Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάμπεργκ – Ερυθρός Αστέρας 78-79

Μπάμπεργκ – Ερυθρός Αστέρας 78-79

babergk erithros

babergk-erithros

Σε ένα ματς θρίλερ ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε με την νίκη από την έδρα της Μπάμπεργκ, επικρατώντας με 79-78. Καθοριστικός ο Τσάρλς Τζένκις, ο οποίος με δικό του καλάθι έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους 24″ πριν το φινάλε, ενώ μοιραίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντάριους Μίλερ που αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός επέβαλλε τον ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια στο +9 (29-38), Το τρίτο δεκάλεπτο, άνηκε στην Μπάμπεργκ, και η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι. Εκεί η ομάδα του Ντέγιαν Ράντοβιτς επικράτησε στις λεπτομέρειες ανεβαίνοντας στο 3-4, ενώ αυτή του Αντρέα Τρινκέρι είναι στο 2-5.

Κορυφαίος για τους νικητές οι Μπιέλιτσα και Σιμόβιτς, με 18 και 17 πόντους, και ο Γιόβιτς με 12. Από τους ηττημένους ο Νίκολο Μέλι με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος, ενώ ακολούθησε ο Ντάριους Μίλερ με 14. Εξαιρετική παρουσία από τον Νίκο Ζήση που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους (4/6 δίποντα 0/3 τριποντά 3/3 βολές) , 9 ασίστ και 2 κοψίματα.

Με δύο τρίποντα του Στάιγκερ και ένα δίποντο από τον Κοζέρ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-1 στο 4′. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο καλάθι 8-7 και 10-9 και την Μπάμπεργκ να παίρνει διαφορά 5 πόντων 14-9 57” δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου. Με καλάθι του Μπιέλιτσα, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-11 υπέρ της γερμανικής ομάδας.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος μετά το αρχικό δίλεπτο πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ ξανά. Οι Σιμόνοβιτς Μπιέλιτσα και ΓΚούρντιτς, τραβούσαν το κουπί στο σκοράρισμα και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-28 στο 24′. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι αντιμετώπιζαν πρόβλημα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα ο Ερυθρός να φτάσει στο +10 ( 27-37), 50″ πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Με μια βολή ο Λάζιτς έκανε το 27-38, για να έρθει ο Μίλερ με καλάθι στην εκπνοή να κάνει 29-38, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι πρωταθλητές Γερμανίας έβγαλαν αντίδραση και με ένα σερί 16-5 έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία 43-43 στο 25′. Η Μπάμπεργκ ξέφυγε με 5 πόντους ( 50-45, 52-47 και 56-51), αλλά ο Ερυθρός δεν άφησε τους Γερμανούς να χτίσουν διαφορά βρισκόμενος στο -3 (61-58) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Μπάμπεργκ να έχει ως στόχο της υπεράσπισης της έδρας της και τον Ερυθρό να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την Γερμανία. Ο Νίκος Ζήσης με δικό του καλάθι έδωσε προβάδισμα 76-74 στην Μπάμπεργκ , 1,58 πριν την λήξη, αλλά το τρίποντο του Μπιέλιτσα έβαλε και πάλι τους φιλοξενούμενους μπροστά. Ο Έλληνας γκαρντ είχε και πάλι απάντηση και με τον τέταρτο συνεχόμενο πόντο του, έδωσε προβάδισμα με 78-77 στην ομάδα του. Όμως το φινάλε ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς αφού ο Τζένκινς με καλάθι 24 “ δεύτερα πριν την λήξη έδωσε και πάλι προβάδισμα 78-79 στον Ερυθρό. Ο Μίλερ έχασε την τελευταία επίθεση και ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε νικητής από την έδρα της Μπάμπεργκ.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 29-38, 61-58, 78-79

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 7, Μέλι 16 (10 ριμπάουντ) (4), Ζήσης 11 (9 ασίστ), Στάιγκερ 9 (3), Τάις 2, Λο, Στρέλνιεκς 12 (2), Μίλερ 14 (2), Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς 5

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουόλτερς, Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς, Λάζιτς 3, Σιμόνοβιτς 17 (3), Τζένκινς 10 (1), Γκούντουριτς 11 (1), Γιόβιτς 12 (2), Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 18