Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Μπάμπεργκ 81 – 74

Μπασκόνια – Μπάμπεργκ 81 – 74

baskonia brose brokets

baskonia-brose-brokets

Η Μπασκόνια βρέθηκε στο –15 στο ημίχρονο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη επέστρεψε στο ματς και έφτασε σε πολύ μεγάλη με 81-74 επι της Μπάμπεργκ για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι για ένα ακόμα παιχνίδι αποδείχθηκε ιδανικός αυτόχειρας αφού και πάλι στα τελευταία δευτερόλεπτα γνώρισε την ήττα.

Για ένα ημίχρονο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Σενγκέλια, έδειχναν να μην μπορούν ακολουθήσων τον ρυθμό των Γερμανών, ωστόσο στην επανάληψη με πάθος και καρδία και σχεδόν τέλειο ποσοστό στις βολές (18/20 90%) πραγματοποίησαν την μεγάλη ανατροπή

Με την νίκη τους αυτή οι “Βάσκοι” ανέβηκαν στο 5-3, ενώ οι πρωταθλητές Γερμανίας βυθίστηκαν στο 2-6. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπομπούα και Βόιταμαν με 20 πόντους έκαστος, με τον Γερμανό να μαζεύει και 9 ριμπάουντ. Ο Χάνγκα είχε 16 πόντους ενώ ο Λάρκιν 15.

Από την Μπάμπεργκ 16 πόντους πρόσφερε ο Ντάριους Μίλερ, ενώ ο Λο είχε 15. Ο Νικολά Μέλι τελείωσε την αναμέτρηση με double-double με 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Ο Νίκος Ζήσης έμεινε στους 5 πόντους (0/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα 2/2 βολές), ενώ είχε ισάριθμες ασίστ, 3 ριμπάουντ και 4 λάθη σε 29′.

Για 9′ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να εναλλάσσονταν συνεχώς. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Μίλερ έδωσαν προβάδισμα 7 (16-23) πόντων  Μπάμπεργκ στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το δεύτερο δεκάλεπτο, άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έγιναν για τα καλά αφεντικό του παιχνιδιού. Με όπλο την καλή τους άμυνα οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι, έτρεξαν ένα σερί 10-3 και βρέθηκαν να προηγούνται με 33-19 στο 15′. Οι Βάσκοι αν και δυσκολευόντουσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι,  έπαιρναν σκορ μόνο από τον Μπομπουά, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έριξε την διαφορά στους (29-35) και οι γηπεδούχοι φάνηκε πως επέστρεφαν το παιχνίδι. Όμως οι Γερμανοί αντέδρασαν και με τρίπντο του Στρέλνικς στην εκπνοή πήγαν στα αποδυτήρια στο +15 (32-47)

Στην μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, οι πρωταθλητές Γερμανίας είχαν μια διαφορά της τάξεως των 15 πόντων. Όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν τα πράγματα, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο στο -12 (55-63),

Εκεί το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τους παίκτες του Σίτο Αλόνσο, να επιστρέφουν πλήρως και ο αγώνας να ξαναρχίζει από μηδενική βάση. Με τρίποντο του Μπομπουά η Μπασκόνια μείωσε σε 58-63, όμως η Μπάμπεργκ ανέβασε την διαφορά στους 63-70. Όμως και πάλι η ισπανική ομάδα είχε απάντηση φέρνοντας το ματς στα ίσα 70-70 στο 37΄. Ο Μέλι έκανε το 72-74 αλλά ο Λάρκιν με καλάθι και φάουλ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μπασκόνια 75-74. Ο Ιταλός αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ο Μπομπουά με δύο  βολές έκανε το 77-74 17″ πριν το φινάλε. Τίποτα δεν άλλαξε, αφού χρόνος δεν υπήρχε και έτσι η Μπασκόνια έφτασε στην νίκη με 81-74

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-47 55-63 81-74

Μπασκόνια (Σίτο Αλόνσο): Λάρκιν 15, Μπαρνίανι 3, Βόιτγκμαν 20, Χάνγκα 15, Σεντερτεσκις, Μπομπούα 20, Μπλάζιτς, Ντιόπ 2, Τιγί 5, Μπάντιτζερ, Λουζ,

Μπάμπεργκ (Αντρέα Τρινκέρι): Κοζέρ 4, Μέλι 12 (12 ριμπάουντ), Ζήση 5 (5 ασίστ), Νίκολιτς, Στάιγκερ, Τάις 5, Λο 15, Στρέλνιεκς 11, Μίλερ 16, Κράντζερ, Χέκμαν 4 Ραντόσεβιτς 2

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…