Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 91-83

Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 91-83

kalathis efes

kalathis-efes

“Λύγισε” στη δεύτερη παράταση…
Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα κόντρα στην Αναντολού Εφές στην Τουρκία, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με το σπουδαίο διπλό από την Πόλη. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς επικράτησε του “τριφυλλιού” με 91-83, μετά από δύο παρατάσεις, κι έφτασε τις δύο νίκες στη διοργάνωση.

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στη φετινή Ευρωλίγκα, ενώ αυτό ήταν το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα του Τσάβι Πασκουάλ στον “πράσινο” πάγκο.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν ξέφρενος στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε γρήγορες επιθέσεις. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-13 στο 5’ και με 16-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Σίνγκλετον και Καλάθη να κάνουν εξαιρετική δουλειά στο παρκέ.

Στη δεύτερη περίοδο, τη σκυτάλη πήρε ο Νίκος Παππάς, ο οποίος τράβηξε το κουπί στην επίθεση. Οι “πράσινοι” ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (22-32) στο 14’, αλλά οι Τούρκοι επέστρεψαν γρήγορα (30-32 στο 17’), έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόμας Ερτέλ. Οι παίκτες του Πασκουάλ, όμως, δεν πανικοβλήθηκαν. Ξέφυγαν εκ νέου με 32-40 στο 19’, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 35-42.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού, όμως, δεν ήταν ανάλογη στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια κι έτρεψε σερί 11-0, περνώντας μπροστά στο σκορ με 46-42 στο 24’. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός, αν και καθυστερημένα, αντέδρασε. Σημείωσε το πρώτο του καλάθι (46-44) στο δεύτερο ημίχρονο 4:30 λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου, με τον Παππά να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (46-46) στο 25′. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και τέλος της περιόδου, η οποία και τις βρήκε ισόπαλες (53-53).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τέταρτη περίοδο. Η Αναντολού Εφές και ο Παναθηναϊκός αδυνατούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 61-65 στο 35′, έπειτα από τρίποντο του Ρίβερς. Με σερί 7-0, η Εφές πήρε εκ νέου το προβάδισμα (68-65) στο 38′, με τον Νίκολς να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια με τρίποντη “βόμβα” 1:44 πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Παππάς έκανε το 68-70, με τον Σίνγκλετον να “σβήνει” τα φώτα στον Γκρέιντζερ στην επόμενη φάση. Ο Παππάς αστόχησε σε τρίποντο, με τον Κότον να κάνει το 70-70 17” πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού, ο Νίκολς πήρε το σουτ της νίκης, αλλά αστόχησε προσπάθεια τριών πόντων, ενώ ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να χάσει και το παιχνίδι, αλλά ο Χόνεϊκατ αστόχησε κι αυτός σε προσπάθεια τριών πόντων, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι (75-75), με τον Ντάνστον κάνει το 77-75 1:23 πριν το τέλος και τον Μπουρούση να χάνει ανεπανάληπτες ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στην ήττα, αλλά ο Ρίβερς του έδωσε το φιλί της ζωής, στέλνοντας το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση (77-77) με buzzer beater καλάθι.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, οι Τούρκοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και ξέφυγαν με εννιά πόντους (86-77) τρία λεπτά πριν το τέλος. Με σερί 6-0, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 86-83 και είχε την ευκαιρία να πλησιάσει και στον πόντο, αλλά ο Καλάθης έκανε τραγικό λάθος σε φάση αιφνιδιασμού, η Εφές έκλεψε την μπάλα, πέτυχε καλάθι και “καθάρισε” τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70κ.α., 77-77 α’ παρ., 91-83 β’ παρ.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 13 (3), Χάνεϊκατ 15 (1 τρίπ., 13 ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 11 (11 ριμπ.), Οσμάν 5 (1), Κότον 9 (1), Γκρέιντζερ 7 (1), Όμιτς 2, Ερτέλ 17 (2), Ντάνστον 12 (11 ριμπ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5, Νίκολς 11 (3), Ρίβερς 15 (3), Μποχωρίδης 3 (1), Φώτσης 3 (1), Παππάς 13 (2), Φελντέιν 4, Γκιστ 12 (11 ριμπ.), Μπουρούσης 7, Καλάθης 10 (6 ριμπ., 12 ασ.).