Κεντρική Basket League Άρης – Ολυμπιακός 63-70

Άρης – Ολυμπιακός 63-70

spanoulis

spanoulisΣτο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 70-63 του Άρη. Οι πρωταθλητές Ελλάδος παρέμειναν αήττητοι (5-0), ενώ οι “κιτρινόμαυροι” υποχώρησαν στο 2-3.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7 (8-1) στο πρώτο τρίλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στον πόντο (8-7) στο 5′ και από εκεί και έπειτα οι ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ, με τους “κιτρινόμαυρους” ωστόσο να είναι συνεχώς μπροστά.

55 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Λοτζέσκι με τρίποντο έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά (17-15), αλλά ο Ζάρας, στην αμέσως επόμενη επίθεση έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Άρη (18-17). Το σκορ της πρώτης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 1 πόντο (21-20).

Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 15′. Ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στο +5 (34-39) και στην συνέχεια στο +10, με το 44-34 να είναι το σκορ ημιχρόνου και τον Βασίλη Σπανούλη να έχει 9 πόντους και 5 ασίστ σε 14 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο μέρος.

Με φόρα από το πρώτο μέρος οι “ερυθρόλευκοι” πάτησαν γκάζι κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στο +14 (55-36), δείχνοντας πως θέλουν να “καθαρίσουν το ματς. Η διαφορά έμενε σταθερά πάνω από τους 10 πόντους, ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με τρίποντα από τους Ξανθόπουλο και Ντραγκίσεβιτς, μείωσαν σε 57-51.

Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο ματς και μείωσαν στο καλάθι (58-56), με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά ο Ολυμπιακός με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Αγραβάνη και Λοτζέσκι, έφεραν την διαφορά και πάλι στο +8 (64-56). Ο Άρης δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τα κενά διαστήματα του Ολυμπιακού και η διαφορά παρέμενε σε επίπεδα ασφαλείας. Το τέλος βρήκε τους Πειραιώτες νικητές με 70-63.

Για τους “ερυθρόλευκους” κορυφαίος αναδείχθηκε ο Βασίλης Σπανούλης με 13 πόντους και 11 ασίστ, με τον Ματ Λοτζέσκι να προσθέτει άλλους 12 πόντους. Για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ο Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς ξεχώρισε με 18 πόντους, ωστόσο η καλή του εμφάνιση δεν ήταν αρκετή για να αποτρέψει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 34-44, 51-58, 63-70.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 3 (1), Κάμινγκς 12, Μούρτος, Μπάκνερ 2, Ντραγκίσεβιτς 18 (1), Μαρμπλ 9 (1), Ξανθόπουλος 6 (2), Τσαϊρέλης, Ζάρας 7 (1), Σίμτσακ 3, Γιάνκοβιτς 3 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 10, Σπανούλης 13 (2), Πρίντεζης, Παπανικολάου 9 (3/4 3π.), Μάντζαρης 4 (1), Γκριν 7, Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Αγραβάνης 3 (1), Χάκετ 4, Λοτζέσκι 12 (2).

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/3)

Τα «φώτα» στην Ιταλία και τον Παναθηναϊκό «Πλούσιο» είναι και το σημερινό τηλεοπτικό πρόγρ…