57-46) , ενώ με τρίποντο του Μίτσοβ η διαφορά ανέβηκε στους 13 (61-48).

Mε το καλήμερα της τελευταίας και κρίσιμη περιόδου η διαφορά έφτασε στου 14 (64-50), όμως η Μπαρτσελόνα με πρωταγωνιστή τον νεράο Μάρκους Έρικσον μείωσε στους 7 (66-59 και 68-61) στο 35΄. Όμως τα τρίποντα των ΓΚιουλέρ και Ντίμπλερ ανέβασαν την διαφορά στου 12 (74-62) στο 38΄. και πλέον τα πράγματα γινόντουσαν πολύ δύσκολα για τους “καταλανούς.” Χρόνος δεν υπήρχε για την ισπανική ομάδα, με την Γαλατασαράι να φτάνει σε μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-35, 61-48, 78-64

Γαλατασαράι ( Εργκίν Αταμάν): Πρέλντζιτς 3 Μίτσοβ 15 Τάιους 12, Κορκμάζ Τόμπσον Σιλμπ 18  Πλάις 4 (11 ριμπάουντ) , Ντει 2 Γκιουλέ 18 Ντίμπλερ 3 Ντέντμον, Κοκξάλ 3,

Μπαρτσελόνα (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ράις 22, Χολμς 4, Ντόελμαν , Ντόρσει 7, Κλαβέρ, Βεζένκοφ 4, Πένο, Έρικσον 5, Όλεσον 7,Κόπονεν 4 Περπέλογλου 9 Τόμιτς 2

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…