Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάμπεργκ – Αρμάνι Μιλάνο 106-102

Μπάμπεργκ – Αρμάνι Μιλάνο 106-102

gentile zisis

gentile-zisis

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, η Μπάμπεργκ με καθαριστικό τον Νίκο Ζήση, χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο προκειμένου να επικρατήσει με 106-102 της Αρμάνι Μιλάνο. Εξαιρετικός ο Έλληνας άσσος, ο οποίος με τις δύο βολές στο τέλος του παιχνιδιού χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Το παιχνίδι της ζωής του έκανε ο Ντάριους Μίλερ, ο οποίος είχε 27 πόντους με 6/10 τρίποντα, ενώ από τους ηττημένους συγκλονιστική εμφάνιση από τον Ρακίμ Σάντερς με 25 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ πηγαίνοντας χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, αλλά η Αρμάνι με τους Τζεντίλε και Σάντερς να δίνουν το κάτι παραπάνω κατάφερε να προηγηθεί με μία μικρή διαφορά 3 πόντων με τη λήξη της πρώτης περιόδου, παρόλο που δεν εντυπωσίαζε.

Η Μπάμπεργκ μπορεί να έπαιζε εντός έδρας και ταυτόχρονα να είχε ένα σημαντικό πλεονέκτημα, αλλά για τα επόμενα 8 λεπτά ξέχασε να εμφανιστεί στο παρκέ και η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα δεν ήταν διατεθειμένη να συγχωρέσει τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +8 (46-38) με το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι φάνηκε ότι έμειναν στα αποδυτήρια, και η Μπάμπεργκ με ένα σερί 11-3, έφερε το ματς στα ίσα 49-49 στο 23. Οι γηπεδούχοι έχοντας το μομέντουμ με το μέρος τους, ξέφυγαν με 6 (60-54) στο 26. Όμως ο Σάντερς, ο οποίος μέχρι τα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου είχε σιγήσει, άρχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με πόντους και η Αρμάνι ολοκλήρωσε την περίοδο προηγούμενη με 64-61. Το παιχνίδι φάνηκε ότι θα ήταν ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, αλλά και μια μονομαχία ανάμεσα στους Ντάριους Μίλερ και Ρακίμ Σάντερς.

Μέχρι το 35 οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Αρμάνι να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα τριών πόντων (70-73) και την Μπάμπεργκ με ένα 4-0 να περνάει μπροστά με 74-73. Στα κρίσιμα λεπτά, βγήκαν μπροστά οι Κοζέρ Μέλι και Ζήσης και η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι βρέθηκε στο +7 (84-77) 2 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Το μαξιλάρι των 7 πόντων της Μπάμπεργκ έμοιαζε αρκετό, αλλά η ομάδα του Μιλάνου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε στο καλάθι 87-86 30 δεύτερα πριν την λήξη του ματς. Το παιχνίδι πήγε στην διαδικάσια των βόλων και εκεί ο ΜαΚλίν όντας ψύχραιμος έφερε το ματς και πάλι στον πόντο (89-88) 12 δεύτερα πριν το φινάλε .

Στις βολές βρέθηκε ο Νίκος Ζήσης, ο οποίος έδειξε να έχει “κρύο αίμα” και έδωσε το προβάδισμα με 91-88 στην γερμανική ομάδα. Όμως το ματς είχε δρόμο. Ο Κοζέρ έκανε φάουλ το οποίος ισοδυναμούσε με τρεις βολές στον Χίκμαν και ο Αμερικάνος με την μπάλα να καίει ήταν εύστοχος, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μίλερ με το 6ο του τρίποντο στο παιχνίδι έδωσε προβάδισμα 94-91 στην Μπάμπεργκ, για έρθουν οι ΜαΚλίν και Σάντερς να δώσουν εκ νέου προβάδισμα με 94-96 στους πρωταθλητές Ιταλίας.

Ο Αμερικάνος φόργουορντ ήταν αποφασισμένος να πάρει μόνος του το παιχνίδι και με δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα με 102-97 Όμως η Αρμάνι πλησίασε και πάλι στο καλάθι 104-102,αλλά ο εξαιρετικός Νίκος Ζήσης με δύο βολές χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα:18-21, 46-38. 61-64, 91-91 κ.δ. 106-102.

Μπάμπεργκ (Αντρεά Τρινκέρι): Κοζέρ 9 Μέλι 15, Ζήσης 13, Στάιγκερ, Τάις 7, Λο, Στρέλνιεκς 10 Χάρις 5 , Μίλερ 27,  Κράτζερ, Χέκμαν 3, Ραντόσεβιτς 14

Αρμάνι Μιλάνο (Γιάσμιν Ρέπεσα): ΜαΚλίν 17, Τζεντίλε 18, Χίκμαν 15, Καλνίετις 4, Ραντούλιτσα 5, Ντράγκιτς 8, Πάσκολο 4, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 25, Αμπάς, Τσερέλα, Σίμον 8